تسنيم/ مرغداران با ارسال نامه اي به وزير جهادکشاورزي قيمت مرغ را ۳۰ درصد کمتر از قيمت واقعي و تداوم اين شرايط را موجب حذف گله هاي مرغ تخم گذار و کمبود اين محصول در آينده دانسته اند.

رضا ترکاشوند، مديرعامل اتحاديه مرغداران با ارسال نامه اي به  کاظم خاوازي  وزير جهاد کشاورزي اعلام کرد قيمت تخم مرغ در بازار 30 درصد زير قيمت تمام شده و 15 درصد کمتر از قيمت مصوب خود دولت است و اقدامات تنظيم بازاري انجام نمي شود.

در اين نامه همچنين اشاره شده است که تدام اين امر منجر به حذف گله هاي مرغ تخم گذاري و کمبود تخم مرغ در آينده خواهد شد.

متن اين نامه به شرح زير است:

پيرو نامه شماره99/1994 مورخ 99/8/3در رابطه با لزوم صادرات مديريت شده تخم مرغ و نامه شماره 99/2009 به مورخ 99/8/7 در رابطه با انجام صادرات يا خريد تضميني به منظور جلوگيري از زيان بيشتر مرغداران به استحضار مي رساند عليرغم پيگيري‌هاي انجام شده در موارد فوق الذکر تاکنون نتيجه اي حاصل نشده است.

 در حال حاضر به خاطر انباشتگي مازاد توليد، قيمت تخم‌مرغ حدود 15 درصد پايين تر از قيمت مصوب و 30% پايين تر از قيمت واقعي با توجه به وضعيت نهاده ها است و چنانچه اقدامي مناسبي جهت صادرات مازاد توليد صورت نگيرد اين وضعيت با توجه به هزينه سنگين توليد کمبود نهادها و زيان توليد کنندگان تداوم نخواهد داشت و حذف گله هاي مولد شدت خواهد يافت و در نتيجه زمان از بين رفتن توليد و سرمايه ملي با کاهش عرضه تخم مرغ و افزايش قيمت در ماه‌هاي آينده مواجه خواهيم شد.

با توجه به اينکه در سال 98 توليد و بنا به فرموده رهبر معظم انقلاب به دنبال افزايش توليد و جلوگيري از گران شدن کالاها مي باشيم به نظر مي رسد اينگونه برخوردها نتيجه برعکس خواهد داشت و به خاطر اين بي توجهي ها هم اقشار توليد کننده و هم مصرف کننده زيان خواهند کرد.

لذا خواهشمند است به عنوان متولي توليد با صدور دستور لازم براي صادرات از آسيب رسيدن بيشتر به اين صنعت جلوگيري به عمل آوريد. ضمناً اتحاديه آمادگي خود را جهت مديريت صادرات و تنظيم بازار در صورت واگذاري اين موضوع در قالب تفاهمنامه تدوين شده اعلام مي دارد تا در کمترين زمان ممکن نسبت به رفع اين مشکل اقدام گردد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar