تجارت نيوز/رئيس‌جمهوري گفت: کالاهاي اساسي و ملزومات سفره مردم خط قرمز دولت است و دستورات لازم براي جلوگيري از افزايش قيمت‌ها با کنترل صادرات و افزايش نظارت‌ها صادر شده است.

حسن روحاني، رئيس جمهور امروز يکشنبه در آيين بهره‌برداري و آغاز عمليات اجرايي ۵ بخش از طرح انتقال آب خليج فارس و درياي عمان به استان‌هاي هرمزگان، کرمان، يزد، اصفهان، خراسان جنوبي، خراسان رضوي و سيستان و بلوچستان در پنجاه و هفتمين پويش تدبير و اميد براي جهش توليد، با اشاره به اقدامات انجام شده در اين دولت در زمينه آب و خاک، گفت: در دولت‌هاي يازدهم و دوازدهم در آب و خاک نه يک جهش بلکه يک انقلاب بزرگ رخ داده است.
رئيس جمهور با تبريک فرارسيدن ماه شعبان، اظهار کرد: اجراي طرح عظيم انتقال آب از خليج فارس و درياي عمان به فلات مرکزي و مناطق شرقي کشور علاوه بر فراهم آوردن بستر توسعه اين مناطق، دستاوردهاي افتخارآميز ديگري نيز داشت و امروز به لطف تلاش و ابتکار جوانان کشورمان در شرکت‌هاي دانش بنيان در ساخت پمپ‌هاي مورد نياز اين خطوط انتقال آب به خودکفايي رسيده‌ايم.

براساس اعلام پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري، روحاني با اشاره به سوابق مطالعات اين طرح عظيم ملي، تصريح کرد: کارشناسان محيط زيست نگران بودند که بازگرداندن پس‌آب دستگاه‌هاي آب شيرين‌کن به خليج فارس باعث آسيب به محيط زيست شود، لذا اجراي اين طرح را با پذيرش هزينه اجرا و عمليات بيشتر، مشروط به انتقال پس‌آب دستگاه‌هاي آب شيرين‌کن به درياي عمان کرديم که مخاطرات زيست محيطي نداشته باشد.
رئيس جمهور با بيان اينکه کشورهاي جنوبي حاشيه خليج فارس سال‌هاست که اقدام به برداشت آب از خليج فارس کرده‌اند، تاکيد کرد: وزارت امور خارجه بايد به طور جدي پيگير اجراي ملاحظات محيط زيستي از سوي کشورهاي ديگري باشد که از سال‌ها قبل اقدام به برداشت و شيرين کردن آب از خليج فارس کرده‌اند.

روحاني با اشاره به تامين اعتبارات مورد نياز بخش خصوصي براي اجراي پروژه عظيم انتقال آب به مرکز و شرق کشور از محل صندوق توسعه ملي، خاطرنشان کرد: منابع اين صندوق که در اجراي بسياري از پروژه‌هاي عمراني کمک حال ما بوده است، عمدتا در سال‌هاي ۹۴ و ۹۵ که به لطف اجراي برجام وضعيت درآمد نفتي کشور بهبود يافت، تامين شده و در واقع منابع مالي امروز آن مرهون تلاش‌هاي بخش سياست خارجي دولت است.

رئيس جمهور با تبريک اجراي طرح عظيم انتقال آب به مردم ايران و به ويژه مردم مناطق شرق و مرکز کشور، از همه دست‌اندرکاران اجراي اين پروژه‌ها در سازمان حفاظت محيط زيست، وزارتخانه‌هاي صمت و نيرو و فعالان و سرمايه‌گذاران بخش خصوصي تشکر و قدرداني کرد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar