نماد آخرین خبر
  1. برگزیده
اقتصادی

ارتقای ظرفیت بنادر کشور به ۲۸۰ میلیون تن

منبع
فارس
بروزرسانی
ارتقای ظرفیت بنادر کشور به ۲۸۰ میلیون تن

فارس/وزير راه و شهرسازي از ارتقاي ظرفيت بنادر کشور به ۲۸۰ ميليون تن تا پايان دولت خبر داد و گفت: ۹۰۰ متر اسکله‌هاي فاز ۳ بندر شهيد رجايي تا دهه فجر امسال افتتاح مي‌شود.

محمد اسلامي‌ در نشست ستاد راهبري و مديريت اقتصاد مقاومتي استان هرمزگان که با رويکرد رفع موانع و جهش توليد  برگزار شد، با اشاره به امکان تهاتر بدهي دولت به اشخاص حقيقي و حقوقي غيردولتي، بيان کرد: اگر پيمانکاران تسهيلاتي از بانک‌ها دريافت کرده‌اند، اين امکان وجود دارد که بر اساس بند و تبصره (۵) ماده واحده قانون بودجه بدهي خود را تسويه کنند.

وي افزود:‌ به اين ترتيب پيمانکاران، بانک‌ها و اداره ماليات مي‌توانند با هماهنگي موجود بين سازمان برنامه و بودجه و وزارت راه و شهرسازي از اين فرصت قانوني بهره‌مند شوند.

وي با بيان اينکه يک‌هزار و ۸۰۰کيلومتر کريدور ساحلي در جنوب کشور در حال احداث است، گفت: از اين ميزان يک‌هزار کيلومتر به بهره‌برداري رسيده و بقيه نيز در دست اجرا است که در استان هرمزگان ۵۳۷ کيلومتر به بهره‌برداري رسيده و حدود ۱۱۰ کيلومتر در برنامه سال جاري در نظر گرفته شده است.

اسلامي افزود: تا کنون نيمي از تعهدات سال جاري براي احداث نوار ساحلي در محدوده هرمزگان اجرايي شده و تا پايان سال تعهدات وزرات راه به‌طور کامل انجام مي شود که  اگر پيمانکاران تسهيلات لازم را دريافت کنند، اين امکان وجود دارد که دوبرابر اين ميزان تا پايان دولت به بهره برداري برسد.

وزير راه و شهرسازي‌ با اشاره به رويکرد جلب مشارکت بخش خصوصي براي توسعه بندر شهيد رجايي، گفت: فاز ۳ بندر شهيد رجايي شايد جز معدود پروژه هايي باشد که با سه شيفت کاري در حال انجام است و ظرفيت بندري  را از لحاظ کانتينري از ۶.۳ به ۸.۲ TEU افزايش مي دهد و حدود ۹۰۰ متر از اسکله‌هاي فاز ۳ کانتينري در  بندر شهيد رجايي تا دهه فجر به بهر برداري مي‌رسد.

وي افزود: با تکميل فاز ۳ بندر شهيد رجايي، ظرفيت‌هاي قابل توجهي به زيرساخت‌هاي اين بنادر اضافه مي‌شود و از سويي در نظر داريم هم زمان موضوع توسعه اراضي پسکرانه را به ميزان حدود   ۲۰۰ هکتار به مرحله اجرا برسانيم که با توجه به قرارگرفتن در جوار منطقه ويژه اقتصادي مي‌تواند پيشرفت اقتصادي کشور و استان را به همراه داشته باشد.

اسلامي اضافه کرد:  تا پايان دولت ظرفيت بنادر به ۲۸۰ ميليون تن ارتقا پيدا خواهد کرد و در اين ميان، بندر شهيد رجايي با ظرفيت ۱۰۰ ميليون تن يکي از بنادر مهم کشور است.

وزير راه و شهرسازي با اشاره به لزوم توسعه سواحل مکران به عنوان طرح مورد حمايت و تأکيد مقام معظم رهبري و دولت، گفت: پروژه هاي توسعه سواحل مکران و توسعه صنعتي آن براي ما بسيار حائز اهميت است که تلاش داريم با جلب سرمايه گذاري توسعه همه جانبه اين منطقه را رقم بزنيم.

وي گفت: بر اساس طرح موجود، قرار است جاسک را به شبکه ريلي وصل کنيم که اميدواريم اجراي اين پروژه و توسعه راه‌هاي ارتباطي و جلب سرمايه گذاري بتواند در زمينه توسعه اقتصادي شهرستان بشاگرد نيز موثر باشد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره