تجارت نیوز/ قیمت بیت‌کوین به یکباره و در طول ۲۴ ساعت، با افت تقریبا ۱۵ درصدی به حدود ۴۶ تا ۴۷ هزار دلار رسید؛ یک عضو انجمن بلاک‌چین این اصلاح را طبیعی می‌داند و معتقد است افت قیمت بیت‌کوین می‌تواند تا ۲۷ هزار دلار هم ادامه یابد اما او در کل، به آینده بازار رمزارزها خوشبین است.

بیت‌کوین پس از مدتی رشد شارپی و ورود به کانال ۵۰ هزار دلاری، به یکباره در عرض چند ساعت با افت حدود ۱۲ درصدی قیمت خود مواجه شد. در لحظه تنظیم این گزارش، بیت‌کوین همچنان نوسان قیمتی را تجربه می‌کند و افت ارزش آن بین ۱۳ تا ۱۵ درصد متغیر است.

در نتیجه این نوسانات، قیمت بین‌کوین از حدود ۵۸ هزار دلار به حدود ۴۶ هزار دلار، معادل بیش از یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان کاهش پیدا کرده و این موضوع روی قیمت دیگر رمزارزها نیز به صورت نسبی موثر بوده است.

تاثیر موضع منفی مقام آمریکایی
برخی تحلیل‌گران، موضع‌گیری روز گذشته وزیر خزانه‌داری آمریکا را در ریزش تاریخی بیت‌کوین موثر می‌دانند. ژانت یلن، این رمزارز را ابزاری بسیار ناکارآمد، برای انجام معاملات پولی و مالی دانسته بود.

محمدرضا شرفی، عضو انجمن بلاک‌چین ایران معتقد است سخنان این مقام آمریکایی بدون شک بر شرایط بازار تاثیرگذار بوده است اما روند ریزشی قیمت بیت‌کوین یک روز پیش از آن آغاز شده بود؛ به گفته او موضع‌گیری وزیر خزانه‌داری ایالات متحده تنها روند ریزش را تشدید کرده است.

احتمال کاهش تا ۲۷ هزار دلار
این فعال حوزه رمزارزها می‌گوید: بازار کریپتوکارنسی‌ها نسبت به موضع‌گیری نهادهای حاکمیتی و رگولاتوری واکنش نشان می‌دهند؛ ویژه اگر این نهادها متعلق به کشورهایی قدرتمندی باشند که بر اقتصاد جهان تاثیرگذار هستند، اما گذشته از این، بازارهای مالی بعد از هر رشد شارپی، به صورت طبیعی خود را اصلاح می‌کنند.

او می‌افزاید: در مورد بیت‌کوین نیز برخی تحلیل‌گران در انتظار اصلاح بازار بودند اما اظهارنظرهای ایلان ماسک و سرمایه‌گذاری تسلا روی بازار، روند ریزش آن را به تاخیر انداخت.

اما کاهش قیمت بیت‌کوین تا کجا می‌تواند ادامه یابد؟ شرفی معتقد است، پاسخ این پرسش به میزان عرضه و تقاضا و وزن هر کدام در بازار بستگی دارد اما برخی برآوردها نشان می‌دهد که قیمت این رمزارز می‌تواند تا محدوده ۲۷ هزار دلار کاهش پیدا کند.

آینده رمزارزها رو به رشد است
عضو انجمن بلاک‌چین ایران در مورد آینده بازار رمزارزها نیز می‌گوید: هیچ نهاد رگولاتوری نمی‌تواند به صورت مستقیم بازار کریپتوکارنسی‌ها را کنترل و حد سود و زیان آن را دستکاری کند؛ این موضوع از یک سو می‌تواند برای عده‌ای جذاب باشد و از سوی دیگر، ریسک سرمایه‌گذاری روی آن را افزایش می‌دهد.

شرفی می‌افزاید: با وجود این، بازار رمزارزها آینده رو به رشدی دارد و کریپتوها در آینده نقش سنگینی‌تری را نسبت به امروز بازی می‌کنند.

او در در مورد شرایط بیت‌کوین نیز معتقد است، نباید بازار رمزارزها را تنها محدود به بیت‌کوین دانست و در کل نباید روی هیچ رمزارزی تعصب نشان داد اما تا زمانی که این رمزارز بیشترین سهم بازار را به خود اختصاص داده است، طبیعتا نقش و تاثیر بیشتری نسبت به دیگر همتایان خود دارد.

اسخراج سودآورتر است یا خرید؟
برخی از علاقه‌مندان به حوزه رمزارزها معتقدند، استخراج آنها نسبت به سرمایه‌گذاری برای خرید، سود بیشتری در پی دارد اما شرفی این موضوع را رد می‌کند: «سود ماینینگ به هیچ عنوان نمی‌تواند، بالاتر از خرید رمزارز باشد اما اینکه فرد وارد کدام حوزه شود، به تحلیل خود او بستگی دارد.»

این عضو انجمن بلاک‌چین ایران معتقد است، اکنون با توجه به نوسانات شدید موجود در بازار رمزارزها وقت مناسبی برای ورود افراد تازه‌کار به این حوزه نیست.

شرفی به علاقه‌مندان توصیه می‌کند که به ویژه برای خرید و فروش و نوسان‌گیری، با دانش و آگاهی وارد این حوزه شوند و فراموش نکنند که در بازار رمزارزها حفظ سرمایه، اهمیت بیشتری نسبت به کسب سود دارد.به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar