نماد آخرین خبر
  1. برگزیده
اقتصادی

چرا قیمت مرغ دوباره صعودی شد؟

منبع
ايلنا
بروزرسانی
چرا قیمت مرغ دوباره صعودی شد؟

ايلنا/ مشاور عالي هيات مديره اتحاديه سراسري مرغ گوشتي کشور گرما و مشکلات حل نشده شبکه توزيع را دو دليل اصلي آغاز دوباره روند صعودي قيمت مرغ در هفته‌هاي اخير عنوان کرد.

بازار مرغ پس از آرامش نسبتا کوتاه در هفته‌هاي اخير بار ديگر شاهد روند صعودي آرام اما، بدون توقف قيمت است. 

قيمت مصوب هر کيلوگرم مرغ براي مصرف کننده ۲۴ هزار و ۹۰۰ تومان است اما، در کمتر مرکز عرضه‌ي اين قيمت ديده مي‌شود. محل‌هاي عرضه‌ي که مرغ را با قيمت مصوب و با عنوان "مرغ دولتي" در سطح شهرها به فروش مي‌رساند، اندک و هميشه شلوغ هستند.

 به گفته کارشناسان هر چند همچنان مشکل تامين نياز نهاده‌هاي دامي با قيمت دولتي براي مرغداران پا برجاست اما، دلايل اصلي روند صعودي قيمت مرغ در هفته‌هاي اخير بيش از همه مربوط به گرما و مشکلات حل نشده شبکه توزيع مي‌شود.

محمدعلي کمالي‌سروستاني،  مشاور عالي هيات مديره اتحاديه سراسري مرغ گوشتي کشور درباره تشريح وضعيت بازار مرغ و دلايل نوسان قيمت آن در هفته‌هاي اخير، اظهار کرد: آمار نشان مي‌دهد در اواخر ارديبهشت و خردادماه ۱۱۳ تا ۱۱۴ ميليون قطعه جوجه ريزي در مرغداري‌ها صورت گرفته است.

وي ادامه داد: با اين حجم جوجه ريزي انتظار مي‌رفت ۱۰۰ هزار تن مرغ در ماه‌جاري توليد و به بازار عرضه شود، اما واقعيت بازار نشان از کاهش حجم عرضه دارد.

کمالي‌سروستاني معتقد است؛ دو دليل عمده مي‌توان براي کاهش حجم عرضه مرغ به رغم جوجه ريزي مناسب در نظر گرفت که يکي گرما و ديگري مشکل حل نشده شبکه توزيع است.

وي يادآور شد: ما هر ساله با آغاز فصل گرما شاهد کاهش عرضه مرغ هستيم و حجم ورودي به بازار آن کاهش پيدا مي‌کند.

کمالي‌سروستاني افزود: ضريب تبديل خوراک به گوشت در مرغ به واسطه حساسيتي که به گرما دارد با بالا رفتن دماي هوا کاهش مي‌يابد، به عبارت ديگر در گرما وزن گيري مرغ در برابر خوراک مصرفي کمتر مي‌شود.

وي با بيان اينکه امسال گرما زودتر و شدتر از سال‌هاي گذشته به سراغ کشور ما آمد، اظهار کرد: گرماي زود هنگام و شديد بر ميزان توليد گوشت به ازاي هر قطعه مرغ موثر بود و ميزان آن را نسبت به سال‌هاي گذشته کمتر کرده است.

به گفته کمالي‌سروستاني؛ گرماي کم سابقه سالجاري علاوه بر کاهش وزن گيري مرغ‌هاي اتفاق ناخوشانيد ديگري را رقم زد که نتيجه آن افزايش تلفات در مرغداري‌ها بوده است.

کمالي‌سروستاني اين اتفاق ناخوشايند را قطعي برق عنوان کرد که موجب بالا رفتن تلفات مرغ‌ها در واحدهاي مرغداري شده است.

وي درباره مشکلات شبکه توزيع افزود: اين مشکل که تاثير مهمي در نوسانات قيمت مرغ در بازار دارد، همچنان حل نشده باقي مانده است.

کمالي‌سروستاني تصريح کرد: مرغ از مرغدار با قيمت مصوب تحويل گرفته مي‌شود اما، بخش عمده آن با قيمت مصوب توزيع نمي‌شود.

مشاور عالي هيات مديره اتحاديه سراسري مرغ گوشتي کشور با تاکيد بر اينکه مشکل توزيع بعد از تحويل مرغ به کشتارگاه‌ها آغاز مي‌شود، گفت: وزارت صمت به دنبال راهکارهاي جديد براي حل اين مشکل است،  اميدواريم براي کاهش نگراني توليدکننده و مردم زودتر اين راهکارها را اعلام و اجرايي کند.


به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره

دانلود اپلیکیشن آخرین خبر