نماد آخرین خبر

لیر ترکیه باز هم ریزش کرد

منبع
خبرآنلاين
بروزرسانی
لیر ترکیه باز هم ریزش کرد

خبرآنلاين/ارزش دلار به بالاترين سطح خود در برابر لير رسيد.


نگراني ها از اعمال تحريم هاي نظامي جديد آمريکا ضد آنکارا باعث شد تا لير ترکيه در قعر تاريخي جديد قرار گيرد. ترکيه از آزمايش موفقيت آميز سامانه موشکي اس-۴۰۰ روسيه خبر داده که پيشتر آمريکا با آن مخالفت کرده است. بيم آن مي رود که واشنگتن تحريم هاي نظامي عليه ترکيه به اين دليل اعمال کند.  
از سوي ديگر نيز مناقشات بين ترکيه با همسايگان شمالي اش در درياي مديترانه بر سر اکتشاف گاز حل نشده باقي مانده است و احتمال دارد اتحاديه اروپا به طرفداري از يونان و قبرس تحريم هاي بيشتري عليه ترکيه وضع کند.  

وضعيت در قره باغ نيز کماکان متشنج است و برخي از کشورهاي اروپايي از رويکرد ترکيه در حمايت تمام عيار از آذربايجان انتقاد کرده اند.  
در حالي که مقامات ترکيه دستيابي به تورم پنج درصدي را هدف گذاري کرده اند، باقي ماندن تورم در سطح بالاي ۱۲ درصدي باعث شده است شمار زيادي از شهروندان اين کشور براي محافظت از ارزش پول خود در برابر تورم اقدام به خريد و نگهداري دلار کنند. برخي ديگر نيز ترجيح داده اند تا با پول خود يورو يا اوراق قرضه مبتني بر يورو خريداري کنند.

 ارزش پول ملي ترکيه از سال ۲۰۱۸ تاکنون ۵۰ درصد در برابر اسکناس آمريکايي تضعيف شده است. بانک مرکزي نيز ذخاير ارزي کمي در اختيار دارد که اين مساله روي توانايي اين نهاد در کنترل نوسانات ارزي تاثير منفي گذاشته است.
مسائل ژئوپلتيکي اخير باعث شد تا لير که هفته گذشته به پايين ترين سطح تاريخ خود رسيده بود بار ديگر يک رکورد ديگر ثبت کند و به کمترين نرخ برابري خود برسد تا جايي که نرخ برابري دلار در کانال ۷.۸ لير تثبيت شود.
 در آخرين دور از معاملات ارزي استانبول، هر دلار با ۰.۲۴ درصد افزايش به ۷.۸۸ لير رسيد. لير ترکيه کماکان نسبت به ابتداي سال در موقعيتي ضعيف قرار دارد و تنها طي هشت ماه، ۲۶ درصد ارزش خود در برابر دلار را از دست داده است.

 در برابر ديگر ارزهاي مهم، نرخ برابري هر يورو معادل ۹.۲۸۶ لير و هر پوند معادل ۱۰.۱۹۴  لير اعلام شد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره