نماد آخرین خبر

نفت عراق و نروژ جایگزین نفت روسیه در ترکیه شد

منبع
مهر
بروزرسانی
نفت عراق و نروژ جایگزین نفت روسیه در ترکیه شد

مهر/ پالايشگاه استار ترکيه نفت خام عراق و نروژ را جايگزين نفت خام گران‌تر اورال روسيه کرد.

به گزارش رويترز، گفته‌هاي معامله‌گران نشان داد که پالايشگاه استار ترکيه، که شرکت دولتي نفت آذربايجان (SOCAR ) آن را اداره مي‌کند، براي کسب حاشيه سود بهتر، در سال ۲۰۲۰ خريد نفت اورال روسيه را به شدت کاهش داده و به جاي آن از عراق و نروژ نفت خريده است.

کاهش محبوبيت اين درجه از نفت روسيه سبب نگراني مسکو شده است، زيرا همزمان با کاهش توليد نفت روسيه طبق توافق جهاني کاهش توليد نفت و براي حمايت از قيمت‌ها، نفت روسيه با رقابت ساير درجه‌هاي نفتي روبه‌رو شده است.

به گفته معامله‌گران، قيمت نفت اورال روسيه به بالاترين رقم رسيده است و اين تابستان به دليل کمبود آن بيش از ۲ دلار براي هر بشکه گران‌تر از نفت خام برنت به فروش رسيد. اين امر بسياري از پالايشگران را مجبور کرد که در استفاده از آن به عنوان نفت خام مورد نيازشان تجديد نظر کنند.

به ويژه از زمان ظهور نفت خام يوهان سوردراپ نروژ، که سال گذشته وارد بازار شد، نفت اورال روسيه با رقيب‌هاي بيشتري از گريدهاي جايگزين رو به‌رو شد.

معامله‌گران گفتند: تصميم پالايشگاه استار ترکيه براي کنارگذاشتن نفت روسيه در پي کاهش شديد صادرات نفت دريايي روسيه از بنادر غربي گرفته شده است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar