نماد آخرین خبر
  1. برگزیده
اقتصادی

ترخیص ۴۵ روزه کالا‌های دپو شده در گمرک

منبع
صدا و سيما
بروزرسانی
ترخیص ۴۵ روزه کالا‌های دپو شده در گمرک

صدا و سيما/رئيس کل بانک مرکزي از همراهي بانک مرکزي با واردکنندگان کالا‌هاي اساسي و توليد کنندگان در راستاي کاهش زمان ماندگاري کالا‌هاي اساسي، مواد اوليه، تجهيزات و قطعات مورد نياز توليد خبر داد.

عبدالناصر همتي رييس کل بانک مرکزي در صفحه شخصي خود در اينستاگرام درباره تصميمات گرفته شده در سفر به بندر شهيد رجايي نوشت:  ۵ مهرماه ۹۹ در معيت معاون اول محترم رئيس جمهور، جمعي از وزراي محترم و رؤساي سازمان‌هاي گمرک و بنادر از گمرک بندر شهيد رجايي در بندرعباس بازديد و موضوع کالا‌هاي دپو شده در گمرک اين بندر و نيز ساير بنادر کشور را بررسي کرديم.

⁩بانک مرکزي در راستاي کاهش زمان ماندگاري کالا‌هاي اساسي و مواد اوليه و تجهيزات و قطعات مورد نياز توليد در قالب تصميمات ذيل، همراهي کامل خود را با وارد کنندگان کالا‌هاي اساسي و توليد کنندگان محترم ابراز داشت.

در اين جلسه مقرر شد:
واردات کليه کالا‌هاي مشمول ارز با نرخ ترجيحي که در گمرکات کشور دپو شده اند، امکان بهره گيري از خريد اعتباري ۳ ماه و تضمين نرخ ارز توسط بانک مرکزي را با تاييد وزارت مربوطه و ترخيص و خروج کالا‌ها ظرف ۴۵ روز خواهند داشت.
 
کليه مواد اوليه، تجهيزات و قطعات مورد نياز توليد که کالا‌هاي آن‌ها به گمرک اظهار و منتظر تخصيص ارز و صدور اعلاميه تامين ارز جهت خروج کالا هستند، با اعلام وزارت صمت به بانک مرکزي ظرف ۲۴ ساعت تخصيص ارز توسط اين بانک صورت گرفته و امکان دريافت اعلاميه تامين ارز، خروج کالا از گمرک و سپس اقدام براي تامين ارز از بازار ثانويه (نيما) خواهند داشت.
 
کالا‌هاي اساسي که در گذشته به صورت درصدي از گمرک خارج و از شمول ارز با نرخ ترجيحي خارج شده اند، با پيشنهاد وزارت صمت و تاييد معاون اول محترم در سقف ارزي واردات با نرخ ارز ترجيحي، مي‌توانند اقدام به تامين ارز با آن نرخ و خروج باقيمانده کالا از گمرکات نمايند.
 
⁦⁩اتصال کليه سامانه‌هاي مرتبط به تجارت خارجي به سامانه جامع تجارت و اتصال بارنامه و قبوض انبار به ثبت سفارش توسط سامانه مذکور با قيد فوريت صورت گيرد و اين دست از ثبت سفارش‌ها توسط بانک مرکزي در اولويت تخصيص و تامين ارز قرار گيرند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره