نماد آخرین خبر
  1. برگزیده
اقتصادی

وزیر جهاد کشاورزی: در تولید پنبه ۵۷ درصد خوداتکا هستیم

منبع
خبرآنلاين
بروزرسانی
وزیر جهاد کشاورزی: در تولید پنبه ۵۷ درصد خوداتکا هستیم

خبرآنلاين/ وزير جهاد کشاورزي با صدور پيامي به مناسبت بزرگداشت روز جهاني پنبه، خوداتکايي کشور در توليد پنبه را ۵۷ درصد اعلام کرد.

متن پيام کاظم خاوازي وزير جهاد کشاورزي به شرح زير است: شانزدهم مهرماه (مقارن با هفتم اکتبر) روز جهاني پنبه را به تمامي فعالان عرصه توليد، فناوري و صنعت پنبه تبريک عرض مي نمايم. پنبه به عنوان طلاي سفيد با کاربردهاي وسيع در صنعت، يکي از مهمترين محصولات کشاورزي جهان است و نقش تعيين کننده در توسعه صنعت نساجي دارد و ايران به عنوان يکي از عرصه هاي قابل توجه توليد اين محصول، از سابقه ديرين برخوردار مي باشد. توليد پنبه به عنوان محصول راهبردي کشور، نقطه اتصال دو بخش زراعت و صنعت نساجي بوده و رشد و شکوفايي عرصه زراعت کشت پنبه سبب توسعه صنعت نساجي خواهد شد علاوه بر آن فرآورده هاي جانبي اين محصول در صنايع روغن کشي، خوراک دام، توليدات بهداشتي و نظامي مورد بهره برداري قرار مي گيرد، لذا پنبه از لحاظ ايجاد اشتغال بسيار حايز اهميت است.

پيش بيني مي شود توليد وش پنبه در کشور در سال جاري به حدود ۲۷۰ هزار تن برسد که ۱۸ درصد افزايش توليد و ۱۰ درصد افزايش سطح زير کشت نسبت به سال گذشته دارد و هم اکنون در ۱۸ استان کشور پنبه کشت مي شود. همچنين ميزان خوداتکايي پنبه طي سال هاي اخير روند افزايشي داشته به طوري که در پايان سال ۹۸ به ۵۷ درصد رسيده است و ميزان توليد وش نيز نسبت به ابتداي برنامه ششم توسعه رشد ۲۴ درصدي داشت.

حجم نيازها و فرصت هاي پيش رو وظيفه ما را در بهبود شرايط، تقويت و حمايت از زنجيره ارزشي پنبه از مزرعه تا صنعت سنگين مي نمايد. دستيابي به اين مهم براي رسيدن به خوداتکايي و پايداري در توليد پنبه با مشارکت و هماهنگي بخش صنعت، تشکل ها، بهره برداران و تمامي دست اندرکاران عرصه ميسر خواهد بود. راهکارهاي اجرايي جهت رسيدن به اهداف توليدپايدار افزايش عملکرد در واحد سطح، بهبود کارايي مصرف آب، توسعه ضريب مکانيزاسيون، تامين نهاده ها و توسعه کشاورزي قراردادي از جمله راهبردهاي اصلي در ايران و ساير کشورهاي دنياست.  برنامه ريزي هاي لازم در راستاي افزايش ضريب خودکفايي و در نتيجه رونق بيشتر صنايع وابسته به پنبه با تغيير الگوي کشت کشور در دستور کار است. از اين رو با برنامه ريزي و اقدامات هدفمند شاهد رشد و شکوفايي مجدد توليد طلاي سفيد در کشور خواهيم بود.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره