فارس/ براساس نتايج آمارگيري از قيمت مصالح ساختماني در نيمه‌ اول ١٣٩٩ در استان تهران تيرآهن 14 بيش از 124 درصد گران شده است.

براساس نتايج آمارگيري از قيمت مصالح ساختماني در نيمه‌ اول سال ١٣٩٩ در استان تهران که از سوي مرکز آمار منتشر شد متوسط قيمت مصالح منتخب ساختماني رشد قابل توجه نسبت به دوره مشابه و نيز نيمه دوم سال 98 دارد.
مقايسه‌ي متوسط قيمت تمامي ١٧٩ قلم مورد آمارگيري اين دوره نسبت به دوره‌ي قبل، نشان مي‌دهد که «تيرآهن نمره ٣٠» با ١٩٨،٦ درصد داراي بيش‌ترين افزايش و «لمبه‌‌ي چوبي» با ٦،٥درصد داراي بيش‌ترين کاهش بوده‌اند.
‌طرح آمارگيري از قيمت مصالح ساختماني از سال ١٣٦٥ به‌ صورت شش‌ماهه در سطح استان تهران توسط مرکز آمار ايران اجرا مي‌شود. در اين آمارگيري، اطلاعات مربوط به قيمت مصالح ساختماني (١٧٩ قلم) با مراجعه به توليدکنندگان يا عمده‌فروشان مصالح ساختماني جمع‏ آوري مي‏شود. آمارهاي مربوط به نيمه‌ي اول سال ١٣٩٩ به‌صورت زير است:
مقايسه‌ با دوره‌ي مشابه سال قبل نيز نشان مي‌دهد که بيش‌ترين افزايش متوسط قيمت مربوط به «ورق سياه به ضخامت بيش از ٣ ميلي‌متر» با ٢٥٢،٠ درصد و کمترين افزايش قيمت مربوط به «لمبه‌‌ي چوبي»  با ٦،٣ بوده است.

به گزارش فارس،  طبق اطلاعات جدول درصد تغيير قيمت مصالح ساختماني نسبت نيمه دوم سال 98، رشد نجومي دارد که امکان کاهش قيمت مسکن را به تاخير مي اندازد.پيشتر محمد اسلامي وزير راه و شهرسازي گفته بود قيمت مسکن متاثر از تحولات ارزي بوده و با کاهش قيمت ارز قيمت‌هاي کاهش مي‌يابد. اخبار و رويدادهايي را مشاهده مي‌کنيم که حاکي از آن است که قيمت مسکن روند نزولي را طي مي‌کند.

چندي پيش هم اسلامي به مردم توصيه کرده بود که فعلا خانه نخريد، اما با توجه به افزايش نجومي قيمت‌ها اساسا مردم توان خريد ندارند که آن را به تعويق بيندازند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar