اقتصاد نيوز/ بازارساز ارزي امروز در کانال ۲۲ هزار تومان اعلام نرخ کرد اين در حالي است که در معاملات فردايي دلار در کانال ۲۳ هزار تومان دادوستد شد.
 
بازار ارز در حالي دومين روز هفته را شروع مي‌کند که معامله گران به دنبال کف قيمت دلار مي‌گردند.از روز جمعه برخي معامله گران با مانور روي يک مصاحبه که با سايت وابسته به بانک مرکزي انجام‌شده بود در حال القاي کف قيمتي مشخص بودند اما يادداشت رئيس‌کل بانک مرکزي نشان داد سياست بانک مرکزي بر مبناي مقدار نيست بلکه بر پايه تأمين هدف تورمي و ثبات در بازارها است.

اين پيام همتي دو وجه داشت نخست تکذيب کف‌هاي اعلام‌شده از سوي معامله گران ارزي و دوم تأکيد بر نحوه روش مدنظر اين نهاد براي تنظيم و مديريت نرخ متغيرها.با موضع ديروز بانک مرکزي براي رديابي روند امروز بازار ارز مي‌توان سه سيگنال را رديابي کرد.

روند قيمت دلار در صرافي ملي
صرافي ملي از سوي معامله گران ارزي به‌عنوان عامل اجرايي بازار ساز شناخته مي‌شود هرچند که بانک مرکزي اصرار دارد که اين صرافي يک شخصيت مستقل از اين بانک است و متناسب با سياست‌هاي خود در بازار عمل مي‌کند. درهرحال روند جهت‌گيري اين صرافي از سوي اکثريت معامله گران به‌عنوان روند مدنظر بازار ساز شناخته مي‌شود. در اين چارچوپ براي رديابي روند قيمت دلار مي توان به روند اعلام نرخ از سوي صرافي ملي توجه کرد.

امروز صرافي ملي کانال 23 را فاکتور گرفت و مستقيم در کانال 22 اعلام قيمت کرد.  اولين قيمت دلار از سوي اين صرافي 22 هزار و 890 بود که در مقايسه باقيمت بسته‌شده ديروز 1690 تومان کمتر است. نکته ديگر اين‌که نرخ خريد دلار از سوي اين صرافي کماکان صفر است. نرخ صفر علاوه بر اين‌که نشان‌دهنده عدم خريد اين صرافي است يک معناي ديگر هم دارد؛ بازار ساز در حال انتقال ذهنيت خود به بازار به معني کاهش بيشتر نرخ ارز است.ادامه روند قيمت دهي صرافي ملي مي‌تواند نشان دهد روند تا چه اندازه دلخواه بازار ساز ارز است.

قيمت درهم در بازار امروز
قيمت درهم براي بازار ارز يک متغير مبنايي است هرچند که در روزهاي اخير فاصله اندکي بين قيمت کشف‌شده براي حواله با نرخ اسکناس در ايران وجود داشته است اما بازار دلار خود را با نرخ حواله معمولاً تنظيم مي‌کند. در بازار حواله درهم نوسان قيمت در روز قبل شديد عنوان شد به‌طوري‌که برخي کانال‌هاي اعلام نرخ به جاي اعلام قيمت قطعي اقدام به اعلام نرخ حدودي کرده‌اند.

در معاملات فردايي درهم قيمت تا ميانه کانال 6 هزار تومان هم پايين آمده است. نظرسنجي‌هاي درون‌گروهي براي قيمت درهم در روز جاري نيز حکايت از تداوم افت نرخ در روز جاري دارد.با اين حساب مي‌توان گفت در اين بازار انتظارات کاهشي است هرچند که اولين اعلام نرخ‌ها براي بازار امروز در مقايسه باقيمت‌هاي بسته‌شده ديروز افزايشي است و از اين نرخ‌ها قيمت 24 هزار و 500 تومان براي دلار بيرون مي‌آيد.

قيمت دلار در بازارهاي مجاور
معمولاً معامله گران ارز در بازار نقدي و فردايي به قيمت دلار در بازارهاي مجاور ازجمله هرات توجه مي‌کنند. در اين بازار تلاش معامله گران بر اين است که قيمت دلار را از کانال 23 وارد کانال 24 کنند. اين کوشش دقيقاً عکس رفتاري است که صرافي ملي در خيابان فردوسي به دنبال آن است. درواقع صرافي ملي در فردوسي با آمدن به کانال 22 سيگنال کاهشي داده است. در مقابل معامله گران در بازار هرات دو اولين اعلام نرخ‌ها سيگنال افزايش داده‌اند تا در همان ابتداي روز راه خود را جدا کنند. پايان روز برنده اين مچ اندازي را نشان مي‌دهد گرچه اگر انتظار در بازار درهم در ادامه روز کماکان نزولي باشد کار براي جناح افزايشي آسان نخواهد بود.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar