تسنيم/ مدير کل بيمه بيکاري وزارت تعاون درباره حداقل حقوق بيمه بيکاري گفت: افرادي که از اول خرداد امسال بيکار شدند حداقل دو ميليون تومان دريافت مي‌کنند.

در پي شيوع ويروس کرونا در کشور، دولت تصميم گرفت تا بر اساس قانون به کساني که در پي شيوع اين ويروس کار خود را از دست دادند، بيمه پرداخت کند.  

درحالي که در قانون ذکر شده است که مجموع دريافتي مقرربگير بيمه بيکاري نبايد از 80درصد متوسط مزد يا حقوق کمتر باشد، مشاهده شد که مشمولان بيمه بيکاري کرونا  که گلايه‌هاي بسياري از وضعيت پرداختي‌ها داشتند. بر اساس بررسي ها ميزان پرداختي‌هاي بيمه بيکاري مشمولان کرونا به اندازه‌اي کم بوده است که در برخي موارد تا 70هزار تومان در گزارش‌هاي ميداني گزارش شده است.

اما اکنون شواهد حاکي از آن است که شرايط تغييرکرده است.

بابايي، مديرکل حمايت از مشاغل و بيمه بيکاري وزارت تعاون درباره حداقل حقوق بيمه بيکاري گفت:  افرادي که از اسفند 98 بيکار شده اند تا قبل از خرداد 99 بر اساس مصوبه ستاد مقابله با کرونا حداقل يک ميليون تومان مقرره بيکاري دريافت مي‌کردند، اما از خردادماه اين ميزان بر اساس قانون بيمه بيکاري و همچنين شرايط تاهل يا تجرد و افراد تحت تکفل گاهي به 5 تا 6 ميليون تومان هم افزايش يافته است.

وي افزود: به ازاي هر فرد تحت تکفل ده درصد حداقل دستمزد اعلامي شوراي عالي کار به رقم بيمه بيکاري اضافه شده است.

بابايي گفت: تاکنون به 670هزار نفر بيمه بيکاري پرداخت شده است.

مديرکل حمايت از مشاغل و بيمه بيکاري وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي افزود: از اول خرداد تاکنون 196هزار و 246نفر در سامانه جامع روابط کار براي دريافت بيمه بيکاري ثبت نام کرده اند که 95هزار نفر تعيين تکليف شده و از اين تعداد 68هزار بيمه شده بيمه بيکاري گرفته اند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar