خبرآنلاين/روزنامه ايران با عبدالناصر همتي رئيس کل بانک مرکزي در باره وضعيت بازار ارز و شرايط اقتصادي کشور مصاحبه اي انجام داده است.


بخشي از اين مصاحبه را مي خوانيد:
آقاي دکتر تحولات اخير در بازار ارز را چگونه ارزيابي مي‌کنيد؟
من در مصاحبه‌اي در روز ۲۳مهرماه امسال اعلام کردم، فشارحداکثري در روزهاي پاياني خود است و براين نکته پافشاري کردم که ريسک بازار ارز بسيار بالاست و از مردم خواستم که به بازار وارد نشوند. الان پس از سه هفته شاهد کاهش چشمگير نرخ در بازار هستيم. نرخ ارز متأثر از ريسک‌هاي غيراقتصادي به ميزان زيادي از سطح تعادلي خود خارج شده بود و براي من مشخص بود که با چشم‌انداز رفع موانع، اثر متغيرهاي غيراقتصادي بر قيمت ارز، تقليل يافته و نرخ مبتني بر عوامل پايه‌اي اقتصاد خواهد شد. بانک مرکزي اجازه خواهد داد تا انتظارات مثبتي که اکنون وجود دارد و موجب خلق روند نزولي شده است، کاملاً تخليه شود. درعين حال که معتقديم با کاهش ريسک‌هاي برونزا و تعيين نرخ ارز بر مبناي متغيرهاي اقتصادي، دست بانک مرکزي براي مديريت بازار بسيط‌ تر خواهد شد و در نتيجه ثبات بازار بيش از گذشته نمود پيدا خواهد کرد.


در چند روز اخير اخباري مبني بر تغيير نرخ سود نيز در رسانه‌ها منتشر شده است. البته برخي از خبرها به افزايش و برخي به کاهش اين نرخ اشاره داشته‌اند. آيا بانک مرکزي تصميم تازه اي در اين خصوص گرفته است؟
همين که اين اخبار متناقض است نشان دهنده شايعه بودن آنهاست. واقعيت آن است، بانک مرکزي با تغيير چارچوب سياستگذاري پولي خود بر آن شد تا با تعريف کريدور نرخ که کف آن نرخ سپرده‌گذاري سيستم بانکي نزد بانک مرکزي و سقف آن نرخ اعتبارگيري بانک‌ها از بانک مرکزي است، نرخ سود بين بانکي را در اين کريدور قرار دهد و با اثرگذاري بر اين نرخ، سياست پولي خود را تنظيم کند. ما اکنون در بانک مرکزي با رصد مداوم تورم، تحولات بازارهاي دارايي و ديگر متغيرهاي کلان اقتصادي، نسبت به تعيين نرخ‌هاي کريدور و نرخ هدف که در درون کريدور تعيين مي‌شود و نرخ بهره بين بانکي را به سمت آن سوق مي‌دهيم، تصميم‌گيري مي‌کنيم و تأکيد مي‌کنم درحال حاضر با وجود تعادل در ريسک‌هاي مثبت و منفي اقتصاد ملي، تصميمي براي تغيير در نرخ‌ها نداريم.


البته فراموش نکنيم که سياست پولي ذاتاً براي افق کوتاه مدت و براي تعديل چرخه‌هاي تجاري به کار مي‌رود و بانک مرکزي بايد به شکل واکنش سريع عمل کند و نشان دهد که مي‌تواند بخوبي و به فوريت ريسک‌ها را شناسايي و نسبت به آنها پاسخ دهد. از اين رو، نبايد از بانک مرکزي انتظار داشت که هميشه در را روي يک پاشنه بچرخاند و اتفاقاً هر چه واکنش‌هاي سياستگذار به ريسک‌ها بيشتر باشد، نشان دهنده کارآمدي آن است.
نکته ديگري که بايد بدان اشاره کنم، آن است که با تعريف چارچوب جديد سياستگذاري پولي،‌ بانک مرکزي عمليات بازار باز را براي جهت دهي نرخ بين بانکي به سمت نرخ هدف آغاز کرد. اين ابزار دهه‌ها در بانک‌هاي مرکزي دنيا وجود داشته که در دوره اينجانب در بانک مرکزي ايران عملياتي شد. در هفته‌هاي اخير نيز بانک مرکزي توافق بازخريد را براي تزريق مدت دار نقدينگي مورد نياز بازار بين‌بانکي معرفي کرده است. اين قرارداد تازه موجب انعطاف پذيري بيشتر براي مديريت نقدينگي، نرخ سود و همچنين سيگنال‌دهي به بازار نسبت به موضع سياست پولي مي‌شود.


مسأله ديگري که در بانک‌هاي مرکزي دنيا وجود دارد شفافيت در سياستگذاري است، بانک مرکزي در اين راستا چه اقدامي انجام داده است؟
در چارچوب جديد سياست پولي، بانک مرکزي شفافيت را سرلوحه کار خود قرار داده است. کليه اقدامات مربوط به سياست پولي و عمليات بازار باز به سرعت از طريق اطلاعيه‌هايي در وبسايت بانک مرکزي منتشر مي‌شود و به اطلاع مردم رسانده مي‌شود. از سوي ديگر ما تمام تلاش خود را مي‌کنيم تا يک سياست ارتباطي مستحکم را با مردم و عاملان بازار داشته باشيم و موضع سياستي خود را به شکل سريع و شفاف در اختيار مخاطبان بگذاريم.


روند تورم را در ماه‌هاي آتي چگونه ارزيابي مي‌کنيد؟
واقعيت آن است که امسال شوک‌هاي متعددي به اقتصاد کلان وارد شد مانند کرونا، کاهش صادرات نفتي، جهش انتظارات تورمي که اين عوامل باعث شد تا روند تورم صعودي شود. اما با وجود کاهش ريسک‌ها در محيط بين‌الملل و انتظار ثبات در بازارهاي دارايي، پيش‌بيني مي‌شود که در ماه‌هاي آتي شاخص‌هاي قيمتي نيز به تبع آن وضعيت باثبات‌تري داشته باشند و فشارهاي تورمي که مردم عزيز ما در اين ماه‌ها متحمل شدند، تقليل يابد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar