تسنيم/ رئيس کل بانک مرکزي درخصوص تفاوت پرداخت ارز براي تأمين داروهاي رايج و واکسن کرونا گفت: پرداخت ارز واکسن کرونا بايد از کانالهاي مشخصي صورت گيرد که با تحريم هاي آمريکا مواجه است ولي اين وضعيت، در مورد ساير داروها و تجهيزات پزشکي وجود ندارد.

عبدالناصر همتي تاکيد کرد: همانطور که قبلا بارها گفته ام، براي تأمين ارز دارو و تجهيزات پزشکي و واردات آن از هيچ کوششي فروگذار نکرده ايم بطوريکه از اول سال تاکنون از روشهاي مختلف بانکي و نيمايي حدود 2.7 ميليارد دلار براي دارو و تجهيزات پزشکي تأمين ارز داشته ايم و از اين به بعد هم همينطور خواهد بود. 

همتي افزود : با اين حال، پرداخت ارز واکسن کرونا، مشکلات خاص خود را دارد. واکسن کرونا توليدکنندگان پرشماري ندارد، مخصوصا اگر اصرار بر خريد از منبع مطمئن داشته باشيم. لذا بايد پرداختها از کانالهاي مشخصي صورت گيرد که با تحريم هاي آمريکا مواجه است و آنها بايستي مجوز خاص از آمريکايي ها بگيرند. اين وضعيت، در مورد ساير داروها و تجهيزات پزشکي وجود ندارد.

رئيس کل بانک مرکزي تاکيد کرد: آمريکا در ظاهر ادعا مي کند که غذا و دارو تحريم نيست ولي در عمل، کارشکني مي کند و ضمن ايجاد مشکل، هزينه مبادلات را به شدت بالا برده اند و اين، جزئي از سياست فشار حداکثري آنها است. به عنوان نمونه اقدام چند ماه پيش آنها در تحريم ثانويه بانکهاي غيرتحريمي ايراني را مي توان ذکر کرد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar