باشگاه خبرنگاران/ رئيس هيات مديره انجمن واردکنندگان فرآورده‌هاي بهداشتي گفت: ممنوعيت واردات لوازم آرايشي و بهداشتي لغو نشده است.

حميد مقيمي، رئيس هيات مديره انجمن واردکنندگان فرآورده‌هاي بهداشتي، آرايشي و عطريات ايران ضمن تکذيب خبر لغو ممنوعيت واردات لوازم آرايشي و بهداشتي اظهار کرد: پيش از اعمال ممنوعيت واردات گروه کالايي ۲۷ از سوي وزارت صمت، تعدادي از شرکت‌هاي لوازم آرايشي و بهداشتي اقدام به واردات کردند، اما پس از ممنوعيت‌ها روند ترخيص اين کالا‌ها متوقف شد.

مقيمي افزود: به دنبال پيگيري‌هاي انجمن، سه ماه پيش ستاد هماهنگي اقتصادي دولت مجوز ترخيص کالا‌هاي گروه ۲۷ را صادر کرد. بدين ترتيب گمرک ۳ شرط ترخيص کالا‌هاي داراي اولويت ارزي غيرفعال (گروه ۲۷) را موارد زير اعلام کرد:
۱- بررسي و تأييد اصالت بارنامه و قبض انبار مربوطه توسط گمرک
۲- مطابقت شرايط اظهارنامه کالاي گروه ۲۷ با مفاد يکي از بند‌هاي مرتبط با ماده ۱۱ آيين نامه اجرايي قانون مقررات صادرات و واردات 
۳- تأييد منشأ ارز مربوطه توسط بانک مرکزي 
 
مقيمي بيان کرد: در نهايت گمرک گزارشي منتشر کرد مبني بر اينکه کالا‌هاي آرايشي و بهداشتي در انبار گمرکات موجود هستند و دفتر مقررات واردات و صادرات وزارت صمت هم اعلام کرد کالا‌هاي آرايشي و بهداشتي مشمول ماده ۱۱ آيين نامه قانون واردات و صادرات هستند. اما فهرست واردکنندگان به جاي اينکه به بانک مرکزي ارسال شود به دفتر حقوقي رياست جمهوري ارسال شد. بدين ترتيب مجددا ترخيص اين کالا‌ها با مشکل مواجه شد.
 به گفته‌ اين مقام مسئول اگر در روز‌هاي آتي اين کالا‌ها از گمرک ترخيص نشوند، طبق اعلام گمرک ايران در فهرست کالا‌هاي متروکه قرار خواهند گرفت.
رئيس هيات مديره انجمن واردکنندگان فرآورده‌هاي بهداشتي، آرايشي و عطريات ايران ادامه داد: ما براي حل اين مشکل مکاتباتي را با دفتر حقوقي رياست جمهوري انجام داديم و از طرفي هم مذاکرات متعددي با وزارت صمت داشتيم. در نهايت پيشنهاد جديدي مبني بر جابه‌جايي گروه کالايي لوازم آرايشي و بهداشتي از گروه ۲۷ به ۲۶ مطرح شد تا از متروکه شدن کالا‌هاي فساد پذير آرايشي و بهداشتي جلوگيري شود، اما هنوز وزارت صمت در اين خصوص بخشنامه‌اي را صادر نکرده است.
مقيمي تاکيد کرد: تغيير تعرفه‌هاي مربوط به عطريات و لوازم آرايشي با شماره تعرفه ۳۳۰۳۰۰۹۰ و فرآورده‌هاي پاکيزگي و آرايش مو با شماره تعرفه ۳۳۰۵۹۰۱۰ از اولويت کالايي گروه (۲۷) به گروه (۲۶) صرفا براي ترخيص کالا‌هاي دپو شده است.
وي در پايان تصريح کرد: با توجه به شرايط حساس کشور در اين حوزه هيچ تصميم جديدي غير از حل مشکل ترخيص کالا‌هاي آرايشي و بهداشتي گرفته نشده است. در ضمن پس از اعلام ممنوعيت‌ها، واردکنندگان رسمي در اين حوزه کالايي وارد کشور نکرده‌اند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar