تجارت نيوز/ کارشناسان بازار کالايي بر اين عقيده هستند که با توجه به شرايط اقتصادي، بازار در يک سير فرسايشي در حال حرکت هست و حجم معاملات در روزهاي پاياني سال به حداقل رسيده است.

کارشناسان و تحليل‌گران از چند ماه گذشته افزايش قيمت نفت را پيش‌بيني مي‌کردند. با توجه به رکود بسياري از بازارها در پي شيوع ويروس کرونا، کارشناسان معتقد بودند کشورها بعد از گذشت مدتي از شيوع کرونا، مجبور به افزايش حجم خريد و فروش کالاهاي اساسي همچون نفت مي‌شوند و همين افزايش عرصه و تقاضا براي نفت، موجب افزايش قيمت آن مي‌شود. حالا قيمت جهاني نفت در هفته‌هاي گذشته با سير صعودي به ۷۰ دلار رسيده است.

اما افزايش قيمت جهاني نفت و روند معاملات در هفته‌هاي پاياني سال ۹۹، چه تاثيري در معاملات بورس کالا داشته است؟

هاشم باروتي، مدير کالاي کارگزاري امين سهم درباره افزايش قيمت نفت در هفته‌هاي گذشته گفت: افزايش قيمت نفت با وجود شرايطي که در دنيا با شيوع ويروس کرونا به وجود آمده است قابل پيش‌بيني بود و حالا بسياري از کشورها به سمت افزايش خريد و فروش نفت براي تامين کالاي اساسي خود رفته‌اند.

باروتي در رابطه با تاثير افزايش نفت در بورس کالا توضيح داد: با توجه به اينکه شرايط اقتصادي ايران و نوسان نرخ دلار، بازار را در روزهاي پاياني سال با رکود مواجه کرده، حجم معاملات به حداقل رسيده است. همچنين با توجه به اينکه پيش‌‎بيني‌هاي متفاوتي از روند مذاکرات ايران با آمريکا و اروپا مي‌شود، بازار تحت تاثير قرار گرفته و فعلا با توجه به اينکه نتيجه مذاکرات مبهم است، روند بازار يک روند فرسايشي است.

مدير کالاي کارگزاري امين سهم ادامه داد: به دليل پيش‌بيني‌هاي متفاوت از روند نرخ دلار در سال آينده، فعلا تحرک زيادي در معاملات بازار وجود ندارد. پيش‌بيني‌هاي زيادي از کاهش يا افزايش قيمت دلار در سال آينده مي‌شود، بنابراين بسياري از معامله‌گران وارد بازار نمي‌شوند و منتطر نتايج مذاکرات و يک ثبات نسبي در قيمت دلار هستند تا بتوانند با وجود يک ريسک کمتر وارد بازار شوند.

هاشم باروتي در پايان گفت: با توجه به کاهش تقاضا و قيمت‌هاي پايين، روند رکودي بازار در هفته پاياني و هفته‌هاي ابتدايي سال ۱۴۰۰ ادامه‌ دارد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar