ايرنا/ باوجود گسترش شيوع ويروس کرونا در جهان که سبب تيره‌تر شدن چشم‌انداز بازار جهاني شده است، ‌جديدترين گزارش‌ها از رونق بازار کاموديتي‌ها حکايت دارد.

گزارش‌ها نشان مي‌دهد ميزان اختلاف قيمت فولاد با مواد اوليه در سه ماه سوم سال جاري ميلادي در مقايسه با سه ماه دوم با کاهش روبه‌ررو شده است.

با رونق صنعت خودروسازي در جهان،‌ آمارها حاکي است بهاي فولاد در سه ماه سوم سال جاري در مقايسه با سه ماه دوم با افزايش روبه‌رو شده است.

گزارش‌ها همچنين از افزايش بهاي خودرو در بازار اروپا، آمريکا و چين حکايت دارد.

در سه ماه دوم سال ۲۰۲۰، به سبب تعطيلي اکثر کارخانجات فولادسازي در آمريکا،‌ اروپا، هند و ژاپن و کاهش توليد فولاد و چدن،‌ بازار اين محصولات با بحران مواجه شده بود، اما به‌تدريج اين روند در سه ماه سوم سال جاري ميلاي بهبود يافت.

به گفته رسانه‌هاي چيني، اعمال سياست‌هاي جديد اقتصادي در چين و پيشنهاد بسته‌هاي محرک اقتصادي پکن سبب رونق تقاضا و مصرف فولاد شد.

همچنين در هفته گذشته منتهي به جمعه (۱۶ آبان‌ماه) رشد ساير کاموديتي‌هاي ديگر مانند مس و آلومينيوم اتفاق افتاد.

بنابر اعلام بورس فلزات لندن، بهاي مس در آخرين معاملات انجام شده در هفته گذشته با ۲.۱ درصد رشد روبه‌رو شده که اين رقم در مقايسه با هفته گذشته ۳.۶ درصد بالاتر رفته است.

اکنون هر تن مس در بورس لندن با ۱۴۱ دلار افزايش نزديک به ۶ هزار و ۹۳۹ دلار معامله مي‌شود.

گفتني است، بهاي هر تن مس براي تحويل در سه ماه آينده با افزايش ۱۳۹ دلاري نسبت به معاملات پيشين حدود ۲ درصد افزايش يافته و به ۶ هزار و ۹۴۷ دلار رسيده است.

از ديگر سو، کاهش سطح ميزان ذخيره انبارهاي مس از رونق فلز سرخ در بازارهاي جهاني و ميزان تقاضا براي خريد آن حکايت دارد.

در حال حاضر موجودي مس در انبارهاي بورس فلزات لندن در روز جمعه ۱۶ آبان ماه، ريزش يک‌هزار و ۶۰۰ تني را نشان مي‌دهد.

در بازار آلومينيوم نيز آمارها از رشد تقاضا براي خريد اين فلز حکايت دارد.

قيمت هر تن آلومينيوم برپايه داده‌هاي بورس فلزات لندن در آخرين معاملات انجام شده در ۱۶ آبان، در مقايسه با روز معاملاتي قبل (پنج‌شنبه ۱۵ آبان ماه) با افزايش ۶ دلاري به سطح يک‌هزار و ۸۹۱ دلار و ۵۰ سنت صعود کرد.

همچنين آمارها نشان مي‌دهد بهاي جهاني فولاد در هفته گذشته در مقايسه با دو هفته  پيش با رشد ۷۱ دلاري روبه‌رو شده است.

گفتني است با افزايش تقاضا براي خريد آلومينيوم در بازارهاي جهاني، ميزان موجودي آلومينيوم در انبارهاي بورس فلزات لندن کاهش يافته و از سطح يک ميليون و ۴۶۲ هزار تن در دو هفته گذشته به رقم يک ميليون و ۴۳۷ هزار تني در هفته گذشته تنزل کرده است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar