نماد آخرین خبر

پیش‌بینی‌ها درباره سال آبی جدید چه می‌گویند؟

منبع
ايرنا
بروزرسانی
پیش‌بینی‌ها درباره سال آبی جدید چه می‌گویند؟

ايرنا/ مديرکل دفتر مديريت بحران شرکت مديريت منابع آب ايران درباره سال جديد آبي گفت: پيش‌بيني‌ها در باره سال آبي جديد (مهرماه۹۹ تا پايان شهريور۱۴۰۰) بيانگر آن است‌که وضعيت بارش دراين‌سال درحد نرمال و حتي کمتر از نرمال خواهد بود.

«سيف الله آقابيگي» در اين باره افزود: پيش‌بيني براي فصل‌هاي پيش رو براساس مدل‌هاي منتشره ارزيابي شرايط جوي که توسط سازمان هواشناسي کشوري و ساير پايگاه‌هاي علمي معتبر و نيز منابع معتبر جهاني صورت گرفته و براساس مدل‌هاي کلي براي فصل پاييز و زمستان است.
وي ادامه داد: براساس اين پيش‌بيني‌ها دربرخي استان‌هاي واقع در جنوب شرق کشور ميزان بارش‌ها بالاتر از حد نرمال خواهد بوداما در قالب استان‌ها نرمال و حتي کمي کمتر از نرمال خواهد بود.

وضعيت بارش‌ها در سال آبي که گذشت

مديرکل دفتر مديريت بحران شرکت مديريت منابع آب ايران به توضيح وضعيت بارش‌هاي سال آبي ۹۸-۹۹ که در روزآخر شهريور۹۹ به پايان رسيد پرداخت و افزود: براساس آخرين آماربارندگي سال آبي سپري شده درمجموع از ابتداي شروع اين سال به طور متوسط ۳۱۸ ميليمتر بارش اتفاق افتاد.
آقابيگي خاطرنشان ساخت: ميزان بارش‌هاي سال آبي ۹۸-۹۹ در مقام مقايسه با ميزان بارش‌هاي سال آبي ۹۷-۹۸ که ۳۴۳ ميليمتر بارش را ثبت کرده بود حدود ۷ درصد کاهش را نشان مي‌دهد امادر مقايسه با دروه متوسط بلند مدت که معادل ۲۵۰ ميليمتر بارندگي ثبت شده، رشد۲۷ درصدي دارد.
به گفته وي، البته و در رنکينگ رتبه بندي بارندگي کشورمان در آمار ۵۲ساله رتبه بارش‌هاي سال آبي ۹۸-۹۹ معادل عدد ۶است و نشان از آن دارد که سال آبي به نسبت خوبي پشت سرگذاشته شده است.

وضعيت حوضه‌هاي آبريز ۶ گانه اصلي
مديرکل دفتر مديريت بحران شرکت مديريت منابع آب ايران به تشريح وضعيت بارش در۶ حوضه اصلي آبريزکشور پرداخت و ادامه داد: ميزان بارش سال آبي گذشته(۹۸-۹۹) نسبت به آمار بلندمدت درحوضه‌هاي آبريز درجه يک داراي رشد و افزايش خوبي است به‌گونه‌اي که کمترين ميزان ۶درصد مربوط به حوضه آبريز درياچه اروميه و بيشترين مربوط به فلات مرکزي با ۴۱درصد رشد است.درعين حال نسبت به آماربارش پارسال در چهارحوضه کاهش و ۲ حوضه آبريز مرزي شرق و فلات مرکزي رشد بارش روبرو بوده ايم که در مجموع ۷۴درصد کاهش به ثبت رسيده است.
آقا بيگي درباره وضعيت بارش‌ها در مقياس استاني افزود: سال آبي گذشته(۹۸-۹۹) بيشترين و کمترين ميزان بارش در استان‌هاي کشورنسبت به دوره درازمدت به اين ترتيب بود که در استان چهارمحال و بختياري ۷درصد، اردبيل ۵ درصد، خوزستان۳درصدکاهش بارش به ثبت رسيده و درعين حال در تعدادي از استان‌ها که سال‌هاي زيادي شاهد خشکسالي بوده‌اند افزايش قابل توجه بارش‌ها را تجربه کردند.
وي استان‌هاي با بارش خوب را استان هرمزگان با ۱۱۴درصد رشد، سيستان و بلوچستان با  ۹۲درصد و کرمان با ۹۳درصد رشد بارندگي نسبت به آمار بلندمدت اعلام کرد و خاطرنشان ساخت: براين اساس منابع آبي و سدهاي اين استان‌ها داراي شرايط ذخيره‌اي خوبي شده‌اند.
«قاسم تقي زاده خامسي»معاون آب و آبفاي وزير نيرو روز جمعه گذشته در يکي از شبکه‌هاي اجتماعي نوشت: ميزان بارش‌هاي سال آبي ۹۸- ۹۹ نسبت به سال گذشته ۷ درصد کاهش داشته است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره