دنياي اقتصاد/يکي از روش‌هاي پيش‌بيني قيمت‌ها، نگاه به روند گذشته آنها است. بر اين اساس در اين صفحه روندهاي قيمتي بازارهاي مهم ايران و جهان به نمايش گذاشته شده‌اند. همچنين در متن مربوط به هر قسمت روند آتي قيمت‌ها براساس شواهد موجود پيش‌بيني شده‌اند.

رشد بورس با اهرم بزرگان
در پايان معاملات روزشنبه بورس اوراق بهادار، شاخص کل با افزايش 42 هزار واحدي (84/ 2 درصد) به يک ميليون و 546 هزار واحد رسيد. شاخص کل هموزن که از تمام نماد‌ها تاثير يکسان مي‌پذيرد پس از ثبت چندين افت در روزهاي گذشته، سرانجام طعم مثبت شدن را چشيد و با افزايش 3هزار واحدي معادل 78/ 0 درصد به 400 هزار و 679 واحد رسيد  نگاه فعالان بازار از يکسو به انتخابات آمريکا و از سوي ديگر به تحولات بنيادي بنگاه‌ها دوخته شده است. سهم‌هاي بزرگ در مثبت جا به جا شدند و شاخص را صعودي و مثبت کردند. نقدينگي جديد به بورس وارد شده است. معامله‌گران حقيقي طي معاملات روز گذشته738 ميليارد تومان نقدينگي وارد بازار کردند. در جريان معاملات روز شنبه ارزش معاملات خرد بورس(با حذف بلوک و اوراق) 6هزارو 318ميليارد تومان محاسبه شده است.


بازار سکه
سکه 14 ميليوني ماند
پس از افزايش‌هاي شديد سکه بالاخره آرام گرفت و اندکي کاهش قيمت را تجربه کرد. در يک هفته اخير ميزان رشد قيمت‌ سکه و طلا در بازار داخلي، بيش از ميزان تاثير افزايش 45دلاري اونس جهاني بوده است. تمام آشفتگي و به‌هم‌ريختگي بازار و افزايش تقاضا، در بخش سفته‌بازي‌هاست که افراد به‌جهت سرمايه‌گذاري و حفظ ارزش ريال خود اقدام به خريدهاي غيرواقعي و تقاضاي کاذب کرده و با خريد سکه به تعداد بالا، بازار را آشفته مي‌کنند. در ابتداي هفته گذشته قيمت هر قطعه سکه ۱۳ ميليون و 230 هزار تومان بوده ولي در آخر هفته قيمت آن با افزايش يک ميليون و 370 هزار توماني به ۱۴ ميليون و 600 هزار تومان رسيد. روز شنبه نيز هر قطعه سکه به قيمت 14 ميليون و 300هزارتومان معامله شد که در مقايسه با آخرين قيمت300 هزار تومان کاهش نشان مي‌دهد.


بازار طلاي جهاني
 عقب‌نشيني اندک طلا از سقف روزانه
در معاملات پرنوسان روز جمعه قيمت طلا با اندکي کاهش به آستانه 1900 دلار رسيد، در عين حال به دليل افزايش ريسک ناشي از ابتلاي ترامپ به کرونا قيمت فلز زرد در مسير بزرگ‌ترين رشد هفتگي 8 هفته اخير قرار گرفت. هر اونس طلا در پايان معاملات روز جمعه با 32/ 0 درصد کاهش در قيمت 1898 دلار و 30 سنت بسته شد. قيمت طلا در پايان معاملات آتي روز جمعه براي تحويل در ماه دسامبر نيز با 45/ 0 درصد کاهش به 1907 دلار و 60 سنت رسيد. درمجموع هفته گذشته قيمت طلا 2/ 2 درصد رشد داشت که بيشترين رشد هفتگي از اوايل ماه آگوست تاکنون بود. به گفته کارشناسان در کوتاه‌مدت قيمت طلا احتمالا نوسان محدودي خواهد داشت. از طرفي بازار منتظر تعطيلات آخر هفته مي‌ماند تا ببيند چه خبرهاي بر قيمت اونس طلا اثرگذار است.

بازار اوراق مسکن
رشد اندک تسه
اوراق تسهيلات مسکن پس از نوسانات در هفته گذشته اندکي رشد قيمت را تجربه کرد. هر برگ اوراق تسهيلات مسکن دي ماه 97 روزگذشته با رشد 82/ 0 درصدي به قيمت 79 هزار و 600 تومان معامله شد. اين اوراق با نماد تسه 9710 در جريان داد‌و‌ستد‌هاي چند روز اخير از قيمت 86 هزار و 700 تومان به 79 هزار و 600 تومان رسيد. اين در شرايطي است که اوراق تسهيلات مسکن در روز‌هاي اخير روندي نزولي را در پيش گرفته بود. از طرفي افزايش قيمت اين اوراق در نهايت موجب مي‌شود تامين مالي مسکن براي کساني که در پي خريد مسکن هستند افزايش يابد. روند صعودي اين اوراق در حالي رخ مي‌دهد که شاخص کل بورس نيز روندي مثبت داشته است. به نظر مي‌رسد اوراق تسهيلات مسکن بار ديگر با نماگر بورس مسير يکسان را انتخاب کرده است.


بازار نفت
شيب نزولي قيمت نفت تندتر شد
قيمت نفت روز جمعه در واکنش به خبر ابتلاي رئيس‌جمهور آمريکا به کوويد- ۱۹ و نگراني‌هاي صنعت از افزايش موارد ابتلا به ويروس کرونا در سراسر جهان و آسيب ديدن بيشتر تقاضا، افت چشمگيري پيدا کرد و روز جمعه در قيمت 36 دلار و 97 سنت بسته شد. به گفته کارشناسان خبر مثبت شدن تست کروناي ترامپ و همسرش، دور جديدي از ابهامات را به وجود آورده و وحشت از موج دوم شيوع بيماري را که به اقتصاد و تقاضاي پيش‌بيني شده براي انرژي آسيب خواهد زد، تشديد کرده است. از طرفي اداره اطلاعات انرژي آمريکا اعلام کرده است ورودي نفت خام به پالايشگاه‌هاي آمريکا در هفته گذشته به‌طور متوسط 7/ 13 ميليون بشکه در روز بوده که ۳۰۰ هزار بشکه در روز بيشتر از متوسط هفته‌هاي گذشته را نشان مي‌دهد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar