خراسان/ رئيس سازمان برنامه درحالي از بدهي 1.2 ميليارد دلاري بانک مرکزي به دولت سخن گفته که رئيس کل بانک مرکزي طلب 13 ميليارد دلاري بانک مرکزي از دولت را پيش کشيده است.

 دعواي بانک مرکزي و سازمان برنامه بر سر رد يا تاييد استقراض دولت از بانک مرکزي با اظهارات جديد همتي و نوبخت وارد مرحله جديدي شد .دعوايي که به نوعي در بطن آن  مي توان مقصر تورم را هم جست وجو کرد . نوبخت از عدم تسعير 1.2 ميليارد دلار ناشي از صادرات نفت به رغم تحويل ارز آن به بانک مرکزي خبر داد. در مقابل همتي بحث تحويل 13 ميليارد دلار ارز به بانک مرکزي در دو سال گذشته بابت خريد کالاهاي اساسي را پيش کشيد و اعلام کرد که طبق ترازنامه بانک مرکزي، اين نهاد از دولت در مجموع 100 هزار ميليارد تومان طلب دارد.  


 نرخ تورم 12 ماهه در حالي در پايان سال گذشته به 36.4 درصد رسيد که ناترازي در نظام بانکي، رشد نرخ ارز و به خصوص  کسري بودجه دولت با استفاده از منابع بانک مرکزي (يعني استقراض از اين بانک و چاپ پول)، سه دليل عمده اي هستند که درباره رشد تورم در کشور ما مطرح مي شود. پيشتر رئيس کل بانک مرکزي در اين  خصوص تبديل منابع ارزي صندوق توسعه ملي براي جبران کسري بودجه را آن هم در شرايطي که منابع ارزي صندوق در دسترس نيست معادل با استقراض از بانک مرکزي دانسته بود. با اين حال، نوبخت اين را رد کرده و گفته بود: اساساً بخشي از کسري بودجه دولت به همين دليل است که منابع ارزي سريع به منابع ريالي تبديل نمي‌شود.در دو روز گذشته، اين تقابل وارد مرحله جديدي شده و دو مقام مسئول ياد شده اظهارات و داده هاي جديدي را مطرح کرده اند. به گزارش فارس و تسنيم، محمدباقر نوبخت در فضاي مجازي استقراض دولت از بانک مرکزي را حرف بي اساسي دانست و گفت که دکتر همتي هم اين را تاييد مي کند. 
وي افزود: طلبکار بودن دولت از بانک مرکزي يک واقعيت است و اين گونه نيست که بانک مرکزي از پرداخت آن استنکاف کند، بلکه توان آن را براي کنترل نرخ تورم ندارد.  وي همچنين اظهار کرد: حتماً دکتر همتي تاييد مي کند که يک ميليارد و 200 ميليون دلار ناشي از صادرات نفت از سوي وزارت نفت به بانک مرکزي واريز شده و بانک مرکزي نتوانسته است آن را تبديل و تسعير به ريال کند.
اما از سوي ديگر، اظهارات همتي رئيس کل  بانک مرکزي در گفت وگوي ويژه خبري دو شب قبل  نشان مي دهد که موضوع استقراض دولت از بانک مرکزي شايد چندان قابل کتمان نباشد. وي در خصوص ادعاي نوبخت مبني بر بدهکار دانستن بانک مرکزي به دولت، به دو نکته اشاره کرد و گفت: حتماً (رئيس سازمان برنامه و بودجه) شوخي کردند. دولت به بانک مرکزي بدهکار است و بانک مرکزي در دو سال گذشته 13 ميليارد دلار ارز بابت خريد کالاي اساسي به دولت داده است، مقام معظم رهبري هم فرمودند، بدهي دولت به بانک مرکزي بايد در مدت سه سال پرداخت شود و در ترازنامه بانک مرکزي هم بيش از 100 هزار ميليارد تومان از دولت طلب داريم که مربوط به اين دولت هم نيست. از دولت‌هاي گذشته باقي مانده است. 
در مجموع به نظر مي رسد اين دو مقام مسئول اگرچه اظهاراتشان  درباره رد يا تاييد يک موضوع يعني استقراض دولت از بانک مرکزي است، اما  درباره اين که اين اقدام در چه بازه زماني اتفاق افتاده يا اين که هم اينک و در نهايت خالص تراز بدهي دولت به بانک مرکزي چه ميزان است، صحبتي نکرده اند.
 

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar