ايسنا/ با توجه به رشد قيمتها در سال ۱۳۹۹ حالا ديگر در محله هاي معدودي از تهران مي توان خانه هاي کمتر از ۵۰۰ ميليون و حتي کمتر از ۷۰۰ ميليون تومان خريداري کرد؛ اما اگر به دنبال واحدهايي با متراژ ۴۰ تا ۵۰ متر مربع هستيد مي توانيد با نقدينگي حدود ۵۰۰ ميليون تومان در محله هايي مثل عباس آباد منطقه ۲۰، خاورشهر، تقي آباد، علائين، قيامدشت و دولت خواه جنوبي خانه بخريد.

طبق آخرين اعلام بانک مرکزي ميانگين قيمت هر متر مسکن در تهران در اسفندماه ۱۳۹۹ بالغ بر ۳۰ ميليون و ۲۷۴ هزار تومان بوده است. البته در هشت محله از تهران شامل مناطق ۱۰، ۱۲، ۱۵، ۱۶، ۱۷، ۱۸، ۱۹ و ۲۰ قيمتها کمتر از متري ۲۰ ميليون تومان  است. در اين بين متوسط قيمت در مناطق ۱۵، ۱۶، ۱۷ و ۱۹ حدود ۱۵ ميليون تومان و در منطقه ۱۸ به عنوان ارزان ترين منطقه تهران حدود ۱۲ ميليون تومان است.

متوسط قيمت هر متر مسکن در منطقه ۱۰ تهران ۱۹.۱ ميليون تومان است. بر اين اساس يک واحد ۵۰ متري در اين منطقه به طور ميانگين ۹۵۵ ميليون تومان قيمت دارد. در منطقه ۱۲ نيز با ميانگين ۱۶.۹ ميليون تومان در هر متر مربع، يک  آپارتمان ۵۰ متري حدودا ۸۴۵ ميليون تومان است. در منطقه ۱۵ با متوسط نرخ ۱۵.۳ ميليون تومان در هر متر مربع براي يک واحد ۵۰ متري بايد تقريبا ۷۶۵ ميليون تومان هزينه کنيد. در منطقه ۱۶ نيز تقريبا قيمتها همين مقدار است؛ ميانگين قيمت خانه در اين منطقه ۱۵.۷ ميليون تومان است که يک خانه ۵۰ متري ۷۸۵ ميليون تومان ارزش دارد. در منطقه ۱۷ نيز با متوسط ۱۵.۲ ميليون تومان در هر متر مربع براي خريد يک واحد ۵۰ متري بايد ۷۶۰ ميليون تومان هزينه کنيد. قيمت مسکن در منطقه ۱۹ نيز به طور متوسط متري ۱۵.۶ ميليون تومان است. در منطقه ۱۸ نيز با ميانگين متري ۱۲.۱ ميليون تومان، يک آپارتمان ۵۰ متري حدودا ۶۰۵ ميليون تومان قيمت دارد.

نرخهاي مذکور بر اساس ميانگين قيمت مناطق گردآوري شده اما واضح است که در محله هايي از اين مناطق مي توان با قيمتهايي کمتر از متوسط نرخ منطقه، مسکن خريداري کرد. به طور مثال در محله عباس آباد واقع در منطقه ۲۰ تهران متوسط قيمت هر متر مربع مسکن ۹.۶ ميليون تومان است. يعني با نقدينگي ۴۸۰ ميليون تومان مي توان يک واحد ۵۰ متري در عباس آباد منطقه ۲۰ خريداري کرد.

بررسيها از فايلهاي درج شده در آگهي هاي يک سامانه ملکي در بهمن ماه ۱۳۹۹ نيز نشان مي دهد از بين ۳۵۴ محله شهر تهران قيمتهاي پيشنهادي مسکن در دو محله کمتر از متري ۱۰ ميليون تومان، در ۱۰ محله پايين تر از متري ۱۲ ميليون تومان، در ۶۱ محله کمتر از متري ۱۵ ميليون تومان، در ۷۷ محله کمتر از متري ۱۶ ميليون تومان، در ۹۷ محله پايين تر از متري ۱۷ ميليون تومان و در ۱۴۳ محله کمتر از ۲۰ ميليون تومان در هر متر مربع است.

اگر نقدينگي حدود ۵۰۰ ميليون تومان داريد مي توانيد در محله هاي عباس آباد، خاورشهر، تقي آباد، علائين، قيامدشت، دولت خواه جنوبي و بهشتي به دنبال واحد نقلي بگرديد. بر اساس آگهي هاي بهمن ماه ۱۳۹۹ متوسط قيمت خانه در عباس آباد واقع در منطقه ۲۰ متري ۹.۶ ميليون تومان، خاورشهر متري ۹.۸ ميليون تومان، تقي آباد متري ۱۰ ميليون تومان، علائين ۱۰.۵ ميليون تومان، قيامدشت منطقه ۱۵ متري ۱۰.۸ ميليون تومان، دولتخواه جنوبي و بهشتي هرکدام متري ۱۰.۹ ميليون تومان است. بر اين اساس در محله خاورشهر مي توانيد با ۴۹۰ ميليون تومان يک آپارتمان ۵۰ متري خريداري کنيد.

از طرف ديگر و با وجود آنکه گزارش بانک مرکزي از رشد قيمتها در ماههاي اخير حکايت دارد، بررسيهاي ميداني نشان مي دهد که از آبان ماه تا کنون نرخهاي پيشنهادي در آگهي هاي ملکي ۲۲ درصد کاهش يافته است. در جدول پايين قيمتهاي پيشنهادي فروش خانه هاي ۵۰ متري در فروردين ماه ۱۴۰۰ را مي بينيد.

دليل نوسان قيمت مسکن در اسفندماه
در شرايطي که بازار مسکن شهر تهران در رکود معاملاتي به سر مي برد قيمتها طي يک سال گذشته ۹۴ درصد افزايش يافته است. اين در شرايطي است که اسفندماه امسال فقط ۵۲۷۳ فقره معامله مسکن در تهران منعقد شده که از افزايش ۳۵ درصد نسبت به بهمن امسال و کاهش ۴۸ درصد در مقايسه با اسفند پارسال حکايت دارد.

فرشيد پورحاجت ـ کارشناس بازار مسکن ـ علت رشد قيمتها در اين بازار را افزايش قيمت مصالح ساختماني، انتظارات تورمي و نبود برنامه ريزي منسجم دانست و گفت: تا زماني که وزارت راه و شهرسازي تفکيک نشود نمي توان انتظار داشت که بازار مسکن کنترل شود.

همچنين بيت الله ستاريان ـ کارشناس اقتصاد مسکن ـ مي گويد: در سال جاري رونق بازار مسکن در سه پارامتر اتفاق مي افتد. بدين صورت که احتمالا معاملات در رکود خواهد بود اما در سه عنصر سرمايه گذاري، رونق اقتصادي و افزايش قيمت مسکن با رشد مواجه خواهيم شد. البته معتقدم در حال حاضر رکود معاملاتي نداريم بلکه تأمل معاملاتي داريم. يعني همه در ترديد هستند که آيا وارد بازار مسکن بشوند يا نشوند. به نظرم با توجه به امضاي سند ۲۵ ساله بين ايران و چين، در پيش بودن انتخابات رياست جمهوري و احتمال توافق سياسي و اقتصادي با کشورهايي بجز چين، بازار مسکن در سال جاري به تحرک مي رسد.

دولت چه برنامه هايي دارد؟
از زمان مسئوليت محمد اسلامي ـ وزير راه و شهرسازي ـ در آبان ماه ۱۳۹۷ تا کنون نيز متوسط قيمت خانه در تهران ۲۲۸ درصد افزايش يافته و از متري ۹.۲ ميليون تومان در آبان ماه ۱۳۹۷ به ۳۰.۲ ميليون تومان در اسفندماه ۱۳۹۹ رسيده است. البته دولت براي کنترل بازار مسکن برنامه هايي از جمله طرح اقدام ملي، سامانه املاک و اسکان، اتمام واحدهاي نيمه کاره مسکن مهر، کمک به تکميل پروژه هاي بخش خصوصي در شهرها و پرداخت وديعه مسکن را در دستور کار قرار داده که محمود محمودزاده ـ معاون مسکن و ساختمان وزير راه و شهرسازي ـ معتقد است حلاوت و شيريني اين برنامه ها در آينده خود را نشان مي دهد.

او مي گويد: در مواقعي در نيمه دوم دهه ۸۰ متوسط قيمت مسکن بر اساس نرخ دلار بالاي ۲۰۰۰ دلار بود. ولي امروز اگر به ارزش بين المللي و ارزش پول حساب کنيم قيمت مسکن حدود ۱۲۰۰ دلار است. نوسانات قيمتها ناشي از هجمه بازارهاي ديگر و تابع شرايط اقتصاد کشور است.

محمودزاده در پاسخ به اين سوال که در بخش مسکن چه نمره اي به دولت تدبير و اميد مي دهيد، گفت: من از دوره خودمان مي توانم حرف بزنم و قضاوت را به عهده کارشناسان و مردم مي گذارم. حجم کارهايي که در يک سال و نيم گذشته انجام داديم قابل ملاحظه است که اميدوارم ثمرات اجرايي و حلاوتش براي مردم مشخص شود. مردم و شما که خبرنگار اين بخش هستيد بايد به ما نمره بدهيد؛ زيرا طبيعتا هر مسئولي فکر مي کند بهترين کار را انجام داده است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar