اقتصاد نيوز/ برخي مي گويند قيمت 23 هزار و 800 تومان در بازار دلار عدد سرنوشت سازي است چرا؟
 
پس از نوسانات شديد هفته قبل، معامله گران به يک برداشت کلي درباره آينده کوتاه مدت بازار ارز رسيده اند. از نگاه آن ها، دو نقطه حساس براي دلار وجود دارد که عبور از آن ها به معناي بازگشت به ريل افزايشي است و براي رفتن اين ارز به سوي سطوح پايين تر، نياز است که يک محدوده مهم شکسته شود.

سرنوشت افزايش دلار در دست يک عدد
چهارشنبه هفته گذشته اسکناس آمريکايي در مقطع کوتاهي توانست بالاي مرز 23 هزار توماني نوسان کند، ولي در برابر شکست نقطه 23 هزار و 800 توماني ناکام ماند. به باور تحليل گران فني، در شرايط کنوني، معامله گراني که با احتياط صحبت از افزايش قيمت ها مي کنند، از نقطه 23 هزار و 200 تومان وارد بازار خواهند شد و نقطه دوم حساس که خريداران بيشتري در صورت شکست آن، وارد معاملات مي شوند، همان محدوده 23 هزار و 800توماني خواهد بود. در انتهاي تابستان 98 زماني که دو محدوده ياد شده شکسته شدند، بازار ارز تا بالاي 32 هزار تومان نيز رشد کرد. در شرايط فعلي، حداقل انتظار فتح دو کانال 25 هزار تومان و 26 هزار و 500 تومان وجود دارد، در صورتي که بازار از نقطه 23 هزار و 800 توماني عبور کند.

کاهش دلار به شکست چه محدوده اي بستگي دارد؟
از نگاه تحليل گران فني، اگر قرار باشد که دلار در مسير نزولي قرار بگيرد، نياز است که محدوده 20 هزار و 800 توماني با قطعيت شکسته شود. قبل از اينکه اسکناس آمريکايي به محدوده 20 هزار و 800 توماني برسد، نياز دارد که از خط 22 هزار و 500 توماني پايين تر برود.

با توجه به صحبت هاي تحليل گران فني مي توان عنوان کرد که بازار در دامنه بلند 20 هزار و 800 تا 23 هزار و 800 تومان مي تواند نوسان کند. دامنه مجاز کوتاه تر 22 هزار و 500 تومان تا 23 هزار و 200 تومان است. شکست هر کدام از اين محدوده ها، بازار را در يک مسير جديد قرار مي دهد.

در معاملات پشت خطي روز جمعه، بازار قادر نبود به بالاي 23 هزار تومان برود و هم زمان براي نزول به زير 22 هزار و 500تومان مقاومت مي کرد. در نتيجه نمي توان حداقل از معاملات پشت خطي روز جمعه، مسير مشخصي را براي دلار روز شنبه پيش بيني کرد، هر چند که از سوي بازار درهم، سيگنال مشخصي مبني بر احتمال کاهش قيمت اسکناس آمريکايي در بازار داخلي صادر شد.

علامت درهم به دلار
در بازار حواله درهم، عدد طلايي معامله گران، 6 هزار و 415 تومان است. در معاملات پشت خطي درهم گفته مي شد که درهم در زير عدد ياد شده نوسان کرده است و حتي به پايين محدوده 6 هزار و 300 تومان سرک کشيده است. تحليل گران فني عنوان مي کردند، در صورتي که درهم به زير عدد طلايي برود، نزول تا محدوده 6 هزار و 100 تومان، دور از دسترس نخواهد بود. البته براي اينکه دلار به سمت کانال 20 هزار توماني حرکت کند، نزول درهم به زير سطح حساس 5 هزار و 800 توماني ضروري است.  با درهم 6 هزار و 100 توماني، ارزش دلار در بازار داخلي مي تواند در سطح 22 هزار توماني قرار بگيرد.
در صورتي که درهم بتواند به بالاي عدد طلايي 6 هزار و 415 توماني برود، توان صعود تا محدوده 6 هزار و 600 تومان را نيز خواهد داشت. صعود تا آن نقطه مي تواند دلار را به راحتي به بالاي 23 هزار و 800 تومان ببرد.

برداشت هاي سياسي متفاوت در بازار ارز
معامله گران بازار ارز روز جمعه تحت تاثير دو خبر قرار گرفتند؛ عده اي از آن ها تصور مي کردند، صحبت هاي وزير امور خارجه ايران و تعيين اولتيماتوم براي طرف آمريکايي مي تواند منجر به افزايش نگراني هاي بازار و در نتيجه زمينه ساز صعود قيمت دلار شود. اين در حالي بود که گروه ديگري بر روي خبري تاکيد داشتند که عنوان مي کرد، جو بايدن، خواستار بررسي اثر تحريم‌هاي يکجانبه و چند جانبه بر مبارزه کشورها با بيماري «کوويد-۱۹» شده است. اين مساله براي برخي معامله گران به آن معنا بود که ممکن است حداقل ايالات متحده براي کشورهاي تحريم در دوران کرونا، سخت گيري هاي کمتري را نسبت به قبل اعمال کند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar