ايسنا/سهامداران بورسي درحالي قرار است روز آينده بعد از مدت ها شاهد يک عرضه اوليه در بازار فرابورس باشند که بازار سرمايه روزهاي پرچالشي را پشت سر مي گذارد و فشار عرضه و فروش بر فشار خريد غلبه کرده است.

عرضه اوليه هاي بورسي از يک طرف به دليل بازدهي که داشتند و ديگر به دليل صعود شارپي بازار سرمايه، در ماه هاي ابتدايي سال قبل با استقبال بي نظير سهامداران مواجه مي‌شدند و صف هاي طولاني براي خريد آن ها شکل مي‌گرفت اما با آغاز فرايند ريزش بازار از جذابيت اين عرضه ها نيز کاسته شد و گواه اين امر کاهش تعداد شرکت کننده ها در خريد اين سهم ها است. به طوريکه ميزان مشارکت در خريد عرضه اوليه ها از بيش از پنج ميليون نفر در شهريور سال گذشته به بيش از دو ميليون نفر در اوايل اسفند سال گذشته (عرضه اوليه اپال) رسيد.

در چنين شرايطي و درحالي که بازار سرمايه روزهاي پرچالشي را پشت سر مي گذارد و درحالي که نه تنها سازمان بورس بلکه سران قوا با مصوبات گوناگون دست به دست هم داده اند، بلکه صف هاي فروش بازار جمع يا حداقل تعديل شود، شاهد يک عرضه اوليه هستيم.

بر اين اساس، قرار است فردا، عرضه اوليه سهام شرکت گسترش صنايع روي ايرانيان در نماد «فگستر» انجام مي‌شود که تعداد ۶۵ ميليون سهم در اين روز به عموم خريداران عرضه مي‌شود و ۱۰ ميليون سهم نيز به صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري تخصيص مي‌يابد. دامنه قيمت در اين عرضه نيز از ۵۶۱۷ ريال تا ۶۱۷۹ ريال تعيين شده و حداکثر سهام قابل خريداري توسط هر شخص حقيقي و حقوقي تعداد ۱۳۰ سهم اعلام شده است.

هرچند اعلام شده است که ناشر اين سهام با هدف حمايت از اين سهم، اوراق اختيار فروش تبعي با نرخ حدود ۲۰ درصد منتشر مي‌کند اما به نظر نمي‌رسد درحالي که همچنان بسياري از سهم هاي ارزنده و بنيادي بازار صف فروش هستند، اين عرضه اوليه مانند عرضه هاي سال قبل مورد استقبال قرار بگيرد.

البته مسئولان ابزار اميدواري کرده اند که اين عرضه اوليه نه چندان بزرگ، يک پتانسيل جديد در بازار سهام محسوب مي‌شود که مي‌تواند روحيه اميدواري را به بازار به واسطه بازدهي معمولي که عرضه‌هاي اوليه کسب مي‌کنند، بازگرداند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar