تسنيم/ بانک مرکزي در واکنش به برخي تلاش‌ها براي توقف ريزش قيمت ارز اعلام کرد: نرخ هاي ارز در بازار، نرخ هاي مطابق با بنيادهاي اقتصاد نيست و ريزش حدود ۲۵ درصدي نرخ ارز طي يک هفته در بازار بهترين دليل براي اثبات تاثيرگذاري کاهش ريسک هاي غيراقتصادي بر روي کاهش قيمت بازار به سمت نرخ تعادلي پايين تر است.

روابط عمومي بانک مرکزي اعلام کرد: علي رغم  روند نزولي اخير در بازار که البته مانند هر روندي گهگاه با اصلاح روبرو مي شود، برخي به غلط اين گونه القا مي کنند که سطوح مشخصي از نرخ بازار، کف قيمتي بانک مرکزي است و همچنين با انتشار اخبار و شايعات سعي در بر هم زدن چشم انداز کاهش ريسک هاي غيراقتصادي دارند تا به هر شکل ممکن از کاهش نرخ بازار جلوگيري کنند.

اين گروه در صدد جبران زيان ناشي از فروکش کردن چشمگير انتظارات منفي در بازار ارز  کشور و متعاقبا ساير بازارها هستند. اما مي توان تأکيد کرد که روند نزولي شکل گرفته و ثبات در بازارهاي دارايي عليرغم اين گونه مقاومتها تداوم خواهد داشت. ضمن آن که بانک مرکزي انتظار دارد تا نهادهاي مسئول، درپي شناسايي و معرفي گروه هايي باشند که با ايجاد اين شايعات و القائات در تلاش هستند تا نگذارند کام مردم از ايجاد فضاي باثبات در اقتصاد کشور شيرين شود.

بر اين اساس، بانک مرکزي همزمان با روند کاهش ريسک هاي غيراقتصادي، با قدرت و توان بيشتري قيمت بازار را به سمت نرخ هاي پايين تر که متکي بر عوامل بنيادين اقتصاد است هدايت مي کند و بديهي است با استمرار عرضه  بانک مرکزي،  پتروشيمي ها، فولادي ها و ساير صادرکنندگان و گشايش هاي ارزي در جريان، بازار ارز از ثبات بيشتري برخوردار خواهد شد.  

گفتني است امروز نيز معاملات واقعي در سامانه نيما و بازار متشکل ارزي در حال انجام است و نرخهاي معاملاتي بسيار پايين تر از نرخ هايي است که بعضا در برخي از کانال هاي غيررسمي گزارش مي شود.

براساس گزارش هاي دريافتي، آخرين نرخ معامله شده درهم در سامانه نيما حدود 6665 تومان بوده است که معادل دلاري آن حدود  24460 تومان است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar