تجارت نيوز/موسي غني‌نژاد مشکل اصلي اقتصاد ايران را پديده «دولت‌زدگي» مي‌داند. پديده‌اي که سبب شده دولت در همه بازارها بدون استثنا مداخله کند. به اعتقاد اين اقتصاددان اين سياست‌ها پوپوليستي است و تنها راه‌حل اين مشکل اين است که دولت به علم اقتصاد اعتماد و تجارت را آزاد کند و در بازار دخالت نکند.
، اقتصاد کشور در وضعيتي قرار دارد که تورم به ۵۰ درصد رسيده، قشر قابل توجهي بيکار شده‌اند، پيش‌بيني‌ها در خصوص نرخ رشد اقتصادي نيز اگر چه خوش‌بينانه به نظر مي‌رسد اما در بهترين حالت اقتصاد کشور يک درصد رشد مي‌کند.

خانوارها فشار اقتصادي بسياري از جهت افزايش قيمت کالاها و اقلام مصرفي تحمل مي‌کنند تا جايي که تورم برخي از آنها سه رقمي است. در بحث سياست خارحي خبرهايي از مذاکرات مي‌رسد و کشور انتخابات را نيز پيش‌رو دارد. در اين وضعيت، آيا اوضاع معيشت خانوارها پس از تحريم يا آمدن دولت جديد بهبود مي‌يابد؟

موسي غني‌نژاد، اقتصاددان در يک مصاحبه «اسکايپي» با تجارت‌نيوز مي‌گويد: مسئله ايران دولتي بودن و دولت‌زدگي است که متاسفانه در چهار دهه گذشته بيشتر شده است. سياستمداران توجيحاتي براي اين اقدامات دارند اما هيچ‌زماني براي اين مشکل چاره‌جويي نکرده‌اند.

او با اشاره به راه‌حل‌هاي آزادسازي و خصوصي‌سازي که از سوي اقتصاددانان مطرح شده، عنوان مي‌کند: اين راه‌حل‌ها نيز به نتيجه نرسيده، به نظر من گره اصلي، گره فکري است که باز نشده است. مي‌گويند طرفدار بازار آزاد هستند اما طور ديگري عمل مي‌کنند. نيم قرن است که دولت در همه‌ بازارها بدون استثنا دخالت مي‌کند و ما در کشور اصلا اقتصاد آزاد نداريم.

او ادامه مي‌دهد: مشکلات ديگري در کنار اين مشکل اصلي وجود دارد. وقتي تجارت محدود و فضاي بين‌ٰ‌المللي براي ايران تنگ‌تر مي‌شود و کشور نمي‌تواند نفت صادر کند و منابع ارزي داشته باشد مشکلات دو چندان مي‌شود.

اين اقتصاددان برجسته معتقد است که با فرض اينکه اين مذاکرات به نتيجه برسد و حتي عضو FATF هم شويم، اگر طرز فکر عوض نشود و موضع سياسيون درباره اقتصاد آزاد تغيير نکند، مشکلات قبلي در انواع متفاوتي تکرار مي‌شود. او مي‌گويد: ما گرفتار يک چرخه‌ معيوب اقتصادي هستيم که هر جاي آن را درست مي‌کنيم جاي ديگر خراب مي‌شود.
 
تقش دولت در زندگي مردم چيست؟
طي سال‌هاي اخير با بحراني شدن وضعيت بازارهاي مختلف از جمله بازار کالاي مصرفي مردم مثل مرغ، گوشت و … دولت با تمام تشکيلات سعي کرده بازار را کنترل کند اما عملا نتيجه‌اي در وضعيت قيمت‌ها ايجاد نشده است.

موسي غني‌نژاد معتقد است که دولت به بهانه بهبود معيشت مردم و تامين مصرف داخل در بازارها دخالت مي‌کند. اما در عمل دولت با اين اقدامات مداخله‌جويانه سعي مي‌کند که بگويد من دارم کاري انجام مي‌دهم. اما حتي يک مورد هم وجود ندارد که نشان دهد سياست مداخله دولت و قيمت‌گذاري، توانسته موفق عمل کند. بنابراين اين راه‌حل غلط است.

به اعتقاد اين اقتصاددان، دولت با قيمت‌گذاري به توليد لطمه مي‌زند و در نهايت دودش به چشم مصرف‌کننده مي‌رود. سياست‌مداران براي سياست‌هاي پوپوليستي است که مي‌گويند بازار را به حال خودش رها نکرده‌ايم.

او ريشه تورم را در سياست‌هاي پولي و مالي و عدم رعايت انضباط بودجه‌اي مي‌داند نه در توليد و گران کردن هزينه‌هاي توليد و تجارت. به عقيده او دولت بايد سياست‌هاي غلط خود را اصلاح کند و اگرنه با هيچ روش ديگري نمي‌توان تورم را کنترل کرد.

او در پايان تنها يک توصيه براي دولت بعدي دارد. غني‌نژاد خطاب به دولت آينده مي‌گويد: به علم اقتصاد اعتماد و تجارت را آزاد کن اما در بازار دخالت نکن.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar