خراسان/ طرح عرضه خودرو در بورس در حالی دوباره مورد چکش کاری خودروسازان و مجلسی‌ها قرار گرفته که وزارت صنعت معتقد است قیمت خودرو در بورس باید توسط خودروسازان تعیین شود، اما مجلسی‌ها می‌گویند نرخ‌ها باید با ضوابط قیمت‌گذاری سازمان حمایت مشخص شود.

به گزارش فارس، با ادامه دار شدن اعتراض خودروسازان به عملکرد شورای رقابت در افزایش 10‌ درصدی قیمت خودرو، حالا خودروسازان تلاش بیشتری برای رایزنی با مجلس و اجرای راهکاری جهت بالاتر بردن قیمت تولیداتشان  می کنند.در این خصوص هفته قبل جلسه ای با حضور رئیس کمیسیون صنایع مجلس و مدیران شرکت های خودروساز و قطعه ساز برگزار شده و قرار است امروز جلسه دیگری به این  منظور برگزار شود. طبق اظهارات «علی جدی» نایب رئیس کمیسیون صنایع، موضوع مهم مورد بحث در جلسه امروز، طرح سامان دهی صنعت خودرو است.به گزارش خراسان، بر اساس طرح سامان دهی خودرو که آبان 99 در کمیسیون صنایع به تصویب اولیه رسیده، مقرر شده خرید و فروش خودروهای پرتیراژ از طریق بورس صورت گیرد. 
همچنین محدودیت خرید سه  سال یک بار برای خریداران در نظر گرفته شده است. این طرح بیان می کند اگر شخص خریدار قبل از پایان سه سال، اقدام به فروش خودرو کند، باید ۸۰ درصد از مابه‌التفاوت قیمت پایه و قیمت فروش بازار را به عنوان مالیات به دولت پرداخت کند و این موضوع برای از میان برداشتن دلالی است. از سوی دیگر از محل مازاد قیمت تمام شده هر خودرویی که توسط کارخانه‌دار ساخته می شود و به بورس ارائه می‌کند، ۱۰ درصد به عنوان پاداش به تولیدکننده خودرو بابت افزایش کمی و کیفی خودرو، ۲۰ درصد به عنوان تسهیلات وام به زوج‌های جوان که توان خرید خودرو را ندارند، ۵۰ درصد به عنوان تسهیلات قرض‌الحسنه به خودروسازان برای تحقیق و توسعه و ۲۰ درصد برای توسعه حمل و نقل عمومی تعلق می‌گیرد.نایب رئیس کمیسیون صنایع مجلس در ادامه صحبت های خود به موافقت تلویحی وزارت صمت با این بند (قانون) اشاره کرده و در عین حال  گفته است:  وزارت صمت معتقد است که قیمت پایه خودرو در بورس کالا باید از سوی خودروساز تعیین شود اما نمایندگان مجلس بر لزوم تعیین این قیمت با سازوکار سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان و توسط شورای رقابت تاکید دارند. در واقع مجلس معتقد است که این مبالغ (مابه التفاوت قیمت پایه و قیمت بازار) باید به خزانه دولت برود و در صنعت خودرو هزینه شود نه این که برای خودروساز باشد.به گفته نایب رئیس کمیسیون صنایع، این طرح پس از نهایی شدن در کمیسیون به صحن مجلس ارائه خواهد شد و با توجه به این که این طرح، اعاده شده از سوی شورای نگهبان است، پس از ارائه به صحن، باید سریع‌تر در صحن تعیین تکلیف شود. البته به دلیل انتخابات شاید دو هفته به تعویق بیفتد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar