ايسنا/ پس از آنکه مسئولان بنياد مسکن به هزينه ساخت متري ۳.۳ تا ۴ ميليون تومان مسکن ملي اذعان کردند، وزارت راه و شهرسازي افزايش هزينه ها را تکذيب و اعلام کرد که هنوز نرخها بر اساس برآورد ۲.۷ ميليون تومان سازمان برنامه و بودجه است و تعديلهاي احتمالي در آينده اعلام مي شود.

 اصرار مسئولان وزارت راه و شهرسازي بر قيمت متري ۲.۷ ميليون تومان مسکن ملي به نظر مي رسد بيش از آنکه پايبندي به تعهدات باشد روياپردازي درخصوص ثبات تورم مصالح ساختماني است.

موضوع قيمت مسکن ملي هر روز ابعاد تازه تري به خود مي گيرد؛ از اعلام نرخهاي متري ۳.۳ تا ۴ ميليون تومان مسئولان بنياد مسکن تا انکار اين رقمها و اصرار بر نرخ ۲.۷ ميليون تومان از سوي مسئولان وزارت راه و شهرسازي. اين در حالي است که سازندگان مي گويند اگر قيمت زمين را صفر در نظر بگيريم با توجه به نرخهاي کنوني مصالح ساختماني، هزينه ساخت هر متر مربع واحد مسکوني حدود ۵ ميليون تومان تمام مي شود.

واقعيت اين است که اوايل مهرماه، سازمان برنامه و بودجه بر اساس نرخ تعديل سه ماهه دوم سال جاري قيمت هر متر مربع واحدهاي طرح اقدام ملي مسکن را ۲.۷ ميليون تومان اعلام کرد. مسئولان وزارت راه و شهرسازي مي گويند که اين مبلغ در واقع فراخوان ساخت و نرخ پايه اي است که به پيمانکاران ابلاغ مي شود. اين رقم با کاهش ۱۰ درصد يا افزايش ۵ درصد به استانها اعلام شده است. بدين صورت که از سازندگان دعوت مي شود تا نرخ مورد نظر خود را بر اساس رقم پايه (۲.۷ ميليون تومان) اعلام کنند. هر سازنده اي که افزايش قيمت کمتري نسبت به رقم پايه اعلام کند برنده پروژه خواهد بود و آن را اجرا مي کند.

از سوي ديگر مسئولان مي گويند که قيمت نهايي در پايان پروژه و بر اساس هزينه هايي است که سازندگان اعلام مي کنند. حال سوال اين است که اگر قرار باشد قيمتها در پايان مشخص شود چه نيازي است که از هم اکنون قيمتهاي پايه و علي الحساب براي پيمانکاران تعيين شود؟ حتي لزومي به برگزاري مناقصه نيست. مي شود پروژه را به هر پيمانکار داراي صلاحيتي واگذار و صرفا با بررسيهاي کارشناسي نرخ، بر کار او نظارت و نهايتا پس از پايان پروژه قيمت نهايي را اعلام کرد.

اين موضوع که با توجه به نوسانات اقتصادي، از هم اکنون تعيين قيمت نهايي واحدهاي اقدام ملي امکانپذير نيست، منطقي به نظر مي رسد اما يادمان هست که مسئولان وزارت راه و شهرسازي در سال گذشته قيمتها را بين ۲.۵ تا ۳.۵ ميليون تومان در هر متر مربع برآورد مي کردند که قطعا بسياري از متقاضيان بر روي آن حساب باز کردند. آن زمان قيمت هر کيلوگرم ميلگرد حدود ۴۰۰۰ تومان بود که هم اکنون به حدود ۱۲هزار تومان رسيده است. سيمان نيز از پاکتي ۱۰ هزار تومان در سال ۱۳۹۷ به ۲۲ تا ۲۴ هزار تومان در روزهاي اخير رسيده است.

روز گذشته خبري در يکي از رسانه ها منتشر شد مبني بر اينکه در يکي از شهرهاي استان اصفهان از سوي بنياد مسکن به متقاضيان مسکن ملي گفته شده واحدهاي آنها با هزينه اي بالغ بر ۵۰۰ ميليون تومان و بدون هزينه زمين ظرف دو سال تکميل مي شود.

جواد حق شناس، معاون بنياد مسکن ضمن اذعان به هزينه متري ۴ ميليون تومان براي اين پروژه در توضيح اطلاعيه گفته است: «چه اشکالي دارد که از ابتدا به متقاضي گفته شود شما قرار نيست پل زمين را پرداخت کنيد ولي هزينه تمام شده آن بر عهده شماست؟ ... اين پروژه‌ها ۱۰ طبقه با ۲ طبقه زيرزمين هستند در طبقه همکف هم سالن جلسات ساخته مي‌شود که حدود ۴۳ درصد مشاعات دارد که به هر متر مربع زيربناي واحدهاي مسکوني، افزوده مي‌شود؛ بنابراين افزايش قيمت اين پروژه به حدود متري ۴ ميليون تومان، به همين دليل است».

ساعاتي بعد دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازي ضمن اعلام اين مطلب که خبر اعلام شده در خصوص افزايش قيمت ساخت يک مترمربع از واحدهاي مسکوني طرح اقدام ملي مسکن به ۳.۳ ميليون تومان تکذيب مي شود، اعلام کرد: «در اين رابطه لازم به ذکر است، در طرح اقدام ملي مسکن، قيمت پايه ساخت يک متر مربع از واحدهاي مسکوني بر اساس فهرست بهاي منتشر شده توسط سازمان برنامه و بودجه در سه ماهه دوم سال ۱۳۹۹ به ميزان ۲.۷ ميليون تومان به دستگاه هاي متولي اجراي طرح اقدام ملي مسکن ابلاغ شده است. بديهي است در صورت افزايش احتمالي هزينه هاي ساخت در مدت زمان اجراي طرح مذکور، ميزان افزايش در هزينه ساخت بر اساس تعديل هاي رسمي اعلامي سازمان برنامه و بودجه صورت مي پذيرد.»

در شرايط فعلي که هر روز رقمهاي جديدي از واحدهاي اقدام ملي اعلام مي شود، متقاضيان سردرگم شده اند و هيچ تصوري از آينده اين طرح ندارند. شايد يکي از دلايل اقبال پايين متقاضيان از طرح اقدام ملي همين موضوع باشد؛ به طوري که از حدود ۴۷۰ هزار متقاضي تاييد شده تا روز سوم آذرماه ۱۵۸ هزار نفر افتتاح حساب کرده و فقط ۱۰۰ هزار نفر واريز وجه داشته اند.

مسکن ملي در يک نگاه
شهريوماه ۱۳۹۸ طرح اقدام ملي مسکن با حضور رييس جمهور کلنگ زني شد. اولين واحدها از اين پروژه ۴۰۰ هزار واحدي به تعداد ۱۱ هزار و ۵۶۰ واحد در روز يکم آبان ماه ۱۳۹۹ به دستور رئيس جمهور افتتاح شد. اين پروژه از طريق آورده متقاضيان و ۱۰۰ ميليون تومان وام بانکي با نرخ سود ۱۸ درصد ساخته مي‌شود. آورده متقاضيان در مرحله اول حدود ۴۰ ميليون تومان است.

ميانگين قيمت اين واحدها در کل کشور طبق آخرين برآورد از هزينه هاي تابستان ۱۳۹۹ به متري ۲.۷ ميليون تومان مي رسد. ثبت نام مرحله اول به پايان رسيده و متقاضيان واجد شرايط براي بارگذاري مدارک خود بايد به سامانه tem.mrud.ir مراجعه کنند. مهلت بارگذاري مدارک  و افتتاح حساب، پايان مهر ماه اعلام شده بود که تمديد شده است. در صورت  عدم واريز وجه يا انصراف متقاضيان اوليه، افرادي از ليست رزرو جايگزين آنها مي‌شوند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar