فارس/ رئيس کنفدراسيون صادرات ايران با اشاره به عوامل موثر بر کاهش صادرات گفت: با به کارگيري سياست حمايت از صادرات، بايد عقب ماندگي صادرات را در نيمه دوم امسال جبران کرد.
 
محمد لاهوتي درباره وضعيت تجارت 6 ماهه کشورمان در سال جاري، گفت: آنچه آمار تجارت کشور در 6 ماه ابتداي امسال نشان مي‌دهد حاکي از آن است که شرايط تجاري کشور کماکان در شرايط مشابه ابتداي امسال و در زمان بسته شدن مرزها بر اثر کرونا قرار دارد، لذا هنوز وضعيت تجارت کشور به شرايط پيش از شيوع ويروس کرونا بازنگشته است.
رئيس کنفدراسيون صادرات ايران، افزود: نکته دومي که از آمار تجارت خارجي کشور استنباط مي‌شود، آن است که سبد صادراتي کشور با تغييراتي روبرو بوده است، به طوري که صادرات بنزين به سبد صادراتي کشور اضافه شده است، در حالي که قبلا صادراتي در اين زمينه نداشتيم. 
وي بيان داشت: نکته اي که در آمار منتشر شده تجارت خارجي وجود دارد، اين است که اطلاعات دقيقي از بقيه کالاهاي صادراتي منتشر نشده و به عبارتي اطلاعات دقيقي از کاهش يا افزايش صادرات ساير کالاها منتشر نشده است.  
لاهوتي بيان داشت: همچنين اثرات اقتصادي کرونا در جهان، باعث کاهش تقاضا شده است، بطوري که مردم در سطح جهان به جاي خريد کاهش هزينه‌ها را ترجيح مي‌دهند و لذا طبيعي است که بر اين اساس کاهش تقاضا رقم بخورد. 
وي با اشاره به کاهش حضور توريست در کشورهايي مثل عراق و امارات بيان داشت: طبيعي است که در اين کشورها تقاضاي واردات کالا کاهش يابد. 
لاهوتي بيان داشت: اپيدمي کرونا بعد از سلامت انسان بر اقتصاد جهاني تاثيرگذار بوده است و سيل بيکاري در کشورهاي مختلف جهان تقاضا و قدرت خريد مردم را کاهش داده است. 
رئيس کنفدراسيون صادرات ايران افزود: در اين شرايط از آنجا که ايران صادرکننده محصولات واسطه اي و نيمه ساخته است، بنابراين صادرات و به عبارتي تجارت خارجي ما هم متاثر از کاهش تقاضاي جهاني، کاهش يافته است. 
وي با اشاره به عوامل تاثيرگذار ديگر بر کاهش حجم تجارت خارجي کشور بيان داشت: توقف 4 ماهه کشتي هاي حمل بار جمهوري اسلامي ايران به چين نيز تاثيراتي بر کاهش تجارت کشور طي 6 ماهه ابتداي امسال داشته است. 
لاهوتي با ابراز اميدواري براي جبران کاهش تجارت در 6 ماهه دوم سال جاري، افزود: با توجه به آمار منتشر شده تجارت خارجي به نظر مي‌رسد، براي جبران کاهش صادرات در نيمه اول سال بايد سياست هاي حمايت از صادرات در نيمه دوم سال پررنگ تر شود و تعامل با صادرکننده ها نيز بيشتر شود. 
وي بيان داشت: همچنين لازم است تا با ارائه مشوق‌هاي صادراتي و ارائه تسهيلاتي در زمينه رفع تعهد ارزي شرايط صادرات را براي صادرکنندگان آسان تر کرد تا کاهش صادرات جبران شود.

مبادلات تجاري ايران با کشورهاي خارجي در 6 ماهه نخست 99
به گزارش فارس، مبادلات تجاري ايران با کشورهاي خارجي در 6 ماهه نخست سال‌جاري به 30 ميليارد و 349 ميليون دلار و 62 ميليون و 842هزار تن رسيد.
سهم صادرات قطعي کالاهاي غيرنفتي به استثناي نفت خام، نفت کوره و نفت سفيد و همچنين بدون احتساب صادرات از محل تجارت چمداني در اين مدت بالغ بر 46 ميليون و 318هزار تن به ارزش 13 ميليارد و 566 ميليون دلار بود که بنزين همچنان در صدر کالاهاي صادراتي کشور در نيمه نخست امسال قرار دارد و پلي‌اتيلن، گريد فيلم، متانول و اوره بعد از بنزين 4قلم نخست کالاي صادراتي کشور بودند. 
واردات کالا از کشورهاي خارجي نيز طي شش ماه نخست امسال به 16 ميليون و 524 هزار تن به ارزش 16 ميليارد و 783 ميليون دلار رسيد. 

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar