خراسان/   همزمان با توقف روند نزولي نرخ ارز، تحليل ها درباره دلايل اين روند همچنان ادامه دارد. در اين حال بانک مرکزي در اطلاعيه اي، با رد برخي شايعات تاکيد کرد که بانک مرکزي همزمان با روند کاهش ريسک هاي غيراقتصادي، با قدرت و توان بيشتري قيمت بازار را به سمت نرخ هاي پايين تر که متکي بر عوامل بنيادين اقتصاد است هدايت مي کند. از سوي ديگر همتي رئيس اين بانک نيز  با اشاره به کاهش ريسک‌ها در محيط بين‌الملل و انتظار ثبات در بازارهاي دارايي، پيش‌بيني کرد در ماه‌هاي آينده  ثبات به بازار بر مي گردد و فشارهاي تورمي کاهش خواهد يافت.


پس از سقوط آزاد ارز از 30 تا 23 هزار تومان بين روزهاي چهارشنبه گذشته تا يک شنبه اين هفته، دلار از دو روز قبل مجدد افزايشي شده است. در اين  خصوص اقتصاد نيوز، ديروز از افزايش 1300 توماني اين نرخ در بازار و رسيدن آن به 26 هزار و 600 تومان خبر داد. اين روند، متفاوت از آن چيزي است که بعضاً درباره افت بي دغدغه نرخ ارز پيش بيني مي شد و نشان مي دهد که متغيرهايي بيش از انتظارات صرف، در حال فعاليت در بازار ارز هستند. روز گذشته در همين صفحه و در گزارشي با عنوان «۴مانع بر سر مسير افت دلار» برخي از اين متغيرها معرفي و تشريح شدند. بااين حال، در رسانه ها بحث درباره اين موضوع همچنان ادامه دارد.
اقتصاد نيوز در اين  زمينه  با بيان سه دليل درباره دست اندازهاي کاهش قيمت دلار نوشت: عامل نخست، افزايش تقاضاي تجاري براي دلار است که به دليل انتظار گشايش در آينده ميان مدت ايجاد شده است. موضوعي که آزادي واردات بدون انتقال ارز نيز طبق تحليل برخي، مزيد بر آن شده است. عامل دوم، شايعاتي است که در فضاي مجازي پيچيده است مانند کاهش نرخ سود از سوي کانال هاي بورسي که درست پس از قطعي شدن پيروزي بايدن در انتخابات پخش شد. آن هم در شرايطي که علتي براي کاهش نرخ سود در اين شرايط وجود ندارد و حتي برخي اقتصاددانان، به تازگي پيشنهاد افزايش نرخ سود بانکي را داده اند. عامل سوم به طبيعت بازار برمي گردد که بر اساس آن، در ميان افت يا صعودهاي سنگين همواره استراحت و اصلاح وجود داشته است. خبرگزاري تسنيم نيز در اين باره علاوه بر اشاره به برخي موارد فوق، به مقاومت صادرکنندگان براي فروش ارزهاي خود به نرخ هاي بالاتر اشاره کرد. طبق اين گزارش، عامل بعدي تداوم ريزش بازار بورس بوده که سبب شده است سرمايه هاي سرگردان همچنان ترجيح دهند با احتياط و کندي بازار ارز را به مقصد بورس ترک کنند يا اين که راه رفته به سوي بورس را مجدد  به مقصد بازار ارز برگردند. در همين حال خبرهايي از تداوم مخالفت بانک مرکزي با سياست واردات با ارز متقاضي منتشر شد. براساس اين خبرها ، رئيس‌کل بانک مرکزي طي نامه‌اي به رئيس جمهور از ترخيص کالاها از گمرک بدون تأييد و کد رهگيري بانک مرکزي به‌شدت انتقاد کرده و خواستار جلوگيري از آن شده است. همتي اين اقدام را دليل اصلي رشد تقاضاي ارز براي کالاهايي دانسته  است که بدون انتقال ارز در گمرک دپوشده بود.


 بانک مرکزي: روند نزولي شکل گرفته و ثبات در بازارهاي دارايي ادامه مي يابد
در اين حال و در شرايطي که برخي شايعات از نقش بانک مرکزي در جلوگيري از افت نرخ ارز حکايت داشت، اين بانک در اطلاعيه اي، عکس اين مطلب را بيان کرد.
پايگاه اطلاع رساني اين بانک اعلام کرد که بارها تاکيد کرده است نرخ هاي ارز در بازار، نرخ هاي مطابق با بنيادهاي اقتصاد نيست و ريزش حدود ۲۵ درصدي نرخ ارز طي يک هفته در بازار بهترين دليل براي اثبات تاثيرگذاري کاهش ريسک هاي غيراقتصادي بر روي کاهش قيمت بازار به سمت نرخ تعادلي پايين تر است. اين اطلاعيه با اشاره به القائات غلط برخي مبني بر اين که سطوح مشخصي از نرخ بازار، کف قيمتي بانک مرکزي است، افزود: اين گروه درصدد جبران زيان ناشي از فروکش کردن چشمگير انتظارات منفي در بازار ارز  کشور و متعاقباً ديگر بازارها هستند. اما مي توان تأکيد کرد که روند نزولي شکل گرفته و ثبات در بازارهاي دارايي به رغم اين گونه مقاومت ها تداوم خواهد داشت. ضمن آن که بانک مرکزي انتظار دارد تا نهادهاي مسئول، در پي شناسايي و معرفي گروه هايي باشند که با ايجاد اين شايعات و القائات در تلاش هستند تا نگذارند کام مردم از ايجاد فضاي با ثبات در اقتصاد کشور شيرين شود.
بانک مرکزي تصريح کرده است: بانک مرکزي همزمان با روند کاهش ريسک هاي غيراقتصادي، با قدرت و توان بيشتري قيمت بازار را به سمت نرخ هاي پايين تر که متکي بر عوامل بنيادين اقتصاد است هدايت مي کند. اين اطلاعيه به معاملات واقعي در سامانه نيما و بازار متشکل ارزي اشاره کرده که نرخ هاي معاملاتي در آن ها بسيار پايين تر از نرخ هاي برخي کانال هاي غير رسمي است. طبق اين گزارش، آخرين نرخ معامله شده درهم در سامانه نيما حدود ۶۶۶۵ تومان بوده که معادل دلاري آن حدود  24 هزار و 460 تومان است.


همتي: تصميمي براي تغيير نرخ سود نداريم
در اين حال، ديروز روزنامه ايران، مشروح گفت وگويي با رئيس کل بانک مرکزي را منتشر کرد. همتي در اين مصاحبه گفته است: نرخ ارز متأثر از ريسک‌هاي غيراقتصادي به ميزان زيادي از سطح تعادلي خود خارج شده بود و براي من مشخص بود که با چشم‌انداز رفع موانع، اثر متغيرهاي غيراقتصادي بر قيمت ارز، تقليل يافته و نرخ مبتني بر عوامل پايه‌اي اقتصاد خواهد شد.  همتي با تشريح سياست اصولي اين بانک براي قراردادن نرخ سود بين بانکي در کريدور نرخ سود تاکيد کرد: هم اکنون با وجود تعادل در ريسک‌هاي مثبت و منفي اقتصاد ملي، تصميمي براي تغيير در نرخ‌ها نداريم. هر چند با توجه به ماهيت کوتاه مدت سياست پولي، نبايد از اين بانک انتظار داشت که هميشه در روي يک پاشنه بچرخد (بانک مرکزي به ريسک ها واکنش نشان خواهد داد).

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar