ايسنا/کليه فعاليت هاي دومين صرافي ديجيتالي ترکيه نيز به دستور مقام قضايي متوقف شد.

 يک روز پس از انتشار کلاهبرداري دو ميليارد دلاري مدير يکي از صرافي هاي ارزهاي ديجيتال بزرگ ترکيه، فعاليت يکي ديگر از اين صرافي ها نيز متوقف شد. به دستور کميته تحقيقات جرايم مالي ترکيه، کليه حساب هاي بانکي و تراکنش هاي مرتبط با صرافي ديجيتالي وبيتکوين متوقف شده و مدير اين صرافي به همراه سه نفر از کارکنان آن بازداشت شده اند.   

صرافي وبيتکوين، چهارمين صرافي بزرگ ارزهاي ديجيتالي در ترکيه محسوب مي شد و حجم مبادلات روزانه آن به طور ميانگين ۶۰ ميليون دلار است. بيش از نيمي از حجم مبادلات اين صرافي را بيتکوين تشکيل مي داد که ارزش آن ديروز ۱۹ درصد سقوط کرده بود.  

روز قبل هم پليس بين الملل ترکيه براي مدير ۲۷ ساله صرافي تودکس که با دو ميليارد دلار از اموال مشتريان اين صرافي به آلباني گريخته بود، اعلان قرمز صادر کرد.  

به دليل کاهش ارزش پول ملي و تورم بالا، بسياري از شهروندان ترک براي حفظ ارزش پس انداز خود ارزهاي ديجيتالي خريده اند. با اين حال از زمان روي کار آمدن رييس جديد بانک مرکزي اين کشور، رويکرد بسيار سختگيرانه اي نسبت به ارزهاي ديجيتالي اتخاذ و پرداخت هزينه هرگونه کالا و خدمات با استفاده از ارزهاي ديجيتالي ممنوع اعلام شده است.  

تخمين زده مي شود روزانه چيزي در حدود دو ميليارد دلار تراکنش مربوط به ارزهاي ديجيتالي در ترکيه انجام شود. شهاب کاوجيوغلو- رييس بانک مرکزي ترکيه- در يک برنامه تلويزيوني گفت: در حال کار بر روي قانون گذاري حوزه ارزهاي ديجيتالي هستيم. با استفاده از ارزهاي ديجيتالي، خروج سرمايه از کشور انجام مي گيرد که بايد با آن مقابله شود.  

با انتشار خبر تصميم دولت بايدن براي افزايش شديد ماليات بر درآمد ثروتمندان، ارزهاي ديجيتالي به شدت ريزش کردند و برخي از کارشناسان نسبت به ريزش بيشتر آن ها هشدار داده اند.  

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar