نماد آخرین خبر
  1. برگزیده
اقتصادی

۱۶ میلیارد یورو ارز صادراتی به کشور بازنگشته است

منبع
ايرنا
بروزرسانی
۱۶ میلیارد یورو ارز صادراتی به کشور بازنگشته است

ايرنا/رييس سازمان توسعه تجارت ايران با اشاره به ايفاي ۳۵ ميليارد يورو از ارزهاي صادراتي در نيمه نخست سال جاري، گفت: تاکنون حدود ۱۶ ميليارد يورو از بدهي صادرکنندگان در سال‌هاي ۹۷ و ۹۸ به چرخه اقتصادي کشور بازنگشته است.

 موضوع بازگشت ارز حاصل از صادرات، در ماه هاي نخست امسال به يکي از چالش هاي تجارت در کشور تبديل شد و نهادهاي دولتي مربوطه از جمله سازمان توسعه تجارت ايران و بانک مرکزي مدت زماني را براي پرداخت ارزهاي صادراتي مشخص کردند تا تجار نسبت به ايفاي تعهدات ارزي خود اقدام کنند و در صورت بازنگرداندن ارز صادراتي، کارت بازرگاني صادرکنندگان متخلف تعليق مي‌شد.

در پايان تيرماه سال جاري، بخشي از کارت هاي بازرگاني متعلق به صادرکنندگاني که تعاملي با بانک مرکزي براي بازگشت ارز صادراتي نداشتند تعليق شد و اين روند در ۱۵ شهريورماه براي تجاري که تا اين زمان کمتر از ۳۰ درصد ارز حاصل از صادرات را به چرخه اقتصادي کشور بازگردانده بودند تکرار شد.

براي ساير صادرکنندگان داراي واحدهاي توليدي نيز تا ۱۰ آبان ماه فرصتي تعيين شده است تا نسبت به ايفاي تعهدات ارزي خود اقدام کنند و طبق اعلام هاي قبلي هيچ کارت بازرگاني مربوط به اين دسته از صادرکنندگان تاکنون تعليق نشده است تا چرخه توليدي آنها در شرايط شيوع ويروس کرونا از فعاليت باز نماند.

بر همين اساس «حميد زادبوم» در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادي ايرنا، با اشاره به آخرين آمار و اطلاعات بانک مرکزي در خصوص تسويه تعهدات ارزي صادرکنندگان تا هفتم مهرماه سال جاري، اظهار داشت: حدود ۱۶ ميليارد يورو از تعهدات صادراتي تجار در سال هاي ۹۷ و ۹۸، تاکنون پرداخت نشده که در حال پيگيري براي بازگشت آن هستيم، البته اين ميزان بدهي باقي مانده، از تعهدات بخش‌هاي دولتي تفکيک شده است.

وي با اشاره به بازگشت ۳۵ ميليارد يورو ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادي کشور با احتساب ۲۰ درصد تخفيف بانک مرکزي در سال هاي ياد شده به صادرکنندگان، خاطرنشان کرد: تجار به سه دسته ۱۰۰ درصدي ها، صفر درصدي ها و کساني که از ۱ تا ۹۹ درصد اقدام به پرداخت ارز صادراتي خود کرده اند، تقسيم مي شوند.

وي افزود: ۲ هزار و ۳۳۲ تاجر، ارز حاصل از صادرات خود را معادل ۱۶ ميليارد و ۶۰۰ ميليون يورو به طور کامل پرداخت کرده اند که اين رقم نسبت به آمار اعلام شده پايان تيرماه در تعداد ۱۳ درصد و در ميزان ارز برگشتي ۱۷ درصد افزايش داشته است.

به گفته وي، از تعداد کل صادرکنندگاني که تعهدات ارزي خود را به طور کامل ايفا کرده اند، يک هزار و ۶۵۸ واحد توليدي هستند که ۱۳ ميليارد و ۹۰۰ ميليون يورو تعهد ارزي خود را ايفا کرده اند و ۶۶۴ واحد غيرتوليدي محسوب مي شوند که يک ميليارد يورو ارز حاصل از صادرات خود را به کشور پرداخت کرده اند.

وي تصريح کرد: ۱۵ هزار و ۹ صادرکننده شامل ۲ هزار و ۳۸۵ واحد توليدي و ۱۲ هزار و ۶۲۴ واحد غيرتوليدي براي ايفاي تعهدات ارزي خود هيچ اقدامي نکرده اند که از اين تعداد ۱۰ هزار و ۸۷۲ نفر فاقد کارت بازرگاني بوده و از روش هاي ديگري از جمله کارت پيله وري و مرزنشيني براي صادرات بهره برده اند.

زادبوم تاکيد کرد: حدود پنج هزار تاجر که ۱ تا ۹۹ درصد تعهدات ارزي خود را ايفا کرده اند در سه دسته تقسيم‌بندي شدند که بر اساس آن، ۷۷۱ صادرکننده ۱ تا ۳۰ درصد، يک هزار و ۲۶۷ تاجر ۳۱ تا ۷۰ درصد و يک هزار و ۸۸۷ بازرگان ۷۱ تا ۹۹ درصد اقدام به پرداخت ارز حاصل از صادرات خود کرده اند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره