ايسنا/ هيئت وزيران در جلسه صبح روز چهارشنبه خود، با پيشنهاد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي مبني بر افزايش مستمري بازنشستگان و مستمري بگيران سازمان تأمين اجتماعي در سال ۱۴۰۰ و مرحله دوم متناسب سازي حقوق مستمري بگيران موافقت کرد.

به نقل از  «پايگاه اطلاع رساني دفتر هيئت دولت» در اين جلسه که به رياست حجت الاسلام والمسلمين  روحاني رئيس جمهوري برگزار گرديد، مصوب شد از ابتداي فروردين ماه سال جاري، کليه مستمري هاي بازنشستگي، از کارافتادگي و مجموع مستمري بازماندگان مشمولين قانون تأمين اجتماعي که تا پايان سال ۱۳۹۹ برقرار شده است، براساس مصوبه شوراي عالي کار براي دريافت کنندگان حداقل مستمري، از کارافتادگي جزيي و ساير افرادي که مستمري آنان به نسبت سنوات پرداخت حق بيمه برقرار شده به ميزان ۳۹ درصد مستمري آنان در پايان اسفند ماه ۱۳۹۹ افزايش يابد.
براي ساير سطوح بالاتر از حداقل مستمري نيز به ميزان ۲۶ درصد مستمري آنان در پايان اسفند ماه ۱۳۹۹ به علاوه مبلغ ثابت ۲ ميليون و ۴۸۳ هزار و ۵۵۰ ريال افزايش مي يابد.
همچنين به منظور ترميم بخشي از متناسب سازي مرحله دوم حقوق مستمري بگيران و در اجراي دادنامه هيئت عمومي ديوان عدالت اداري، مبلغ عائله مندي و حق اولاد کليه مستمري بگيران واجد شرايط، همانند بازنشستگان دستگاه هاي اجرايي وفق بند (۴) ماده (۶۸) قانون مديريت خدمات کشوري تأمين و پرداخت مي گردد.

** اصلاح آيين‌نامه تضمين معاملات دولتي
هيئت وزيران به پيشنهاد وزارت امور اقتصادي و دارايي و به منظور تحکيم تعهدات مناقصه‌گران و پيمانکاران طرف قرارداد با دستگاه‌هاي اجرايي، آيين‌نامه تضمين معاملات دولتي را اصلاح کرد.
به موجب اين اصلاحيه، اوراق مالي اسلامي دولت به اوراق بهادار اسلامي اطلاق مي شود که با نام منتشره توسط وزارت امور اقتصادي و دارايي به نيابت از دولت نظير اوراق مشارکت، انواع صکوک اسلامي و اسناد خزانه اسلامي که در چهارچوب عقود اسلامي و به قيمت اسمي مشخص براي مدت معين به صورت ريالي يا ارزي منتشر مي شود.
همچنين سپرده حسن اجراي کار عبارت است از مبلغي که بابت تضمين حسن اجراي کار از هر پرداخت کارفرما به طرف قرارداد در قالب وجه نقد يا اوراق مالي اسلامي دولت، کسر و پس از دوره مقرر تعيين شده در قرارداد توسط کارفرما نگهداري و پس از حصول شرايط مندرج در قرارداد آزاد مي شود.

علاوه بر اين، دستگاه‌هاي اجرايي مي‌بايد ضمن ارائه مدارک و مستندات مورد نياز، از طريق شرکت سپرده‌گذاري مرکزي اوراق بهادار و تسويه وجوه نسبت به توثيق اوراق مالي اسلامي دولت مورد تضمين که نزد سازمان بورس و اوراق بهادار ثبت شده‌اند به نفع دستگاه اجرايي، اقدام و عمليات حسابداري مربوط را در دفاتر مالي ثبت نمايد. ضمن اينکه دستگاه‌هاي اجرايي مي‌توانند از طريق شرکت مذکور نسبت به فروش اوراق وثيقه شده معادل مبلغ تضمين و آزادسازي مابقي آن اقدام نمايند.

همچنين اوراق مالي اسلامي دولت مورد وثيقه به مبلغ ۸۵ درصد ارزش معاملاتي روز قبل به عنوان تضمين پذيرفته مي شود. ارزش معاملاتي اوراق مالي اسلامي عبارت است از قيمت پاياني معامله که از طريق مراجعه به پايگاه اطلاع رساني شرکت مديريت فناوري بورس تهران به نشاني www.tsetmc.ir تعيين مي شود.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar