ايسنا/ معاون فني گمرک از ابلاغ ليست ۳۴۲۸ قلم کالا به گمرکات براي ترخيص کالا خبر داد.

مهرداد جمال ارونقي در رابطه با آخرين وضعيت اجراي مصوبات ستاد هماهنگي اقتصادي دولت براي ترخيص فوري کالا از گمرک و بنادر اظهار کرد: در آخرين اقدامات انجام شده ليست‌ ارائه شده از سوي وزارت صمت و جهاد کشاورزي نهايي و براي ترخيص به گمرکات ابلاغ شده است. 
وي افزود: ليست اين دو وزارتخانه شامل ۳۴۲۸ قلم کالا مربوط به قسمتي از کالاهاي اساسي و نهاده هاي پايه، مواد اوليه و واسطه اي در گروه کالايي (۲۱)،(۲۲) و (۲۳) است.
اين مقام مسئول در گمرک ايران اعلام کرد که با پيگيري هاي گمرک ايران و معاونت صنايع وزارت صمت به زودي ليست ديگري  شامل ۱۲۰۰ قلم کالا از گروه مواد واسطه اي و تجهيزات خطوط توليد در گروه (۲۴)و (۲۵) براي ترخيص در دستور کار قرار گرفت که فعلا در حال نهايي شدن توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت است.

بازرگانان هم اقدام کنند
ارونقي در ادامه يادآور شد که بر اساس تصميم ستاد هماهنگي اقتصادي دولت در ترخيص کالا، ماهيت واردکننده مورد توجه نيست و در اين حالت بازرگانان و شرکت هاي واردکننده مي توانند در صورتي که کالاي آنها در چارچوب مصوبات اخير باشد براي ترخيص اقدام کنند.

به گزارش ايسنا، با ابلاغ مصوبات اخير ستاد هماهنگي اقتصادي دولت و ستاد تنظيم بازار، براي رفع موانع ترخيص کالا که در اهم آن حل و فصل مشکلات ارزي قرار داشت، مقرر شد که بانک مرکزي تأمين ارز ترجيحي کالاهاي اساسي فاقد اسناد مالکيت، با اولويت اعلامي وزارت صمت انجام دهد،همچنين بانک مرکزي نسبت به صدور اعلاميه تأمين ارز براي کالاهاي اساسي اعتباري با تعهد سه ماهه از زمان ترخيص کالا از گمرک (جهت تأمين ارز ترجيحي) اقدام کند.

از سوي ديگر کالاهاي اساسي و کالاهاي ضروري مورد نياز واحدهاي توليدي با تشخيص و اعلام وزارت صمت (داراي قبض انبار تا ۱۰ آبانماه ۹۹)، بدون الزام به کدرهگيري بانک مرکزي، از گمرکات ترخيص شوند ؛ به گونه اي که از تاريخ ۱۰ آبان به بعد واردکنندگان بتوانند از رويه هاي بانکي (ارز نيما) ، واردات در مقابل صادرات (خود و غير) ، براي پروانه هاي صادراتي سال ۱۳۹۸ به بعد،ارز اشخاص ، از طريق سامانه جامع تجارت ( کنترل توسط صمت و بانک مرکزي) استفاده کنند.

همچنين گمرک ايران نسبت به ترخيص درصدي کالاهاي اساسي و نهاده هاي توليد (رديف تعرفه و اولويت توسط صمت اعلام مي گردد) تا سقف ۹۰٪ که در صف «تخصيص» يا «تأمين» ارز بانکي باشند اقدام کند و از سويي  چنانچه رديف تعرفه مندرج در ثبت سفارش کالا با استنباط گمرک تغيير کند، مشروط براين که شرح تجاري کالا تغيير نکند و رديف تعرفه استنباطي گمرک، جزو رديف تعرفه کالاهاي ممنوعه (گروه۴) يا اولويت ارزي غيرفعال(گروه ۲۷) ، يا رديف تعرفه کالاهاي داراي توليد مشابه داخلي نباشد، درخصوص اقلام گروه هاي ۱ و ۲۱،۲۲،۲۳ و ۲۴ ، نيازي به اصلاح ثبت سفارش وزارت صمت نخواهد بود.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar