نماد آخرین خبر
  1. برگزیده
اقتصادی

آیا قیمت طلا حباب دارد؟

منبع
تجارت نيوز
بروزرسانی
آیا قیمت طلا حباب دارد؟

تجارت نيوز/ طلا پا‌به‌پاي دلار گران مي‌شود و بهاي هر قطعه سکه تمام بهار آزادي را تا کانال ۱۴ ميليون تومان برده است. اين اتفاق باعث شده است که بسياري از خريداران طلا با اين پرسش مواجه شوند که آيا قيمت‌هاي فعلي طلا حبابي است؟

بهاي هر گرم طلاي 18 عيار در سال 99 ناگهان شيب تندتر گرفته و از گرمي 588 هزار تومان در 15 فروردين امسال، امروز به يک ميليون و 352 هزار تومان رسيده است. اين در حالي است که شيب افزايش قيمت طلا در سال 98 با آهنگ کندتري دنبال شده است.
طلا در 15 فروردين ماه پارسال فقط گرمي 430 هزار تومان قيمت خورد و در 15 مهر 98 به گرمي 408 هزار تومان کاهش داشت اما بهاي طلا دوباره تا پايان سال به بيشتر از گرمي 600 هزار تومان رسيد.  نگاهي به تاريخچه قيمت طلا نشان مي‌دهد که بهاي آن مدت طولاني از سال 92 تا 97 ثبات داشته و نوسان محدود در بازه 98 تا 150 هزار تومان را در پنج سال تجربه کرده است.
رفتار طلا در بازار ايران به طور مستقيم به رفتار دلار بستگي داشته و در زمان‌هايي که دلار ثبات قيمت را تجربه کرده، بازار طلا هم به آرامش رسيده است. بنابراين يکي از مهمترين عوامل تاثيرگذار بر آينده طلا قيمت دلار و سپس بهاي طلاي جهاني است.

روند قيمت طلا از نگاه تحليلگران جهاني
اما ماجراي طلا امسال با سال‌هاي پيش کمي متفاوت است و شيوع کرونا و توقف سرمايه‌گذاري‌ها در جهان موجب شده که طلا به عنوان دارايي امن محسوب شود و تقاضاي جهاني را به خود جلب کند. رشد قيمت طلا در بازار جهان در شرايطي است که تحليلگران اين بازار معتقدند تا زماني که کرونا در جهان نااطميناني ايجاد مي‌کند رشد قيمت اين فلز ادامه دارد و بعد از آن احتمال دارد به سرنوشت سال 2011 دچار شود که بهاي جهاني طلا ريزش کرد و ساليان سال با قيمت‌هاي پايين‌تر از نقطه اوج معامله شد. بنابراين اگر طلا با مهار کرونا اتفاق سال 2011 را تجربه کند، امکان کاهش قيمت طلا در بلندمدت دور از انتظار نيست.

آيا حباب قيمت دلار مي‌شکند؟
از آن سمت در بازار ايران که علاوه بر کرونا با تحريم هم درگير است، سرنوشت طلا به سرنوشت دلار هم گره خورده است. پيمان مولوي، اقتصاددان درباره آينده دلار به اقتصاد 24 گفته است که بازار ارز در سال ۹۸ متناسب با تورم رشد نکرده بود. در واقع اگر تورم را ۴۱ درصد در نظر بگيريم، رشد دلار و مسکن پايين‌تر از ميزان تورم بود. بازار سرمايه البته بيشتر از ميزان تورم رشد کرد. تقريبا محتمل بود که در سال ۹۹ رشد قيمت در دلار و مسکن خواهيم داشت.

وي نظرش درباره حباب دلار را هم اينگونه توضيح مي‌دهد که قيمت دلار حباب ندارد و شايد بتوان گفت به نوعي حباب ريال شکسته شده است. ريال سال‌هاي سال به جاي اينکه بهره‌وري داشته باشد تنها از محل فروش نفت ارزش آن کنترل شد بدون اينکه توليد ناخالص ملي ما رشد چشمگيري داشته باشد و در واقع با پول نفت به دلار يارانه پرداخت مي‌کرديم.

به اعتقاد اين اقتصاددان تنها تقويت ارزش ريال مي‌تواند قيمت دلار در بازار ايران را مهار کند و تقويت ارزش ريال با رشد توليد ناخالص داخلي اتفاق مي‌افتد. مولوي تاکيد دارد که اگر تحريم‌ها نبود و مبادلات ما در حالت عادي قرار داشت اين کاهش ارزش ريال و افزايش قميت ارز مي‌توانست به بخش‌هايي از اقتصاد از جمله تهييج و تشويق صادرات کمک کند، اما اين اتفاق هم رخ نمي‌دهد و ناخودآگاه اثر افزايش قيمت دلار بيشتر از هر چيزي منفي است.

با اين شرايط بايد گفت که هم کاهش قيمت جهاني طلا و هم مذاکره احتمالي با امريکا تاثير بلندمدت روي بازار طلا دارند و کاهش قابل ملاحظه و چشمگير قيمت طلا شايد فعلا دور از انتظار به نظر برسد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar