ايسنا/ يک فعال حوزه کار ساماندهي بازار ارز را از مهمترين اولويتهاي دولت آينده برشمرد و گفت: تا زماني که درآمدهايمان بر مبناي ريال و هزينه هايمان بر اساس دلار باشد نمي توانيم مسايلي مثل نقدينگي، ثبات اقتصادي و معيشت مردم را ساماندهي کنيم.

عبداله مختاري با تاکيد بر لزوم ساماندهي بازار ارز در چهار سال آينده درباره وعده هاي کانديداهاي رياست جمهوري اظهار کرد: شخصا معتقدم با شعارگرايي به جايي نمي رسيم. هر کشوري که مبناي سياستهاي خود را به جاي عمل در شعار بگذارد، موضوع معيشت مردم،  امنيت شغلي، نقدينگي، ثبات اقتصادي و اوضاع بين الملي هيچوقت در آن سامان پيدا نمي کند.

وي ادامه داد: انتظار داريم دولتي روي کار بيايد که به اين مسايل توجه جدي نشان بدهد چون مردم از حرف و شعار خسته شده اند و عمل مي خواهند؛ امروز نوسان نرخ ارز و بي ثباتي اقتصاد معيشت خانوارها را دچار مشکل کرده است بنابر اين تا زماني که بازار پولي خود را بر مبناي بازارهاي بين المللي پيش نبريم، دخل و خرجمان را هماهنگ نکنيم و درآمدهايمان بر مبناي ريال و هزينه هايمان بر مبناي دلار باشد، نمي توانيم اين مساله را ساماندهي کنيم.

مختاري تصريح کرد: ما دلار را بالا برديم که صادرات رونق بگيرد ولي براي کدام دهک؟ براي آن دهکي که مي رود در ترکيه خانه مي خرد و اقامت کشورهاي حاشيه ايران را مي گيرد؛ يعني پولي که قرار است از محل صادرات به دست آيد در داخل کشور هزينه نمي شود و ارزآوري تورم دلاري که فکر مي کنيم به نفع صادارات است، تنها براي گروههاي خاص است و تاثيرگذاري در سبد معيشت اقشار جامعه ندارد.

اين فعال حوزه کار با انتقاد از روند خصوصي سازي گفت: وقتي جريان بازار خصوصي سازي به خودماني سازي تبديل مي شود، بهتر است دولتي باشد؛ چون هرگونه درآمدي که براي دولت حاصل شود به نوعي در خزانه اندوخته مي شود در حالي که اکثر شرکتهايي که واگذار کرديم هم امنيت شغلي و ثبات کاري را از بين برد و هم نيروهاي کار را بيکار کرد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar