نماد آخرین خبر
  1. برگزیده
اقتصادی

خروج بورس از بخش مراقبت های ویژه

منبع
اقتصاد نيوز
بروزرسانی
خروج بورس از بخش مراقبت های ویژه

اقتصاد نيوز/روز سه‌شنبه پس از ۳۸ روز ارزش صف‌هاي خريد بيشتر از صف‌هاي فروش شد و اين مازاد تقاضا در روز چهارشنبه هم تکرار شد. به نظر مي‌رسد سهام‌داراني که در دو ماه اخير از بازار خارج شدند در حال بازگشت به بورس هستند.
 
بازار سرمايه نخستين روز کاري هفته را با افزايش تقاضا آغاز کرد و شاخص کل با رشد نزديک به 43 هزار واحد تا ارتفاع يک ميليون و 546 هزار واحد پيشروي داشت اما ارزش معاملات 19 درصد کاهش يافت.
در دومين روز از مثبت به منفي حرکت کرد، شاخص کل با کاهش 23 هزار واحدي همراه بود و به نقطه يک ميليون و 522 هزار واحد رسيد. شاخص بورس در 14 مهر با افت 32 هزار واحدي همراه بود و به عدد يک ميليون و 490 هزار واحد رسيد.
بازار روز دوشنبه شرايط ضعيف و منفي داشت به طوري که شاخص کل به پايين‌ترين نقطه خود در 72 روز کاري گذشته رسيده است. ارزش صف‌هاي فروش 2 هزار و 300 ميليارد تومان بيشتر از صف‌هاي خريد بود.
در دو روز پاياني کاري هفته بازار روندي صعودي داشت، به طوري که در مجموع اين دو روز شاهد رشد 50 هزار واحدي شاخص کل بوديم.  


رشد تقاضا در بورس
پس از سقوط شاخص کل در روز دوشنبه به رقم يک ميليون و 490 هزار واحد، در دو روز آخر معاملاتي هفته به ترتيب 1.65 و 1.72 درصد رشد کرد و به رقم يک ميليون و 540 هزار واحد بالا آمد. 


اتفاق مهم دو روز آخر معاملاتي هفته پيشي گرفتن صف‌هاي خريد از صف‌هاي فروش پس از 38 روز بود. از 14 مهر صف‌هاي خريد رو به رشد بوده است و در سه روز آخر کاري اين صف ها رشد قابل توجهي را شاهد بود. در روز دوشنبه حجم صف هاي خريد نسبت به روز قبل 71 درصد رشد کرد در روز سه شنبه اين رشد با رکورد 43 درصدي همراه بود و در نهايت در روز آخر هم صف هاي خريد با انبساط 23 درصدي همراه بود.

در مقابل انبساط صف هاي خريد، صف فروش ها در مقايسه با روزهاي کاري قبل با انقباض شديدي روبرو بود. در روز دوشنبه ميزان صف فروش کاهش دو درصدي را تجربه کرد اما هر چه زمان جلوتر رفت صف هاي فروش بيشتر عقب نشست. در روز سه شنبه از ارزش صف هاي فروش 55 درصد کاسته شد تا علامت مهم براي فعالان بازار سرمايه باشد. در آخرين روز کاري نيز  5 درصد ديگر از ميزان صف هاي فروش در بازار کم شد تا بازاري که با صف فروش3 هزار 300 ميليارد توماني شروع کرده بود با صف فروش 1588 ميليارد توماني به کار خود خاتمه دهد.

در نهايت آخرين علامت اميدوار کننده بورس ورود پول حقيقي به بازار بود.در دو روز آخر معاملاتي هفته خالص پول حقيقي ورودي به بازار مثبت شد تا برخي اين را به منزله آشتي دوباره سرمايه گذاران با تالار توصيف کنند..
پيش از اين در تمام روزهايي که شاخص رشد مي‌کرد ارزش صف‌هاي فروش بيشتر از صف‌هاي خريد بود و بازار با خروج پول حقيقي از بازار همراه بود. اما در دو روز آخر بيشتر شدن صف‌هاي خريد با ورود پول حقيقي همراه شد، به همين جهت اميدواري‌ها براي تغيير روند بازار بيشتر شده است. 

 

خروج بورس از بخش مراقبت هاي ويژه

هفته کاري گذشته براي سهامداران نماد بازگشت بورس از بخش هاي مراقبت هاي ويژه بود، از ديدگاه آنان بورس هم اکنون در بخش عمومي است تا پس از اتمام دوره نقاهت شرايط عادي را پيدا کند. برخي روز شنبه را پايان دوره نقاهت مي دانند و برخي ديگر مي گويند با توجه به مجموعه ريسک هاي حاکم بر اقتصاد بايد تا نيمه آبان صبر کرد. 

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره