خراسان/سخنگوی شورای نگهبان از بررسی جزء به جزء منابع مالی درنظر گرفته شده برای طرح پرداخت یارانه کالاهای اساسی در این شورا خبر داد وگفت: اگر این منابع قابل تحقق نباشد، طرح رد خواهد شد.


عباسعلی کدخدایی با استقبال از تلاش مجلس برای تصویب قوانینی که با معیشت مردم مرتبط است، یکی از ایرادهای شورای نگهبان به مصوبه یارانه کالاهای اساسی مجلس را ایراد اصل ۷۵ قانون اساسی اعلام کرد و گفت: ما در شورای نگهبان به نمایندگان تذکر دادیم که در برابر هزینه ثابتی که ایجاد می‌شود، درآمد ثابتی هم در نظر گرفته شود؛ به عبارت دیگر، محل تأمین اعتبار این هزینه‌ها، باید یک «منبع واقعی» باشد.
کدخدایی با طرح این سوال که آیا فروش اموال دولت، می‌تواند یک منبع واقعی باشد یا خیر؟، افزود: باید دید منبعی مانند فروش اموال دولت، می‌تواند تکافوی هزینه مصوب در این طرح (۳۰ هزار میلیارد تومان) را بدهد یا نه.
وی خاطرنشان کرد: نمایندگان موافق این مصوبه تاکنون سه جلسه با برخی اعضای شورای نگهبان درباره یارانه کالاهای اساسی برگزار کرده‌اند. این نکات هم به آن ها یادآوری شده است. مجلس، مصوبه را هنوز به صورت رسمی به شورای نگهبان ارسال نکرده است و اگر نکاتی که به طراحان این طرح گوشزد شد، در مصوبه مجلس لحاظ نشده باشد، شورای نگهبان مجدد مصوبه را به نمایندگان بازگشت خواهد داد تا آن را اصلاح کنند.به گزارش خراسان برخی کارشناسان معتقدند که طرح مجلس برای پرداخت یارانه کالایی به 60 میلیون نفر، به میزان 60 هزار تومان برای اقشار متوسط و 120 هزار تومان برای اقشار ضعیف، با توجه به منابع مالی غیرمطمئن کسری بودجه را افزایش می دهد و تورم را تشدید می کند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar