نماد آخرین خبر
  1. برگزیده
اقتصادی

بورس به نقطه عطف رسید

منبع
اقتصاد نيوز
بروزرسانی
بورس به نقطه عطف رسید

اقتصاد نيوز/ بازگشت شاخص کل به کانال ۱.۵ ميليوني و رشد ۵ هزار واحدي شاخص هم‌وزن در کنار پيشي گرفتن ارزش صف‌هاي خريد از صف‌هاي فروش و مثبت شدن ورود پول حقيقي به بازار، بورس را به نقطه عطف رسانده است.
 
در شروع معاملات بازار بورس، هر چند نمادهاي فرابورس بسته بودند ولي بعد از هفته‌ها اين اولين بار بود که ارزش صف‌هاي خريد از صف‌هاي فروش بيشتر مي‌شد. اين اتفاق با ورود پول حقيقي همراه بود و چشم‌انداز مثبتي را براي معاملات امروز تصوير مي‌کرد.
در معاملات امروز سهامي که حاميان حقوقي بزرگي داشتند و بازارگرداني شدند اولين گروه‌هايي بودند که با رشد ارزش همراه بودند. از جمله نمادهايي که در پيش گشايش صف خريد بزرگي داشتند خودرو (ايران خودرو) بود که در روزهاي اخير اخبار مربوط به بازارگرداني آن منتشر شده بود. سيماني‌ها هم بيشترين صف خريد را در پيش گشايش داشتند که خبر بازارگرداني آن‌ها به تازگي منتشر شده بود. روز گذشته رئيس انجمن صنفي سيمان در مصاحبه‌اي گفته بود براي کل صنعت سيمان بازارگردان تعيين خواهد شد. اين مسئله نشان مي‌دهد که معامله‌گران به نقدشوندگي اهميت زيادي مي‌دهند. در معاملات امروز نمادهاي سيتا (سرمايه‌گذاري سيمان تامين)، خودرو (ايران خودرو) و سفارس (سيمان فارس) بيشترين صف خريد را داشتند.بازگشت به کانال 1.5 ميليوني
در پايان معاملات امروز، شاخص کل بورس تهران که در نيم ساعات ابتدايي معاملات، صعود فزاينده‌اي داشت در پايان معاملات با رشد 24 هزار واحدي در رقم يک ميليون و 514 هزار واحد ايستاد که نسبت به روز گذشته 1.65 درصد افزايش داشته است. شاخص کل هم وزن نيز با رشد 5 هزار واحدي به رقم 402 هزار و 120 واحد رسيد که نسبت به ديروز 1.35 درصد افزايش يافته است. رشد امروز شاخص کل هم‌وزن بيشترين نرخ رشد از 25 شهريور تاکنون بود.
فارس، وبملت، بورس، وغدير و خودرو از نمادهاي سبزرنگ بازار بودند که بيشترين تاثير را بر رشد شاخص داشتند.

69 درصد سبز
در معاملات امروز بازار بورس تهران، 236 نماد افزايش قيمت داشتند که 69 درصد شرکت‌هاي اين بازار را تشکيل مي‌دهند. همچنين 100 نماد که معادل 29 درصد اين بازار هستند با افت قيمت مواجه بودند.

غلبه صف‌هاي خريد
ارزش صف‌هاي خريد بازار امروز 2 هزار و 80 ميليارد تومان بود که نسبت به روز گذشته 43 درصد افزايش داشت. ارزش صف‌هاي فروش بازار نيز هزار و 670 ميليارد تومان بود که نسبت به روز گذشته 55 درصد کاهش داشته است. يکي از رکوردهاي بازار امروز پيشي گرفتن ارزش صف‌هاي خريد از ارزش صف‌هاي فروش بود.

ورود پول حقيقي

در معاملات روز سه‌شنبه 540 ميليارد تومان پول حقيقي به بازار وارد شد. نمادهاي چکاپا (گروه صنايع کاغذ پارس)، وتجارت (بانک تجارت) و وبصادر (بانک صادرات) بيشترين ورود پول حقيقي را ثبت کردند.

وتجارت و پترول؛ بزرگان روز سه‌شنبه
بيشترين حجم معاملات بازار براي سومين روز پياپي به نماد وتجارت (بانک تجارت) اختصاص داشت، در معاملات بازار امروز تعداد 855 ميليون و 300 هزار و 864 سهم اين شرکت معامله شد. پس از وتجارت، وبصادر (بانک صادرات)، پترول (گروه پتروشيمي سرمايه‌گذاري ايرانيان)، فولاد (فولاد مبارکه) و وبملت (بانک ملت) در رتبه‌هاي بعدي قرار داشتند.
بيشترين ارزش معاملات بازار نيز به نماد پترول (گروه پتروشيمي سرمايه‌گذاري ايرانيان) تعلق داشت که رقمي معادل 438 ميليارد تومان بود. پس از پترول، فولاد (فولاد مبارکه)، شبندر (پالايش نفت بندرعباس)، وبصادر (بانک صادرات)  و فملي (ملي صنايع مس ايران) به ترتيب بيشترين ارزش معاملات را داشتند.

کورسوي اميد
در معاملات سه‌شنبه شاخص کل به کانال 1.5 ميليوني برگشت و مهم‌تر از آن شاخص هم‌وزن 1.35 درصد رشد کرد که بيشترين نرخ رشد در 17 روز کاري گذشته است. بازار امروز دو رکورد مهم ديگر هم داشت، پس از 38 روز ارزش صف‌هاي خريد از صف‌هاي فروش بيشتر شد و خالص پول حقيقي وارد شده به بازار مثبت شد. پيش از اين در روز شنبه هفته جاري نيز خالص پول حقيقي ورودي بازار مثبت شده بود که اين اتفاق پس از 10 روز کاري رخ داده بود. مجموع اين 4 اتفاق مهم معامله‌گران را به تغيير روند بازار بورس اميدوار کرده است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره