دنياي اقتصاد/ در دومين روز هفته، نوسان‌گيران و خريداران در دو بازار ارز و سکه، قدرت‌نمايي کردند و توانستند قيمت‌ها را از کف‌هاي پيشين بالاتر بياورند. روز يکشنبه،‌ دلار توانست ۵۰۰ تومان افزايش را به ثبت برساند و به بهاي ۲۵ هزار و ۳۰۰ تومان برسد. در بازار سکه هم اين فلز گرانبها با رشد ۸۰۰ هزار توماني به بهاي ۱۲ ميليون و ۶۰۰ هزار تومان رسيد. اين اولين افزايش بازارها پس از انتخابات آمريکا بود.
 
برخي فعالان باور داشتند، افزايش ديروز تنها اصلاحي موقت در مسير نزولي دلار و سکه بوده است و بازارها طي روزهاي آتي بار ديگر با افزايش فروش مواجه خواهند شد. از نگاه اين عده زماني که قيمت‌ها به يکباره نزولي مي‌شوند، بسياري از معامله‌گران دچار ضررهاي سنگيني شده و در نتيجه سعي مي‌کنند با بالا آوردن قيمت‌ها کمي از ميزان زيان خود بکاهند. در واقع آنها در قيمت‌هاي بالايي عموما اقدام به خريد کرده‌اند و افت شديد قيمت‌ها، به آنها فرصت فروش نداده است. آنها براي فروش سکه و دلارهاي بالا خريد، تحرکات خود را در بازار بالا مي‌برند. زماني که اين دسته در اصطلاح معامله‌گران، مال خود را خالي مي‌کنند، بازار بار ديگر در مسير نزولي قرار مي‌گيرد.
با اين حال، اين ديدگاه يک دسته از فعالان حاضر در بازار ارز است. گروهي هم باور دارند، دلار تغيير رياست‌جمهوري آمريکا و پيروزي بايدن را پيشخور کرده است. در نتيجه اين دسته باور دارند که قيمت دلار کف خود را ديده است و از اين پس بيشتر از کاهش قيمت در مسير صعود قرار خواهد داشت. به باور آنها، در وضعيت اقتصاد تغيير کلاني رخ نداده است و آمريکا هم به برجام بازنگشته است که قيمت‌ها دچار ريزش خاصي شوند. اين گروه باور دارند بازار طي يک جو رواني با افت سنگيني مواجه شد و از اين پس راه صعودي را در پيش خواهد گرفت.

ريزش و بازگشت بازارها
شنبه شب زماني که رسانه‌ها به صورت همزمان پيروزي جو بايدن را اعلام کردند، دلار در معاملات پشت خطي با ريزش سنگيني مواجه شد و حتي به زير ۲۴ هزار تومان رفت. با اين حال از ابتداي روز يکشنبه بيشتر معامله‌گران خريدار بودند و توانستند دلار را نه‌تنها از کف ۲۳ هزار توماني بلند کنند؛ بلکه به بالاي کانال ۲۵ هزار توماني ببرند.
يکي از عواملي که کمک کرد، قيمت دلار در بازار افزايشي شود، رشد نرخ حواله درهم بود. نرخ حواله درهم روز يکشنبه به بالاي ۷ هزار تومان بازگشت که يک سيگنال مهم افزايشي براي بازيگران بازار داخلي بود. قيمت حواله درهم و دلار در بازار داخلي با يکديگر رابطه مستقيم دارند و به صورت سنتي، افزايش يکي منجر به رشد ديگري مي‌شود. زماني که درهم بالاي مرز ۷ هزار توماني قرار دارد، ارزش دلار در بازار سبزه ميدان نمي‌تواند زير کانال ۲۵ هزار تومان نوسان کند. در نتيجه يکي از سيگنال‌هايي که در روزهاي آتي مي‌تواند منجر به ريزش دلار شود، رفتن درهم به زير مرز حساس ۷ هزار توماني خواهد بود. در صورتي که درهم بتواند خود را بالاي ۷ هزار و ۲۰۰ تومان برساند، ارزش دلار در معاملات سبزه ميدان هم مي‌تواند به بالاي ۲۶ هزار تومان برود.

در روزي که قيمت دلار در بازار آزاد روند صعودي گرفت، در بازار صرافي‌هاي بانکي، ‌دلار بيشتر ميل به کاهش قيمت داشت. صرافي‌هاي بانکي در ابتداي روز نرخ فروش دلار خود را به کانال ۲۲ هزار تومان بردند. آنها بر تابلوي خود براي خريد دلار هم قيمت خاصي را درج نکردند. به‌نظر مي‌رسد هدف از نگذاشتن قيمت خريد روي تابلو اين بود که به بازار اين پيام داده شود که دلار کف قيمتي خاصي ندارد که بازارساز حاضر به خريد در آن باشد.
چنين سياستي در صورتي که قيمت دلار در بازار آزاد بالا بماند، به ضرر بازارساز خواهد بود،‌ چراکه نتوانسته است در قيمت‌هاي پايين‌تر اقدام به خريد کند. با اين حال در صورتي که قيمت دلار افت کند، بازارساز مي‌تواند در نرخ‌هاي پايين‌تر اقدام به خريد کند.
با اين حال، بازارساز ديروز سيگنال ديگري هم به بازار آزاد داد و آن هم اين بود که درصورتي که قيمت دلار در بازار آزاد بالا برود، آنها هم نرخ فروش خود را بالاتر خواهند آورد.

رشد سکه با پشتوانه دلار
به‌نظر مي‌رسد، روز يکشنبه افزايش درهم موجب شد که قيمت دلار در بازار داخلي بالا برود و در کنار اين، افزايش ارزش اسکناس آمريکايي زمينه‌ساز صعود قيمت سکه شد. سکه که در معاملات پشت خطي روز شنبه تا محدوده ۱۱ ميليون و ۵۰۰ هزار تومان هم پايين رفته بود، در روز يکشنبه با افزايش قيمت مواجه شد و زماني که از کف ۱۲ ميليون توماني اطمينان پيدا کرد تا بالاي ۱۲ ميليون و ۵۰۰ هزار تومان هم افزايش يافت.

برخي از فعالان باور داشتند، سکه نسبت به افزايش احتمالي اونس طلا در هفته جاري نيز در روز يکشنبه واکنش نشان داده است. از نگاه آنها، بازار طلا نسبت به پيروزي جو بايدن خوش‌بين است و اين مساله موجب مي‌شود که در هفته جاري طلا رشد بيشتري را تجربه کند. از نگاه دسته‌اي از فعالان، سکه‌بازان هم پيشاپيش به استقبال افزايش احتمالي اونس طلا رفتند.

نظر رئيس اتحاديه درباره بازار طلا
رئيس اتحاديه طلا و جواهر اظهار کرد: ۵۰ درصد نرخ طلا و سکه متاثر از نرخ ارز و ۵۰ درصد ديگر از نرخ اونس جهاني تاثير مي‌پذيرد و نه در ايران بلکه در تمام دنيا اين حرکت متناسب با هم است. وي ادامه داد: طبيعي است که با ريزش نرخ ارز قيمت طلا و سکه هم کاهش يابد و اميدواريم بازار ارز به گونه‌اي مديريت شود که عرضه و تقاضا به تعادل برسد تا شاهد تکرار قيمت‌هاي نجومي در اين بازار نباشيم. ابراهيم محمدولي در گفت‌وگو با «ايلنا» درباره وضعيت بازار سکه و طلا با ريزش نرخ ارز اظهار کرد: طبيعي است که با ريزش نرخ ارز قيمت طلا و سکه هم کاهش يابد و اميدواريم بازار ارز به‌گونه‌اي مديريت شود که عرضه و تقاضا به تعادل برسد تا شاهد تکرار قيمت‌هاي نجومي در اين بازار نباشيم.

رئيس اتحاديه طلا و جواهر با بيان اينکه اين چند روز  بازار ارز به آرامش نزديک شده است، ادامه داد: اگر در همين مسير حرکت کنيم، ديگر نوسانات هيجاني و ناگهاني رخ نمي‌دهد و شاهد آن نخواهيم بود که در يک ساعت هر گرم طلا ۲۰۰ هزار تومان افزايش يابد. البته همواره نوسان‌هاي جزئي از قديم بوده و اين نوسانات ناچيز نمي‌تواند التهاب‌آفرين باشد و پس از اين هم وجود خواهد داشت.
محمدولي درباره ميزان تقاضا در بازار در چند روز گذشته گفت: مانند هر دوره‌اي که نرخ‌ها رو به کاهش است، تقاضا هم کم بوده و مردم بيشتر فروشنده طلا و سکه بودند.

محمدولي درباره کاهش جزئي سکه نسبت به روز گذشته به‌رغم انتظارات براي ريزش بيشتر قيمت‌ها گفت: هيچ مقاومتي براي ريزش قيمت طلا و سکه در بازار وجود ندارد برخلاف اينکه در روزهاي رشد قيمت بازار، عده‌اي در معاملات کاغذي شيطنت‌هايي براي افزايش بيشتر طلا مي‌کردند، اما امروز براي کاهش قيمت‌ها مقاومتي وجود ندارد.

وي تاکيد کرد: سکه بيشتر از طلا قيمت خود را نسبت به ريزش نرخ دلار حفظ کرده که دليل آن هم به ميزان عرضه و تقاضا برمي‌گردد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar