نماد آخرین خبر

ترس و دلهره در بازار ارز

منبع
اقتصاد نيوز
بروزرسانی
ترس و دلهره در بازار ارز

اقتصاد نيوز/ بازار ارز ديروز نتوانست به دهه چهارم قيمت نزديک شود و از کانال ۲۹ هزار توماني عقب‌نشيني کرد. به نظر ترس و دلهره معامله‌گران در اين سطح به اوج خود رسيده است.
 
 با اين وجود، عقب‌نشيني ديروز مي‌تواند موقتي باشد. چرا که بسياري از معامله‌گران ارزي بر اين باورند که سمت عرضه ارز همچنان با مشکل مواجه است و با توجه به اصرار دولت به تخصيص ارز ترجيحي، هر پاتکي از سمت تقاضا، مي‌تواند سمت عرضه را با غافلگيري مواجه کند. با اين حال ديروز با کمک خبر رويترز مبني بر فروش روزانه 1.5 ميليون بشکه نفت در روز توسط ايران، به نظر بخشي از انتظارات هم فروکش کرد. بازارساز ارزي نيز فعلا با همان استراتژي، در حاشيه بازار مشغول کنترل بازار و مديريت پوزيشن‌هاي خريد و فروش است. 
 
نرخ دلار در بازار هرات نيز امروز صبح را آرام آغاز کرد و به سمت کف کانال 28 هزار تومان متمايل شد. ورود نرخ هرات به زير کانال 28 هزار تومان مي‌تواند نشاني کاهش نرخ را به بازار تهران دهد. ديروز درهم نيز از بالاي 8 هزار تومان تا سطح 7,860 تومان عقب‌نشيني کرد. اگر درهم امارات نيز امروز زير 7,900 تومان بسته شود مي‌تواند ادله دوم بازار تهران براي عقب‌نشيني از کانال 29 هزار باشد. ديروز بازارساز ارزي با تزريق 300 ميليون درهم سعي کرد بخشي از تقاضاي حواله‌اي را پاسخ دهد. 

با اينحال به نظر مي‌آيد اگر بازارساز به دنبال کنترل بنيادي بازار ارز است، بايد از انگيزه ريال براي ورود به اين بازار جلوگيري کند. اين در حالي است که تناسب نرخ بهره در بازارهاي مختلف بهم خورده است. در اينجا منظور نرخ سود بدون ريسکي است که بازيگران اقتصادي در سطح اقتصاد مي‌توانند کسب کنند. نرخ سود اوراق دولتي براي يکسال بين 18 تا 20 درصد در بورس و بازار حراج در بين بانک‌ها متغير است. در حاليکه مردم از سود سپرده‌هاي بانکي تنها 16 درصد سود عايدشان مي‌شود. کم بودن نرخ سود در بازار پول، انگيزه اصلي ورود ريال به بازار ارز است، اگر نرخ سود حداقل به سمت تورم هدف حرکت کند، مي‌تواند به عنوان يک دست‌انداز ورود ريال به بازارها را با کاهش سرعت همراه کند، اما اين مسئله به نظر فعلا از سوي شوراي پول و اعتبار رد شده است. 

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره