نماد آخرین خبر
  1. برگزیده
اقتصادی

تلاش دلالان برای کسب سود روزانه از بازار ارز

منبع
خبرآنلاين
بروزرسانی
تلاش دلالان برای کسب سود روزانه از بازار ارز

خبرآنلاين/هيجان کاهشي در بازار ارز و سکه بيشتر از يک روز دوام نيافت. روز دوشنبه، دلار و فلز گرانبهاي داخلي با سرعت زياد به محدوده قيمتي بازگشتند که روز شنبه در آن معامله مي‌شدند.
در بازار ارز دلار ديروز بالاي مرز ۲۹ هزار توماني آغاز به کار کرد و در نهايت هم با قيمت ۲۹ هزار و ۲۰۰ تومان بسته شد. اين قيمت ۹۰۰ تومان بيشتر از روز يکشنبه بود. با توجه به نوسانات شديد رفت و برگشتي روزهاي يکشنبه و دوشنبه مي‌توان گفت معامله‌گران سکه و دلار در وضعيت لغزاني به سر مي‌برند؛ آنها طي دو روز دو نوسان شديد بالاي هزار تومان را تجربه کردند و هر تصميم اشتباهي در اين روزها مي‌توانست آنها را دچار ضرر و زيان‌هاي سنگين کند.

چرا نوسانات دلار زياد شد؟
گروهي از فعالان اعتقاد دارند، نوسانات شديد دلار به‌دليل واکنش بازار به حدس‌هاي احتمالي است که در مورد انتخابات آمريکا دارد. از نگاه آنها، هر چقدر حدس بازار تقويت شود که جو بايدن رئيس‌جمهور آتي آمريکا خواهد بود، قيمت سکه و دلار افت مي‌کند و هر چقدر از حضور دوباره ترامپ اطمينان حاصل پيدا کند، مي‌توان شاهد افزايش قيمت‌ها بود.
با اين حال، گروه زيادي از بازيگران بازار با اين ديدگاه موافق نيستند. از نگاه آنها، فعلا در انتخابات آمريکا اتفاق معناداري رخ نداده است که قيمت‌ها دچار افزايش يا کاهش خاصي شوند. به باور آنها شايد بازار در ۲ روز ابتدايي هفته به بيماري ترامپ واکنش نشان داده باشد، ولي در وضعيت رئيس‌جمهور آمريکا تغيير خاصي نداده است که روز دوشنبه دلار با نزديک هزار تومان رشد مواجه شود.

دسته ديگري اعتقاد دارند، در حال حاضر وقايع پيرامون انتخابات آمريکا و وضعيت کانديداهاي حاضر در آن، ‌ معاملات ارزي را تحت‌تاثير قرار نداده است؛ آنها عنوان مي‌کنند که نوسانات دو روز گذشته بيشتر تحت‌تاثير رفتارهاي نوسان‌گيران بوده است. از نگاه نوسان‌گيران به‌دنبال کسب سود از تغييرات قيمتي هستند و در روزهاي يکشنبه و دوشنبه سعي کردند با جوسازي پيرامون برخي اخبار، نوسانات بازار را زياد کنند. آنها روز يکشنبه صحبت‌هاي رئيس کل بانک مرکزي را برجسته مي‌کردند که به‌طور تلويحي عنوان کرده بود، «قيمت دلار کاهش خواهد يافت».
نوسان‌گيران در روز دوشنبه بيشتر سعي مي‌کردند اين موضوع را برجسته کنند که عرضه ارزي صورت نگرفته است؛ آنها اين بار روي اين بخش از صحبت‌هاي همتي مانور مي‌دادند که گفته بود «عملکرد ما را با توجه به شرايط متغير کنوني قضاوت کنيد».

وضعيت نااطميناني در بازارها
وضعيت نااطميناني بر بازار ارز و سکه سايه انداخته است و از آنجا که چشم‌انداز واضحي در مورد آينده قيمت وجود ندارد، معامله‌گران سعي مي‌کنند با هر نوساني خود را هماهنگ کنند. در واقع بيشتر از تحليل نسبت به قيمت‌هاي آينده، معامله‌گران با جريانات قيمتي بازار هم جهت مي‌شوند. آنها به‌دنبال اين نيستند که مثلا يک ماه بعد دلار را با چه قيمتي خريد يا فروش کنند، بلکه به اين مساله دقت مي‌کنند که از نوسانات روزانه کسب سود کرده و از ضرر دوري کنند.
با توجه به انتخابات پيش رو در آمريکا، فعالان نگاهي به چشم‌انداز ميان‌مدت ندارند و خريد و فروش‌هاي ميان‌مدت با توجه به انتخاب بايدن يا ترامپ پس از آبان ماه صورت خواهد گرفت.

رشد قيمت صرافي‌هاي بانکي
ديروز قيمت دلار تنها در بازار آزاد افزايش نيافت و صرافي‌هاي رسمي نيز نرخ فروش اين ارز را بالا آوردند. صرافي ملي در ابتداي روز قيمت فروش دلار خود را ۲۶ هزار و ۹۵۰ تومان درج کرد که ۵۰ تومان کمتر از روز يکشنبه بود، ولي در ادامه روز قيمت بر تابلوي اين صرافي بالا رفت. ساعت ۳ بعدازظهر، نرخ فروش دلار صرافي ملي ۲۸ هزار و ۲۰۰ تومان بود که فاصله هزار و ۲۰۰ توماني با قيمت بسته‌شده روز يکشنبه داشت.

در واقع زماني که ارزش دلار در بازار آزاد سير صعودي گرفت، صرافي‌هاي بانکي هم ناچار شدند قيمت فروش خود را بالاتر بياورند. اگر صرافي‌ها چنين کاري را صورت نمي‌دادند، تقاضاي کاذب بيشتري وارد بازار مي‌شد که به‌دنبال اين بود که از فاصله قيمت اين صرافي‌ها با بازار آزاد کسب سود کنند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره