ايلنا/مديرکل دفتر سرمايه‌گذاري و امور طرح‌هاي وزارت صمت اظهار داشت: ظرفيت پردازش استخراج مراکز مجاز امروز ۶۵۰ هزار تراهش برثانيه است که با نرخ روز بيت کوين معادل روزانه ۲۰۰هزار دلار مي‌شود. به نظر مي‌رسد با فرض بسيار ضعيف اختصاص تمام رمزارز استخراجي به بانک مرکزي حتي استخراج در يک سال هم پاسخگوي نياز يک روز سامانه نيما هم نخواهد بود.

عليرضا هادي در مورد استفاده از رمزارزها در حوزه تجارت اظهار کرد: اگر رمزارزهايي که استخراج شده‌اند به درستي احراز شود و در خدمت توليد و تجارت کشور قرار بگيرند مي‌توانند کمک کننده باشند اما متاسفانه ميزان رمز استخراج شده در کشور آمار کمي دارد.

وي خاطرنشان کرد: تاکنون به دليل اينکه فعاليت رسمي خود را تازه آغاز کرده‌اند رمزارز قانوني چنداني توليد نشده است. ضمن اينکه استخراج کنندگان مخير هستند که ماليات بدهند و رمزارز را نگه دارند يا ماليات صفر شود و رمزارز را به بانک مرکزي تسليم کنند. پس تعداد زيادي نگه مي‌دارند به اين اميد که بعدها با قيمت بالاتري بفروشند. پس خيل عظيمي از اينها اصلا به تجارت خارجي کشور نخواهد رسيد.

هادي در ادامه افزود: بانک مرکزي استفاده از رمز ارزهاي حاصل از استخراج را براي تجارت مجاز کرده است و آنها رمزارز سفيد نيز گفته مي‌شود که عدد بزرگي را دربر نمي‌گيرند. بانک مرکزي که مسئول سياست‌گذاري در اين مورد است رمز ارزهاي حاصل از مبادله را براي مصارف اين چنيني مجاز نمي‌شمارد. با اين حال هر ميزان هم که رمز ارزهاي حاصل از استخراج کم يا زياد باشد امکان استفاده از آن در تجارت خارجي وجود دارد اما متاسفانه به علت ميزان کم، تاثير چنداني در تجارت خارجي کشور ندارد. يک بخش از درآمد هم بايستي براي واردات تجهيزات و دستگاه‌هاي استخراج رمزارز صرف شود چون اين تجهيزات به شدت نياز به بروزرساني دارند باز هم بخش بزرگي براي تجارت خارجي حذف خواهد شد.

مديرکل دفتر سرمايه‌گذاري و امور طرح‌هاي وزارت صمت در پاسخ به سوالي در مورد راه‌هاي افزايش استفاده از رمزارزها در تجارت گفت: ما در دستور‌العمل‌هايي که براي صدور مجوز صادر کرده‌ايم، حداقل سخت‌گيري‌ها را گذاشته‌ايم و محدوديت‌هاي چنداني نداريم تا افراد به صورت قانوني کار کنند، بنابراين از طرف وزارت وزارت صمت محدويتي وجود ندارد. 

وي اضافه کرد: مذاکراتي با بانک مرکزي و سازمان توسعه تجارت براي استفاده از رمزارزها در تجارت و واردات انجام شده است.
هادي در مورد روند ميزان استخراج رمزارز خاطرنشان کرد: استخراج رمزارز بيشتر به قيمت رمز ارزها و جذابيت آن براي افراد است، اينکه ما آنها را در تجارت خارجي به رسميت بشناسيم حتما در افزايش استخراج تاثيرگذار است اما نقش اصلي را بخش اقتصادي موضوع بازي مي‌کند.
وي با اشاره به آمار مجوزهاي صادره و ميزان استخراج در کشور گفت: در مجموع ۲۳۳۳ فقره جواز تاسيس و ۱۵ فقره پروانه بهره‌برداري براي رمزارزها صادر شده است. برآورد مي‌شود که حدود ۴ تا ۶ درصد از استخراج جهاني رمزارز در ايران انجام مي‌شود، اين استخراج غيرقانوني و زيرزميني است.

هادي همچنين اضافه کرد: ظرفيت پردازش استخراج مراکز مجاز امروز ۶۵۰ هزار تراهش برثانيه است که با نرخ روز بيت کوين معادل روزانه ۲۰۰هزار دلار مي‌شود. به نظر مي‌رسد با فرض بسيار ضعيف اختصاص تمام رمزارز استخراجي به بانک مرکزي حتي استخراج در يک سال هم پاسخگوي نياز يک روز سامانه نيما هم نخواهد بود.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar