ايسنا/طبق اعلام مسئولان کالاهاي مورد استفاده در ماه رمضان که مشمول قيمت گذاري است مثل برنج، شکر، گوشت قرمز، مرغ، زولبيا و باميه، آش و حليم که قيمت آن‌ها تا شنبه مشخص مي‌شود در فروشگاه‌هاي زنجيره‌اي و ميادين ميوه و تره بار توزيع خواهد شد و براي تنظيم بازار اين ماه نيز اقلام اساسي در اختيار استان‌ها قرار مي‌گيرد تا در صورت لزوم توزيع شود.

عباس قبادي، دبير ستاد تنظيم بازار، در برنامه تير امشب درباره برنامه ريزي براي ماه مبارک رمضان گفت: ۱۳۶ هزار تن محصول خرما در انبارها و سردخانه‌ها موجود است و طرح توزيع آن‌ها داده شده است و هر استان بر اساس نياز، سهميه برنج، شکر و روغن نباتي دارد.  در مورد حليم و آش نيز به کميسيون هاي نظارت استان‌ها ابلاغ شده که قيمت گذاري کنند و تا قبل از شروع ماه رمضان قيمت اعلام خواهد شد. سهميه شکر و روغن نباتي صنوف هم مشخص شده و از فردا روغن صنوف تحويل خواهد شد.

وي با بيان اينکه در ماه‌هاي گذشته به جز مرغ، مشکلي در ساير کالاها وجود نداشت، تصريح کرد: در بخش ميوه، آجيل  پوشاک و غيره فراواني در کشور بود و در محصولات لبني هم مشکل خاصي وجود نداشت.  
اين اظهارات در حالي مطرح مي‌شود که گراني اقلام مختلف به ويژه در آستانه شب عيد انتقادات زيادي به همراه داشت.
به گفته اين مقام مسئول براي تنظيم بازار ماه رمضان ۳۰ هزار تُن برنج،  ۳۰ هزار تُن شکر،  ۳۰۰۰ تُن گوشت قرمز منجمد و حدود ۱۸۰ هزار تُن روغن به عنوان سهميه ويژه در اختيار استان‌ها قرار خواهد گرفت تا در صورت لزوم توزيع شود.
دبير ستاد تنظيم بازار همچنين تصريح کرد: در حال حاض مرغ در بازار فراوان و بيش از تقاضا است. بر اين اساس پيش بيني شده که شرکت پشتيباني دام و طيور اقدام به خريد مرغ مازاد کند. همچنين ميزان کشتار و عرضه دام در سال ۱۳۹۹ نسبت به سال ۱۳۹۸ افزايش داشت، بر اين اساس مصرف گوشت قرمز نيافته است.  

محل توزيع اقلام مورد نياز در ماه رمضان 
در ادامه اين برنامه قاسم نوده فرهاني، رئيس اتاق اصناف تهران نيز اعلام کرد: کالاهايي که مشمول قيمت گذاري است مثل برنج، شکر، گوشت قرمز، مرغ، زولبيا و باميه، آش و حليم در فروشگاه‌هاي زنجيره‌اي و ميادين ميوه و تره بار توزيع مي‌شود.  
به گفته وي برنج هندي ۱۸ هزار و ۵۰۰ تومان، برنج تايلندي ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان، شکر ۸ هزار و ۷۰۰ تومان است و هيچ کس حق ندارد گران‌تر بفروشد. قيمت آش و حليم هم شنبه اعلام مي‌شود.  
وي با اشاره به توزيع ۱۸ کالاي مشمول در همه فروشگاه‌ها تا پايان ماه رمضان به فروشندگان و اصناف توصيه کرد به مناسبت ماه مبارک رمضان کالاها را با حداقل سود ممکن عرضه کنند و از ثواب اين ماه بهره ببرند.  

تداوم تشديد نظارو بر بازار تا پايان ماه رمضان 
محمدعلي اسفناني، معاون سازمان تعزيرات نيز با اشاره به اجراي طرح ويژه نوروز تا پايان ماه رمضان، گفت: ظرفيت گشت‌ها افزايش يافته و تخلفات رصد مي‌شود. در مناطقي که کالاها، عمده توزيع و عرضه مي‌شود به جاي گشت سيار، واحدِ مستقر خواهيم داشت.  
وي درباره برخورد با عرضه مرغ قطه بندي شده هم گفت: تا مشخص شدن قيمت مرغ قطعه بندي و اعلام آن، عرضه مرغ قطعه بندي ممنوع است.  

سيد جواد احمدي، معاون بازرسي سازمان حمايت هم با اشاره به ادامه طرح نظارتي نوروز در ايام ماه مبارک گفت: در ماه متوسط ۲۰ هزار شکايت دريافت مي‌کنيم که و بيش از ۶۰ درصد شکايت‌ها منجر به تشکيل پرونده و اعلام به تعزيرات مي‌شود.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar