ايسنا/ميزان سپرده‌ها و تسهيلات بانکي تا پايان مرداد ماه سال جاري نسبت به سال گذشته معادل ۳۶.۷ و ۳۵.۵ درصد افزايش يافته است.

 براساس گزارش بانک مرکزي از وضعيت کل مانده سپرده‌ها و تسهيلات ريالي و ارزي بانک‌ها و مؤسسات اعتباري به تفکيک استان در پايان مردادماه سال جاري، مانده کل سپرده‌ها به رقم ۳۰۹۴ هزار و ۴۰۰ ميليارد تومان رسيده است که نسبت به مقطع مشابه سال قبل و پايان سال گذشته معادل ۳۶.۷ و ۱۳.۹ درصد افزايش را نشان مي‌دهد.
 
همچنين،  بالاترين مبلغ سپرده‌ها مربوط به استان تهران با مانده ۱۶۷۷ هزار و ۱۰۰ ميليارد تومان و کم‌ترين مبلغ مربوط به استان کهگيلويه و بويراحمد معادل ۷۶۰۰ ميليارد تومان است.

علاوه براين، مانده کل تسهيلات در اين زمان ۲۱۸۰ هزار و ۱۰۰ ميليارد تومان است که نسبت به مقطع مشابه سال قبل و پايان سال گذشته معادل ۳۵.۵ و ۱۲.۶ درصد افزايش داشته است.

طبق اين گزارش،  بيش‌ترين مبلغ تسهيلات نيز مربوط به استان تهران با مانده ۱۳۹۴ هزار و ۱۰۰ ميليارد تومان و کم‌ترين مبلغ مربوط به استان کهگيلويه و بوير احمد معادل ۷۶۰۰ ميليارد تومان است.

نسبت تسهيلات به سپرده‌ها بعد از کسر سپرده قانوني ۷۷.۷ درصد است که نسبت به مقطع مشابه سال قبل و پايان سال قبل، به ترتيب ۱.۶ و ۱.۷ واحد درصد کاهش را نشان مي‌دهد که نسبت مذکور در استان تهران ۹۰.۹ درصد و استان کهگيلويه و بويراحمد ۱۱۱.۲ درصد است.


در اين گزارش، يکي از علل مهم بالا بودن رقم تسهيلات و سپرده‌ها در استان تهران استقرار دفاتر مرکزي بسياري از شرکت‌ها و مؤسسات توليدي ساير استان‌ها در استان تهران بيان شده و عمده فعاليت‌هاي بانکي آنها از طريق شعب بانک‌ها و مؤسسات اعتباري استان تهران انجام مي‌شود.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar