اقتصاد نيوز/ در بيست و هشتمين مرحله از حراج اوراق بدهي دولتي نزديک به 2 هزار و 200 ميليارد تومان اوراق از دولت خريداري شد. مهمترين اتفاق در اين هفته رسيدن نرخ سود موثر معاملات به بالاترين حد خود از ابتدا تا کنون بوده است. اين سومين هفته اي است که شاهد رکورد زني هاي نرخ سود در بازار اوليه حراج اوراق بدهي هستيم. 

از آنجا که هدف از دادو ستد دولت در اين بازار تامين کسري بودجه است سوال آنجاست که تا چه اندازه اين هدف محقق شده؟‌ و در همين رابطه حجم اوراق دادو ستد شده در اين بازار نيز در هفته هاي اخير چه تغييراتي داشته است؟

رکورد نرخ سود در  سومين هفته پياپي
هفته بيست و چهارم با حجمي در حدود 137 ميليارد تومان اوراق داده وستد شد. اين رقم در محدوده کمترين ارزش هاي معامله شده هفتگي در اين بازار بوده است. اين رقم در حراج هاي  هفته هاي بيست و پنجم به بعد با افزايشي جدي مواجه شد. 

با توجه به رقم ثبت شده در هفته بيست و هشتم اوراق محاسبه مي شود که به طور ميانگين در سه هفته اخير 3 هزار و 210 ميليارد تومان اوراق توسط بانکها و بورس از دولت خريداري شده است.  

در کنار اين افزايش ارزش معاملات، در مرور اين سه هفته سه رکورد در نرخ سود موثر اوراق به ثبت رسيد.در هفته اخير اين نرخ به حدي معادل با 21.52 درصد رسيده است که بالاترين نرخ سود موثر در تمام هفته هاي برگزاري حراج بوده است.بنابراين مي توان يکي از مهمترين دلايل افزايش ارزش معاملات در هفته بيست و پنج به بعد را همين رکورد هاي نرخ سود موثر در سه هفته اخير دانست.

کاهش سهم بانکها در خريداوراق بدهي
بررسي آمار هاي اين بازار در سه هفته گذشته نشان مي دهد که به مرور سهم بازار سرمايه از اين خريد بيشتر بوده است. در همين خصوص مجموع ارزش اوراق خريداري شده در بازار پولي 4 هزار و 840 ميليارد تومان بوده و همين رقم براي بازار سرمايه 35 هزار و 100 ميليارد تومان محاسبه مي شود . بنابراين از اين حراج هفتگي 58 درصد سهم بانک‌ها بوده و 42 درصد باقيمانده به بازار سرمايه اختصاص دارد.

اين در حالي است که سهم محاسبه شده بانکها تا چند هفته پيش 61 درصد و سهم بازار سرمايه 39 درصد ثبت شده بود.به عبارت ديگر در سه هفته گذشته سه واحد در صد از سهم کل بانک ها در تامين کسري بودجه دولت از اين طريق کم شده و به سهم بازار سرمايه افزوده شده است.

کسري بودجه دولت تا پايان سال
 قرار است که دولت بخشي از کسري بودجه خود را از اين مسير تامين کند. در مجموع 83 هزار ميليارد تومان از اين مبلغ تا کنون به خزانه دولت واريز شده است. از آنجا که کل مبلغ سياستگذاري شده 125 هزار ميليارد تومان تا آخر سال بوده محاسبات نشان مي دهد که 42 هزار ميليارد تومان ديگر از کسري بودجه بايد از اين طريق تامين شود. با توجه به آن که تا پايان سال 14 هفته ديگر باقي مانده بنابراين اگر دولت بتواند در هر هفته 3 هزار ميليارد تومان اوراق به فروش برساند مي تواند به اين هدف گذاري نائل آيد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar