تجارت نيوز/ دبير کل خانه صنعت، معدن و تجارت جوانان ايران معتقد است که حضور چيني‌ها در معادن طلاي ايران مشروط به شفاف‌سازي قراردهاي منعقد شده، اتفاق مثبتي است.

در پي انتشار خبري مبني بر فعاليت چيني‌ها در معادن طلاي ايران خانه صنعت، معدن و تجارت جوانان ايران به نقل از شهرام شريعتي، دبيرکل اين مجموعه توضيحات ديگري در خصوص اين مطلب ارسال کرده است که در ادامه مي خوانيم؛

دبيرکل خانه صنعت، معدن و تجارت جوانان ايران مي‌گويد اگر تفاهم‌نامه ۲۵ ساله ايران و چين، شامل حضور چيني‌ها در معادن و صنايع معدني ايران نيز باشد، مي‌توان اميدوار بود با استفاده از نيروي کار ايران و سرمايه و تکنولوژي چيني، معادن ايران رونق يابد.

به گزارش روابط عمومي خانه صنعت، معدن و تجارت جوانان ايران، شهرام شريعتي در پاسخ به پرسشي درباره عملکرد چيني‌ها در معادن ايران گفت: اگرچه چين تکنولوژي اول دنيا نبوده و نيست يا شايد تکنولوژي برتر خود را در اختيار ما نگذاشته است، بايد بپذيريم که چين جزو ۵ اقتصاد بزرگ دنيا و اگر واقع‌بينانه و براساس آمار نگاه کنيم، يکي از ۲ اقتصاد بزرگ دنياست، يعني در حال حاضر چين و آمريکا با همديگر در حال راهبري اقتصاد دنيا هستند.

وي افزود: تا امروز چيني‌ها در معادن ايران، اعم از معادن فلزي، غيرفلزي و سنگ‌هاي ارزشمند، هميشه مفيد بوده‌اند و تکنولوژي‌هاي آنها، حتي اگر همپاي تکنولوژي روز دنيا نبوده، بسياري از نيازهاي صنايع معدني ما را برطرف کرده است. در سال‌هاي اخير ما هم از چيني‌ها ياد گرفته‌ايم و هم از آنها سرمايه پذيرفته‌ايم.

دبيرکل خانه صنعت، معدن و تجارت جوانان ايران تاکيد کرد: اگرچه ممکن است ما نتوانسته باشيم با شرکت‌هاي درجه يک و تراز اول چيني همکاري داشته باشيم اما همين شرکت‌هايي که وارد ايران شده‌اند، معادن و صنايع معدني ايران را در سال‌هاي اخير، به طور چشمگيري به جلو حرکت داده‌اند.

شريعتي در پاسخ به اين پرسش که آيا مي‌توان نسبت به ورود چيني‌ها به معادن ايران خوشبين بود، گفت: بله، قطعا مي‌توان خوشبين بود زيرا چين علاوه بر اينکه تکنولوژي معدني دارد، خود نيز کشوري معدني است و در بسياري از کشورهاي خاورميانه و آفريقا، سرمايه‌گذاري‌هاي بزرگي کرده‌اند. ورود چيني‌ها به معادن و صنايع معدني ايران، اتفاقي خوش‌يمن است و به هيچ وجه به اين معني نيست که چيني‌ها مي‌خواهند خاک کشور ما را ببرند.

دبيرکل خانه صنعت، معدن و تجارت جوانان ايران در پاسخ به اين پرسش که آيا ظرفيت سرمايه‌گذاري چيني‌ها در معادن ايران فراهم است؟ اظهار کرد: چيني‌ها کارشان سرمايه‌گذاري کردن در زمينه‌هايي است که بازخورد مالي و بازگشت سرمايه بالا براي آنها داشته باشد و هيچ گاه وارد بحث سرمايه‌گذاري بدون توجيه نمي‌شوند. درواقع ما بايد اين زمينه را براي آنها فراهم کنيم.

او توضيح داد: بايد ببينيم در قرارداد ۲۵ ساله، به طور مشخص اين مساله قيد شده که چيني‌ها در معادن و صنايع معدني ايران سرمايه‌گذاري کنند يا نه. اين سوالي است که دولت بايد پاسخش را به ما دهد. به هر حال اگر دولت بتواند اين زمينه و امکان را فراهم کند، به شرط اينکه بتوانند از توان و کارگر ايراني استفاده کنند، مي‌توانند با بهره‌وري بسيار بالاتر از ما در زمينه معدن و صنايع معدني ايران فعاليت کنند و همين باعث رونق اين بخش خواهد شد.

شريعتي يادآور شد: ما مي‌توانيم بسياري از معادن متروکه را در اختيار چيني‌ها قرار دهيم تا راندمان توليد ما را افزايش دهند. بنابراين ما بايد اين زمينه را فراهم کنيم تا با استفاده از نيروي کار ايراني، مديريت ايراني، سرمايه چيني و حتي مديريت چيني، اين اتفاق بيفتد.

دبيرکل خانه صنعت، معدن و تجارت جوانان ايران در پاسخ به اين پرسش که آيا نتيجه همکاري ايران و چين در بخش معدن براي بخش خصوصي مفيد است؟ گفت: نبايد تصور کنيم که چين قرار است فقط براي دولت ايران کار کند. خيلي زودتر از اينکه دولت‌هاي ايران، چين را بشناسد، بخش خصوصي ايران سراغ چين رفته بود و مزاياي تکنولوژي چيني را در معادن و صنايع معدني فلزي، غيرفلزي و ارزشمند ديده‌ايم. بنابراين تصور مي‌کنم چيني‌ها مي‌توانند اين قدم را به خوبي بردارند. دولت بايد در اين زمينه شفاف‌سازي کند زيرا اين يک امتياز براي معادن و صنايع معدني ايران است

وي يادآور شد: در مصاحبه اخير خود با تجارت‌نيوز درباره تکنولوژي و سرمايه‌گذاري چيني اين مساله را گفتم و باز هم تکرار مي‌کنم که اگر چين وارد بخش معدن و صنايع معدني ايران شود و دولت، جزئيات اين حضور را به طور شفاف در اختيار همگان قرار دهد، اين مي‌تواند گامي موثر و مفيد براي آينده معدن و صنايع معدني ايران باشد.

شريعتي افزود: اگر سرمايه و تکنولوژي جديد وارد صنايع معدني ايران شود، سهم معدن در GDP کشور به شدت افزايش مي‌يابد که اين مساله مي‌تواند اشتغال ايجاد کند، زيرساخت‌ها را توسعه دهد و… بنابراين اگرچه هنوز در برخي زمينه‌ها، همه زواياي تفاهم‌نامه ايران و چين براي ما زوايايش مشخص نشده، اما يادمان باشد موقعيت سرمايه‌گذاري خارجي که سال‌ها درباره آن صحبت مي‌کرديم، اکنون براي ما فراهم شده است و مي‌توانيم با در نظر گرفتن امتيازهايي که مي‌تواند براي ايران داشته باشد، به اين قرارداد نگاه کرده و آن را عملياتي کنيم و بتوانيم سرمايه و تکنولوژي چيني را به کشورمان بياوريم.

دبيرکل خانه صنعت، معدن و تجارت جوانان ايران يادآور شد: مصاحبه اخير من با تجارت‌نيوز، توسط برخي رسانه‌ها تقطيع شده و منظور بنده به طور کامل منعکس نشده که اين، موجب سوءبرداشت و سوءاستفاده شده است. به هر حال چيني‌ها از گذشته در معادن ايران فعاليت داشته‌اند و حضور آنها مساله جديدي نيست.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar