ايسنا/ شاخص دلار روز کم نوساني را سپري کرد.

تنش هاي تجاري بين اتحاديه اروپا و آمريکا ممکن است بار ديگر شعله ور شود. اتحاديه اروپا با انتقاد از رويکرد آمريکا در مذاکرات و اشاره به پيشرفت اندک در مذاکرات طرفين اعلام کرده است حدود چهار ميليارد دلار تعرفه تجاري بيشتر بر روي واردات خود از آمريکا وضع خواهد کرد. پيش از اين سازمان تجارت جهاني در پرونده شکايت اتحاديه اروپا از آمريکا، حق را به اين اتحاديه داده بود. با اين حال اتحاديه اروپا اعلام کرده است در صورتي که آمريکا از موضع قبلي خود در اضافه کردن تعرفه ها عقب نشيني کند، تعرفه هاي جديد اروپا نيز ملغي خواهد شد.

در زمان دولت ترامپ روابط بين اروپا و آمريکا به شدت متشنج شده بود و انتخاب بايدن نيز با استقبال اروپايي ها مواجه شده است. پيتر آلتماير- وزير اقتصاد آلمان در همين رابطه گفت: اميد داريم که دولت جديد آمريکا مجددا به نظام بين المللي چندجانبه بازگردد و به تعهدات خود در اين عرصه عمل کند تا با همکاري هم بتوانيم به راهکارهايي مناسب براي حل و فصل اختلافات دست پيدا کنيم. 

انتخابات رياست جمهوري آمريکا پس از کش و قوس هاي فراوان در حال رسيدن به ايستگاه پاياني است و جو بايدن- معاون اول دوره اوباما و نامزد حزب دموکرات موفق شد با عبور از ۲۷۰ راي الکترال لازم، رييس جمهور جديد آمريکا لقب گيرد. بايدن با فتح ايالت کليدي پنسيلوانيا و نيز نوادا اکنون ۲۹۰ راي الکترال دارد. شمار زيادي از رهبران جهان پيروزي وي را در انتخابات تبريک گفته اند که در اين بين اروپايي ها از انتخاب وي بيش از سايرين استقبال کرده و انتظار مي رود شاهد دور جديدي از مناسبات بين آمريکا و کشورهاي اروپايي باشيم.

از طرف مقابل اما دونالد ترامپ- هنوز حاضر به پذيرش شکست در انتخابات نشده و تهديد کرده است کار را به دادگاه عالي مي کشاند. ترامپ و تيم حقوقي وي دموکرات ها را به تقلب سازمان يافته متهم و درخواست بازشماري آرا را در پنج ايالت مطرح کرده اند که تاکنون در سه ايالت اين درخواست رد شده است. مقامات ايالت جورجيا اعلام کرده اند با توجه به اختلاف اندک آراي طرفين، آرا در اين ايالت مجددا بازشماري خواهد شد هر چند بعيد است اتفاق جديدي در نتيجه انتخابات رخ دهد. نتايج هنوز در سه ايالت اعلام نشده است. 

جو مانيمبو تحليلگر ارشد ارزي در موسسه وسترن يونين بيزينس سولوشنز- گفت: يک چيز واضح اين است که به آهنگ رشد اقتصادي آمريکا در ماه هاي اخير افزوده شده است اما دولت جديد کار دشواري را براي احياي اقتصاد و بازگرداندن شرايط به زمان قبل از آغاز همه گيري خواهد داشت. کرونا کماکان اصلي ترين ريسک بر سر راه اقتصاد آمريکا و جهان محسوب مي شود و دستيابي به يک واکسن موثر، احتمالا تنها راهي خواهد بود که به اين کابوس پايان مي دهد و به کسب و کارها اين امکان را مي دهد که با حداکثر ظرفيت خود نسبت به از سرگيري فعاليت هاي اقتصادي اقدام کنند. 

هرچند که آمارهاي جديد منتشر شده نشان مي دهند اقتصاد اروپا در حال بازگشت به روزهاي خوب قبل از آغاز کرونا است اما افزايش شديد مبتلايان و قربانيان به اين ويروس مرگبار در قاره سبز بار ديگر باعث افزايش نگراني ها از تکرار عملکرد کابوس وار تابستان شده است. هم اکنون شماري از کشورهاي اروپايي از جمله فرانسه با هدف جلوگيري از شيوع بيشتر اين ويروس قرنطينه هاي سراسري اعلام کرده اند و احتمالا در صورت تداوم شرايط فعلي شاهد اعمال محدوديت هايي بر فعاليت کسب و کارها نيز خواهيم بود.  

سرعت نگران کننده شيوع کرونا به ويژه در اروپا بار ديگر معامله گران را به وحشت انداخته و اکنون زمزمه هايي از بازگشت قرنطينه هاي سراسري در قاره سبز به گوش مي رسد. در آمريکا، لهستان، فرانسه، آلمان و انگليس رکوردهاي جديدي از ثبت مبتلايان روزانه گزارش شده و شمار قربانيان نيز مجددا در حال بازگشت به پيک هاي ثبت شده قبلي است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar