نماد آخرین خبر

افزایش قیمت گندم و خوراک دام در بازارهای جهانی

منبع
فارس
بروزرسانی
افزایش قیمت گندم و خوراک دام در بازارهای جهانی

فارس/ امروز قيمت گندم بيش از 9 دلار و قيمت ذرت که به عنوان خوراک دام استفاده مي‌شود، نزديک به يک دلار افزايش داشت.

امروز در بازارهاي جهاني قيمت گندم و ذرت که به عنوان خوراک دام استفاده مي‌شود افزايش يافت. دانه‌هاي روغني هم از اين قافله افزايش قيمت عقب نماندند.
امروز در بازارهاي جهاني هر بوشل گندم 8.75 دلار افزايش نسبت به روز گذشته به قيمت 582 دلار معامله شد. ذرت هم که به عنوان خوراک دام و طيور استفاده مي‌شود رشد 25 سنتي را تجربه کرد و هر بوشل از اين محصول به قيمت 380 دلار به فروش رفت.
در اين ميان گياه روغني کانولا رشد 90 سنتي و دانه روغني سويا افزايش يک سنتي داشت. همچنين قيمت شکر هم به عنوان يک محصول استراتژيک در جهان با افزايش 9 سنتي مواجه شد. 
براساس اين گزارش قيمت انواع دام کاهش قيمت داشتند به طوري که قيمت دام زنده 72 سنت و دام پرواري 97 سنت افت پيدا کرد. 

به گزارش فارس، ايران حدود 70 درصد خوراک دام و طيور را وارد مي‌کند. هرگونه نوسان در بازارهاي جهاني بر قيمت داخلي هم تأثير مي‌گذارد. اگر چه دولت با پرداخت ارز 4 هزار و 200 توماني به دنبال ثبات قيمت در داخل است اما باعث خروج ارز بيشتر از کشور مي‌شود.
قيمت گندم هم به عنوان محصول اساسي و بسيار مهم در تأمين امنيت غذايي در جهان براي کشور مهم است و در سالهاي گذشته اگر چه خودکفايي گندم چند سال تکرار شده اما شرايط پايداري نداشته است. امسال دولت حدود 8.4 ميليون تن گندم از کشاورزان خريداري کرد که حدود مشابه سال گذشته است. سال گذشته حدود 3 ميليون تن واردات گندم داشتيم.
در دانه روغني هم کشور بيش از 90 درصد وابسته به واردات است و برنامه‌هاي افزايش خوداتکايي در سالهاي گذشته نتيجه چنداني نداشته است. 

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar