باشگاه خبرنگاران/ صندوق بين‌المللي پول پيش‌بيني خود از رشد اقتصاد جهان در سال ۲۰۲۱ را به ۶ درصد افزايش داد و رشد اقتصادي ايران در سال ۲۰۲۰ را ۱.۵ درصد اعلام کرد.

صندوق بين‌المللي پول اعلام کرد انتظار دارد اقتصاد جهان ۶ درصد در ۲۰۲۱ رشد کند. آخرين پيش‌بيني اين صندوق از رشد اقتصاد جهان در ماه ژانويه برابر با ۵.۵ درصد بود. گسترش واکسيناسيون کرونا باعث افزايش رقم پيش‌بيني صندوق بين‌المللي پول شده است.

گيتا گوپينات، اقتصاددان ارشد صندوق بين‌المللي پول در گزارش اين صندوق از دورنماي اقتصاد جهان گفت: «با وجود بي‌ثباتي بالا در مورد همه‌گيري ويروس کرونا، به نظر مي‌رسد راهي براي بيرون رفتن از اين بحران اقتصادي و سلامتي باز شده است».

پيش‌بيني مي‌شود رشد توليد ناخالص داخلي جهان براي ۲۰۲۲ برابر با ۴.۴ درصد باشد در حالي که قبلاً ۴.۲ درصد اعلام شده بود. رشد توليد ناخالص جهان در ۲۰۲۰ معادل منفي ۳.۳ درصد بود.

البته گوپينات هشدار داد روند بهبود اقتصاد جهان در تمام نقاط دنيا يکسان نخواهد بود.

صندوق بين‌المللي پول ۵.۱ درصد توليد ناخالص داخلي را براي اقتصاد‌هاي پيشرفته در سال جاري ميلادي پيش‌بيني مي‌کند. انتظار مي‌رود رشد توليد ناخالص داخلي آمريکا در سال جاري از سطح قبل از بحران کرونا فراتر رود، ولي در ساير اقتصاد‌هاي پيشرفته در ۲۰۲۲ به سطح قبل از بحران کرونا برسد.

در بين اقتصاد‌هاي نوظهور و در حال توسعه، چين در ۲۰۲۰ توانست توليد ناخالص داخلي خود را به سطح قبل از بحران کرونا برساند، ولي انتظار مي‌رود بيشتر اين اقتصاد‌ها تا ۲۰۲۳ به سطح قبل از کرونا بازگردند. پيش بيني اين صندوق از رشد اقتصاد‌هاي در حال توسعه در سال جاري ميلادي ۶.۷ درصد است در حالي که انتظار مي‌رود رشد اقتصاد هند برابر با ۱۲.۵ درصد باشد.

صندوق بين‌المللي پول اعلام کرد: «به خاطر سياست بي‌سابقه‌اي که در مقابل بحران کرونا در پيش گرفته شد، اين رکود تاثيرات کمتري نسبت به بحران مالي جهاني در ۲۰۰۸ خواهد داشت. ولي اقتصاد‌هاي نوظهور و کشور‌هاي در حال توسعه کم‌درآمد ضربه سخت‌تري خورده‌اند و با خسارت‌هاي قابل توجهي در ميان مدت مواجه هستند».

رشد ۱.۵ درصدي اقتصاد ايران در سال گذشته
اين نهاد بين المللي رشد اقتصادي ايران در سال ۲۰۲۱ را نيز ۲.۵ درصد پيش بيني و ميزان رشد اقتصاد ايران در سال ۲۰۲۰ را ۱.۵ درصد برآورد کرده است.

همچنين، نرخ تورم ايران در سال ۲۰۲۰ بالغ بر ۳۶.۵ درصد بوده که انتظار مي‌رود اين رقم در سال ۲۰۲۱ به ۳۹ درصد افزايش يابد. بر اساس آمار برآوردي صندوق بين المللي پول نرخ بيکاري ايران در سال ۲۰۲۰ نيز ۱۱.۲ درصد بوده و پيش بيني مي‌شود در سال جاري نرخ بيکاري ايران به ۱۰.۸ درصد کاهش يابد.

تراز حساب‌هاي جاري ايران در سال گذشته ميلادي منفي ۰.۷ درصد بوده و اين رقم در سال ۲۰۲۱ به مثبت ۱.۲ درصد خواهد رسيد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar