تجارت نيوز/ امروز قيمت موز ۱۰ هزار تومان ارزان شد؛ اين در حالي است که ميوه‌فروشان در برخي مناطق تهران هر کيلو موز را با قيمت ۵۰ تا ۶۰ هزار تومان مي‌فروشند. رئيس اتحاديه فروشندگان ميوه مي‌گويد: ميوه‌فروشاني که موز را گران خريدند، نمي‌توانند ارزان بفروشند اما کساني که امروز موز را از ميدان خريدند بايد با فاکتور امروز بفروشند.

قيمت موز امروز بين ۱۰ تا ۱۲ هزار تومان ارزان شد و در نرخ‌نامه قيمت ۲۹ تا ۳۰ هزار تومان درج شده است اما ميوه فروشان در برخي از مناطق تهران اين ميوه را با قيمت ۵۰ تا ۶۰ هزار تومان مي‌فروشند! علت چيست؟

رئيس اتحاديه فروشندگان ميوه گفت: ميوه‌فروشاني که موز را گران خريدند يعني با قيمت قبل خريده‌اند نمي‌توانند ارزان بفروشند. در برخي از مناطق هنوز ميوه فروشان موز جديد به دستشان نرسيده است.

اسدالله کارگر اظهار کرد: ۶۰ درصد ميوه فروشان براي خريد دو روز در ميان ميدان اصلي مي‌روند. برخي هستند که موزهاي قبلي را هنوز نفروختند. قطعا با يک چرخش دو روزه قيمت موز در تمام خرده‌فروشي‌ها ارزان مي‌شود.

آيا موز به زير ۲۵ هزار تومان مي‌رسد؟
آيا موز به زير ۲۵ هزار تومان مي‌رسد؟ عضو هيات مديره اتحاديه بارفروشان گفت: ممکن است تابستان موز به کيلويي ۲۰ هزار تومان برسد. کاهش قيمت موز نه دست رئيس جمهور است و نه رئيس اتاق اصناف بلکه عرضه و تقاضا قيمت موز را تعيين مي‌کند.

علت اينکه قيمت موز ارزان‌تر نمي‌شود، چيست؟ اکبر ياوري معتقد است: دلار نوسان دارد و موز هم با قيمت دلار آزاد محاسبه مي‌شود. عرضه موز هندي روزانه در حال افزايش است.

به گفته او، در روزهاي آينده ۶۰۰ کانتينر وارد بازار مي‌شود موز هندي به کيلويي ۲۵ هزار تومان و اکوادوري به کيلويي ۲۷ هزار تومان فروخته مي‌شود. ممکن است موز هندي در چند روز آينده به کيلويي ۲۰ هزار تومان برسد.

مردم دغدغه نداشته باشند، ميوه ارزان مي‌شود
فروشندگان ميوه مي‌گويند قدرت خريد مردم ضعف شده است. عضو هيات مديره اتحاديه بارفروشان در توصيه‌اي به مسئولان گفت: مردم دغدغه ميوه شب عيد را نداشته باشند، چرا که قيمت ميوه‌ها روزانه در حال کاهش است. از مسئولان درخواست داريم، تمهيداتي بيانديشند که قدرت خريد مردم افزايش يابد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar